Huzalokkal manipulálják az agyat

Érme nagyságú eszköz beépítésével kísérleti állatok agyi aktivitását érzékeli az Elon Musk által megálmodott elektronikai berendezés. Ezzel nemcsak jeleket vesznek, hanem ingerlik is az idegsejteket. A végső cél a gyógyítás, emlékek tárolása és agyi kapcsolat mesterséges intelligenciát használó eszközökkel.

2020. 09. 03. 13:28
MUSK, Elon
Washington, 2020. május 10. A 2020. március 9-i képen Elon Musk, a Tesla amerikai elektromosjármû-gyártó vállalat vezérigazgatója a SATELLITE 2020 elnevezésû konferencián beszél Washingtonban. Május 9-én Musk Twitteren megfenyegette Kalifornia állambeli Alameda megye hatóságait, hogy elköltözteti a cégnek a Kalifornia állambeli Fremontban fekvõ székhelyét és talán az üzemet is, mert a koronavírus-járvány miatt nem adták meg az engedélyt, hogy újraindítsa a gyártást. MTI/AP/Jeff Chiu Fotó: Jeff Chiu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ harmadik leggazdagabb emberét, Elon Muskot nem kell bemutatni. Egyik cége gyártja a Tesla elektromos autót, míg egy másik vállalkozása, az űrkutatásban érdekelt SpaceX nagy teljesítményű rakétája vitt a bolygóközi térbe egy Teslát, amely az indulás után néhány hónappal messze a Mars pályáján túl járt. Eddig kevés szó esett az előzőekhez hasonlóan izgalmas vállalkozásáról, a 2016-ban alapított Neuralink programról, amely agy–számítógép interfész létrehozásán fáradozik. Ennek segítségével lehetővé válik (válhat) a ma még gyógyíthatatlan betegségek kezelése, az emlékek korlátlan tárolása, de még a gondolatolvasás is.

A múlt héten bemutatott készülék érmére hasonlít, amelynek egyik oldalán rendkívül vékony huzalok vannak. A koponyába ültethető eszköz huzalai néhány milliméter mélyen az agy felszínébe ágyazódnak. A hajszálnál körülbelül tízszer vékonyabb szálak összesen 1024 elektródával csatlakoznak az agykéreghez. Ezek a vezetékek észlelhetik az idegsejtek aktivitását, illetve saját elektromos jeleket kibocsátva aktiválhatják azokat. – Remény van arra, hogy ezek az apró készülékek képesek az idegsejtek működésének befolyásolására, segítve az agyban és a gerincvelőben keletkező idegrendszeri problémák kezelését. Sőt a távoli jövőben lehetővé tehetik a számítógépek és az emberi agy integrálását – mondta a bemutatón Musk.

A Neuralink csapata három sertésen mutatta be az eszközt. Joyce-nak nem volt implantátuma, Gertrude-é az állat orrában lévő idegsejtek működését figyelte. (Musk a bemutatón egy képernyőn olyan élő jeleket mutatott a Neuralink készülék segítségével, amelyek Gertrude orrának az ételhez vagy a földhöz érintésekor keletkeztek.) A harmadik disznónak, Dorothynak előbb beültették, majd eltávolították az implantátumát. Dorothy azt illusztrálja, hogy a Neuralink-kezelés után egészséges, a normális sertéstől megkülönböztethetetlen marad az állat. Musk szerint ez fontos információ a majdani (ember) felhasználóknak, mert az eszközöket időnként el kell távolítani. Bár lenyűgöző az eredmény, szakértők szerint kétséges az eszköz megbízhatósága. Az agy sérülését próbálták minimalizálni, de a károsodás néha még az embereknél sem könnyen megfigyelhető, nemhogy a disznóknál – hangzik egy kritikus vélemény.

A Neuralink csapat tagjai a lehetséges felhasználási lehetőségek között említették a látás helyreállítását a szemsérült embereknél, a fájdalomérzet csökkentését vagy éppen az emlékek rögzítését. Ezen célok némelyike elérhetőnek tűnik – például bizonyos gerincsérülések kezelésében jelentős eredményeket értek el. Egy emlék vagy gondolat rögzítéséhez azonban a jelenleginél sokkal jobban kellene ismernünk az agy működését, amelyhez azonban még nincs megfelelő technológiánk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.