Végső búcsút vettek pályatársai Pécsi Ildikó színművésznőtől

„Egy szóval fel tudtál emelni minket a földről, akár magánéleti, akár szakmai problémáink voltak.”

Forrás: MTI2020. 12. 19. 17:30
GMESI Gyrgy; PCSI Ildik
Gémesi György, Gödöllõ polgármestere búcsúzik Pécsi Ildikó színművésztől Fotó: Kovács Attila Forrás: MTI/Kovács Attila
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barátai, pályatársai, kollégái vettek végső búcsút Pécsi Ildikó Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésztől, érdemes és kiváló művésztől, Gödöllő díszpolgárától szombaton a gödöllői Művészetek Házában.

A színházteremben felállított ravatalnál reggel 8-tól 12 óráig róhatta le kegyeletét a nagyközönség. Ezt követően a zártkörű búcsúztatáson – amely élőben követhető volt a város Facebook-oldalán – fotó- és film összeállítás elevenítette fel Pécsi Ildikó alakját.

A ravatalnál elsőként kollégája, barátja, Bencze Ilona színművész búcsúzott Shakespeare XV. szonettjével. Ezután a MASZK Országos Színészegyesület nevében Pálos Zsuzsa színművész, az elnökség tagja vett búcsút. Felidézte, hogy Pécsi Ildikó egy interjúban úgy vallott művészete lényegéről: „a színészet szolgálat, a közönség vagy ha úgy tetszik, a közösség szolgálata, ennek kell alárendelni mindent, egyéni becsvágyat, hiúságot, tehetséget, sikert”.

Mint hangsúlyozta: kevés kollégája tett annyit a pályatársaiért mint ő.

Neki köszönhetik a szakmai nyugdíjat, évtizedeken át volt elnökségi tagja a Színházi Dolgozók Szakszervezetének. Rendezett, játszott, szervezett – mondta. Kiemelte: hihetetlenül optimista volt, és szarkasztikus humorával mindenki lelkét helyre rakta. Rengeteg örömet adott és harcolt a színészekért, a családjáért, a szakma megbecsüléséért.

A színésztársak, pályatársak és a barátok nevében Papadimitriu Athina színművész búcsúzott. Felidézte: Pécsi Ildikó számos rendezésében részt vett és megtapasztalta, milyen jó együtt dolgozni vele.

– Olyan rendező voltál, aki szerette a színészt

– mondta, hozzátéve, hogy csodálatos előadások születtek meg, amelyeket közösen alkottak. Kiemelte: Pécsi Ildikó nagyszerű ember, művész és író volt, akit egy ország szeretett. Tele volt energiával, erővel, temperamentummal, szeretettel és mindenkinek segített.

– Egy szóval fel tudtál emelni minket a földről, akár magánéleti, akár szakmai problémáink voltak – emlékezett.

Pécsi Ildikó Hármasban című darabjából idézett: „mire megtanuljuk, mire kell vigyázni, addigra már nincs is mire vigyázni”.

Gémesi György, Gödöllő polgármestere búcsúzik Pécsi Ildikó színművésztől
Fotó: MTI/Kovács Attila

Gémesi György, Gödöllő polgármestere Pécsi Ildikótól búcsúzva kiemelte: számtalan színházi előadás, tévéjáték, film őrzi meg a jövő számára művészetét, ami alapján méltán választották meg a Halhatatlanok Társulatának örökös tagjává. Pécsi Ildikó velük együtt élte a város mindennapi életét, ott volt minden eseményen, segítette a gödöllői kulturális műhelyek munkáját és mindig örömmel tett eleget a felkéréseknek.

– A művészet iránti alázatát méltán bizonyítja, hogy bár a legnagyobb magyar színészekkel játszott rendszeresen, mégsem okozott nehézséget neki velünk, amatőrökkel színpadra lépni – mondta, felidézve, hogy a Művészetek Háza színháztermében maga is számtalanszor volt partnere. Megismerhette Pécsi Ildikót, az embert, aki élete végéig alkotott, akinek alapérték volt a hűség.

Fontosnak tartotta, hogy elérjen a nézők szívéhez, ettől volt hiteles és profi – mondta a művészről.

Szinetár Miklós rendező, aki Pécsi Ildikó osztályfőnöke volt a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, számos emlékét idézte fel a színészről. Mint mondta, Pécsi Ildikó rendkívüli jelenség volt. „Rendkívüli módon életszerető, kicsattanó a színpadon, gyönyörű, öröm volt ránézni. De nemcsak azért, mert szép volt, hanem azért, mert nagyon tehetséges is volt” – mondta, hangsúlyozva, hogy Gorkij és Moliere darabjaiban is nagyszerűen játszott. „Ez egy kerek élet, ami sikeres és ami a legfontosabb, nagyon hasznos volt” – fogalmazott, hozzátéve: használt a társadalomnak, a nézőinek, volt értelme az életének.

A megemlékezésen L. Péterfi Csaba, Szűcs István, a Talamba Ütőegyüttes és a Gödöllői Frédéric Chopin Zenei AMI tanárai is közreműködtek.

Pécsi Ildikó december 5-én, életének 81. évében hunyt el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.