A világ harmadik leggazdagabb emberét, Elon Muskot nem kell bemutatni. Egyik cége gyártja a Tesla elektromos autót, míg egy másik vállalkozása, az űrkutatásban érdekelt SpaceX nagy teljesítményű rakétája vitt a bolygóközi térbe egy Teslát, amely az indulás után néhány hónappal messze a Mars pályáján túl járt. Eddig kevés szó esett az előzőekhez hasonlóan izgalmas vállalkozásáról, a 2016-ban alapított Neuralink programról, amely agy–számítógép interfész létrehozásán fáradozik. Ennek segítségével lehetővé válik (válhat) a ma még gyógyíthatatlan betegségek kezelése, az emlékek korlátlan tárolása, de még a gondolatolvasás is.
A múlt héten bemutatott készülék érmére hasonlít, amelynek egyik oldalán rendkívül vékony huzalok vannak. A koponyába ültethető eszköz huzalai néhány milliméter mélyen az agy felszínébe ágyazódnak. A hajszálnál körülbelül tízszer vékonyabb szálak összesen 1024 elektródával csatlakoznak az agykéreghez. Ezek a vezetékek észlelhetik az idegsejtek aktivitását, illetve saját elektromos jeleket kibocsátva aktiválhatják azokat. – Remény van arra, hogy ezek az apró készülékek képesek az idegsejtek működésének befolyásolására, segítve az agyban és a gerincvelőben keletkező idegrendszeri problémák kezelését. Sőt a távoli jövőben lehetővé tehetik a számítógépek és az emberi agy integrálását – mondta a bemutatón Musk.
A Neuralink csapata három sertésen mutatta be az eszközt. Joyce-nak nem volt implantátuma, Gertrude-é az állat orrában lévő idegsejtek működését figyelte. (Musk a bemutatón egy képernyőn olyan élő jeleket mutatott a Neuralink készülék segítségével, amelyek Gertrude orrának az ételhez vagy a földhöz érintésekor keletkeztek.) A harmadik disznónak, Dorothynak előbb beültették, majd eltávolították az implantátumát. Dorothy azt illusztrálja, hogy a Neuralink-kezelés után egészséges, a normális sertéstől megkülönböztethetetlen marad az állat. Musk szerint ez fontos információ a majdani (ember) felhasználóknak, mert az eszközöket időnként el kell távolítani. Bár lenyűgöző az eredmény, szakértők szerint kétséges az eszköz megbízhatósága. Az agy sérülését próbálták minimalizálni, de a károsodás néha még az embereknél sem könnyen megfigyelhető, nemhogy a disznóknál – hangzik egy kritikus vélemény.