– Nem unja még?
Egy Dominic ronthatja el a Liverpool karácsonyát
Rangadóval zárul a PL 17. fordulója, vasárnap a Tottenham és a Liverpool randevúzik egymással Londonban.
– Nem unja még?
– A kupadöntő közeledtével szinte minden évben megkeresnek. Ez sztenderd téma, kellemes kötelesség.
– Itthon csak a Ferencváros, az MTK és az Újpest nyert önnél többször Magyar Kupát. A hét győzelem közül melyik a legkedvesebb?
– Az első meghatározó. A Vác elleni döntő volt a harmadik mérkőzésem a Fradi felnőttcsapatában. Patkós Csaba megsérült, az ő helyére küldött be Nyíl (Nyilasi Tibor) a 23. percben. A Sopronnal nyert kupa volt a legkülönlegesebb. A klubváltásom és a szerződésem története is nagyon érdekes. Debrecenben nem tudtam megegyezni a folytatásról Szima Gáborral, mert ő nem érezte úgy, hogy érdemes megtartania egy harmincévesnél idősebb labdarúgót. Elváltak az útjaink, ezután megkeresett a Sopron. A régi Fradi étteremben találkoztam Göbl Gábor ügyvezetővel. Közölte, tudja, hogy addig nagyjából mennyit kerestem, de Sopronban nincsenek ilyen lehetőségek. Rendben, mondtam, akkor vegyük bele a szerződésbe, hogy ha a csapattal nemzetközi kupaindulást érő helyen végzünk, akkor megduplázzátok a fizetésemet. Gabi hüledezve kérdezte, hogy biztosan ezt akarom-e. Mire én: persze, szeretem a kihívásokat. Tényleg szerettem! Az elődöntőben fejeltem egy gólt a Honvéd ellen. Kérdeztem is Gabit, hogy fel vannak-e készülve, meg tudják oldani, ha úgy alakul. A döntőben a Fradit győztük le 5-1-re…
– Azon a meccsen mondta László Csaba, hogy „törjétek el a lábát”. Hallotta?
– Nem, mások mesélték. Lehet, hogy pont az én lábamnak kellett volna eltörnie. De mindegy, lényegtelen. Régen volt. A meccs után Gabi együtt örült a csapattal, mindenkivel azt ordibálta, hogy megnyertük. Majd meglátott engem, és új rigmusra váltott: tönkrementünk. A klub becsületére váljon, hogy mindent elkövetett azért, hogy kifizessen. Fél éven belül részletekben megkaptam a pénzt. Csak halkan teszem hozzá, hogy ez az összeg ma egy átlagos költségvetésű NB I-es csapat kiegészítő emberének pár havi járandósága.
– A kupákra specializálódott: a Fradival négyszer, az MTK-val kétszer, a Sopronnal egyszer győzött, majd a norvég Fredrikstaddal is sikerült elhódítania a trófeát.
– Sopronból Tromsőbe igazoltam, egy év elteltével a korábbi soproni csapattársam, a Fredrikstad csatára, Tóth Misi megdumálta a csapat edzőjét, hogy ha kupát akarnak nyerni, akkor engem kell megvenniük. Nem vették komolyan, azzal érveltek, hogy 1986-ban nyertek legutóbb kupát, és egyébként is mit kezdjenek egy 33 éves játékossal. De Misi erősködött, végül neki lett igaza. Ez volt 2006-ban a nyolcadik kupagyőzelem története.
– Fradistának könyvelték el. Pedig játszott az MTK-ban, Újpesten, jelenleg a Vasas Kubala Akadémia ügyvezetője. Mikor megy a Honvédhoz?
– Nem tervezem. 1980-ban kezdtem focizni a László-kórház salakos pályáján, és nem tudtam elképzelni, hogy van élet a Fradin kívül. Az első átigazolásomat borzasztó nehezen éltem meg, mondtam is a feleségemnek, hogy lekerült a zöld hályog a szememről. Kétszeres bajnokként és négyszeres kupagyőztesként azt hittem, jobban megbecsülnek a klubnál. Megkeresett az MTK, de még ekkor sem döntöttem el, hogy elmegyek. Bekopogtattam Furulyás János elnökhöz, csak a felét kértem annak, amit az MTK kínált nekem, de még azt sem kaptam meg. A vezetők úgy voltak vele, hogy saját nevelésű vagyok, úgysem fogok eligazolni. Nehéz, de jó döntést hoztam. Még úgy is, hogy lemaradtam a Bajnokok Ligájáról. Mindenki tudja, hogy fradista vagyok és az is maradok. Bárhol futballoztam, mindent megtettem a csapatomért. Még az újpesti törzsszurkoló is gratulált az ott töltött négy hónapért. Először vagyok profi, és utána fradista.
– A Fradi-tábor lenyelte, hogy az MTK-ba igazolt, de aztán Újpesten kötött ki.
– Igen, kaptam hideget-meleget. A bolti eladóktól kezdve a taxison át mindenkinek volt egy-két „kedves” szava. Nehéz időszak volt, de a pályafutásom érdekében a klubváltás volt a legjobb megoldás. Futballoztam külföldön, a Genttel bronzérmet nyertem, szerződésem volt a Bundesliga I-es Cottbusszal, ahol végül a sérülésem miatt egyetlen edzésen sem vettem részt, később három norvég klubban játszottam. 2007-ben hívott haza Kisteleki István akkori MLSZ-elnök, s technikai igazgató lettem az A válogatottnál. Nem terveztem a hazajövetelt, de ilyen lehetőséget nem akartam kihagyni.
– A Kistelekivel való kapcsolatának érezte bármilyen előnyét vagy hátrányát?
– Abban az időszakban ő volt Magyarország egyik – ha nem a legprofibb – sportvezetője. Jól ismerte fel a magyar futball akkori legnagyobb problémáit, az infrastruktúra és a tudás hiányát. Persze neki is voltak vitás döntései. Később éreztem a saját bőrömön, hogy korábban vele dolgoztam, s ezt – ha nem is direktben, de – a tudomásomra hozták 2010-ben, amikor távoztam az MLSZ-től.
– Később visszakerült a Fradihoz.
– 2012-ben Kubatov Gábor elnök úr hívott, az új stadionprojekt vezetése volt az elsődleges feladatom, de emellett szakmai tanácsadóként is segítettem az elnök úrnak. 2014-ben a Groupama Arénát üzemeltető Lagardére Unlimited Stadium Solutions Kft. ügyvezetőjeként nagy szerepem volt a stadion sikeres üzemeltetésének beindításában. 2015 márciusában távoztam, azóta a nagy kiemelt stadionprojektek üzemeltetési tanácsadója vagyok a Kiemelt Kormányzati Beruházások Központjának szerződéses partnereként. Dolgoztam a Pancho Aréna, a szegedi, a kispesti, a szombathelyi, a diósgyőri, valamint a fehérvári stadionprojekteken. 2016 júliusa óta a Vasas Kubala Akadémia ügyvezetője is vagyok.
– Rálát a szakmai kérdésekre?
– Nem tudok kibújni a bőrömből, ügyvezetőként is megfogalmazom a szakmai véleményem. A fejlődésnek ma már csak egyetlenegy nagy gátja van: a futballban dolgozók és a játékosok mentalitása. Kevesekben van meg a munka iránti alázat, ami elengedhetetlen a nagy célok eléréséhez. Tisztában vagyok azzal, hogy a mai gyerekeket másképp kell motiválni, mint a korábbi generációkat. Ha valaki nem teszi fel az életét a futballra, ha hiányzik a mindent elsöprő motivációja, akkor a világ legjobb edzője is tehetetlen. Ezzel szorosan összefüggő probléma a pénz: mérhetetlen károkat okoz a gyerekek személyiségfejlődésében az, amikor tizenéves koruk derekán akár a szüleik fizetésének a többszörösét is megkereshetik.
– Az U17-es Eb-n ötödik helyezett magyar csapatból hányan játszanak a Vasasban?
– Németh Andrást mi neveltük, de eligazolt a belga Genkhez. Az előző generáció tagjai közül Opavszky Balázs, Torwund Alexander és Arday Dominik szerepelt a 2017-ben rendezett U17-es Eb-n.
– Elégedett az aránnyal?
– Lehetne jobb is.
– A Fradi-öregfiúk nehezen lehetne jobb, nemrég megnyerte a bajnokságot. Hogyan tudja összeegyeztetni a BLASZ I-es csapatával, az Unionéval, ahol korábban Détári Lajos volt a játékosedző?
– Az Unione a Budapest-bajnokság első osztályában szerepel, szombaton vannak a mérkőzések, több egykori NB I-es labdarúgóval a fedélzeten, mint például Vermes Krisztián, Fehér Csaba és Szabó Tibor. Hétfőnként pedig a Fradi-öregfiúkban játszom a 90-es évek legendáival, többek között Telek Mancival, Keller Józsival, Lisztes Krisztiánnal és Szűcs Misivel.
– Mit szólnak a Fradi-öregfiúkhoz a Vasasnál?
– A Vidi sportigazgatója, Kovács Zoli az Újpestben játszik, szerintem azzal sincs gond.
– Lehetett volna gyakorló történelemtanár. azon kevés élsportolók egyike volt, akik a pályafutásuk során szereztek diplomát.
– Csak próbatanításig jutottam, 1996-ban válogatott labdarúgóként mentem a Szilágyi Erzsébet Gimnáziumba. Nagy felhajtás volt. Forgatott a Duna TV, kezdetben a gyerekek nem mertek megszólalni, később azonban megjött a bátorságuk, és mintaóra kerekedett a felvétel végére. A pályafutásom befejezése után Norvégiában akartam másoddiplomát szerezni, sikeresen felvételiztem az Oslói Sportfőiskolára, de ehhez előbb le kellett tennem a felsőfokú norvégnyelv-vizsgát. Sikerült. Nem sokkal később jött a hívás Budapestről. Nem terveztem, hogy hazajövök, de az MLSZ hívására nem mondhattam nemet. Azért jöttem haza, hogy a magyar focit építhessem.
Rangadóval zárul a PL 17. fordulója, vasárnap a Tottenham és a Liverpool randevúzik egymással Londonban.
A feljutó helyen telelő Kazincbarcika vezetőedzője, Erős Gábor szerint a magyar edzők több türelmet érdemelnének.
Az ukrán világklasszis mindhárom pontozónál – mondhatni simán – 116-112-re nyerte a meccset.
Gyollai Dániel csodagólja is kellett a Glentoran győzelméhez az északír élvonalban.
Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
Itt van a britek háborús bejelentése
Olyan borzalmas körülmények között halt meg egy 15 éves diáklány az osztálykiránduláson, hogy szülei még a holttestét sem nézhették meg
Teljes hátraarc: Ukrajna elveszítheti az egyik legnagyobb katonai támogatóját
Kihúzták az Ötöslottó nyerőszámait – 1,919 milliárd forintot értek ezek a különleges számok
Nyoma veszett a magyar lottónyertesnek: a Szerencsejáték Zrt. most felhívást tett közzé
Magyar Péter a gyermekotthonok ügyében is hazudik, bemutatjuk, hogy miért
Hatalmas gólok és óriási drámák az Arsenal meccsén
Gulácsi is megszólalt, a Leipzig edzője valódi tragédiáról beszélt
Olaf Scholz Magdeburgba utazott, csaknem elkergették a feldühödött emberek + videó
Radnai Márk nyílt levele Magyar Péternek - A végén
Dárdai Pál fián állhat bosszút a terrorizmussal kapcsolatba hozott futballista
Rangadóval zárul a PL 17. fordulója, vasárnap a Tottenham és a Liverpool randevúzik egymással Londonban.
A feljutó helyen telelő Kazincbarcika vezetőedzője, Erős Gábor szerint a magyar edzők több türelmet érdemelnének.
Az ukrán világklasszis mindhárom pontozónál – mondhatni simán – 116-112-re nyerte a meccset.
Gyollai Dániel csodagólja is kellett a Glentoran győzelméhez az északír élvonalban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.