Kampányvizit után

Tihanyi Örs
2006. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Blair- és a Putyin-kampányvizit után az MSZP szeretné belesulykolni az emberekbe, hogy a baloldali kormány külpolitikája soha nem látott sikereket ért el, miközben Orbán Viktor és a Fidesz elszigetelődni látszik a nemzetközi politikában. Érdemes röviden szétnézni a magyar történelemben, és keresni néhány példát arra, hogy mely uralkodók számítottak „elszigeteltnek”, illetve kik voltak azok, akik nagy népszerűségre tettek szert a nagyhatalmak köreiben. A történelmi nagyság és az adott korszak legfontosabb európai képviselői által adott vállveregetések között nyomokban sem fedezhető fel összefüggés.
II. András (1205–1235): Felelőtlen és pazarló adományozási politikája miatt látványosan csökkent a királyi birtokok aránya, miközben képtelen volt megreformálni az államkincstárat és beszedni a regáléjövedelmeket. Gazdaságpolitikája a pénzrontásra, azaz a forgalomban lévő ezüstpénzek ócsítására épült. Uralkodása egy idő után anarchikus belpolitikai viszonyokat eredményezett. Nemzetközi tekintélyére jellemző, hogy 1217-ben egy keresztes hadjárat fővezére is lehetett, ám miközben a Szentföldön hadakozott, az ország belső állapota tovább romlott. Az Árpád-kori magyar társadalom középrétegeit jelentő szerviensek és várjobbágyok mozgalmai 1222-ben kikényszerítették az Aranybulla kibocsátását. A valóban történelmi jelentőségű dokumentumot azonban II. András nem tudta és nem is akarta betartani.
IV. Béla (1235–1270): 1241-ben a Magyar Királyság semmilyen külföldi segítséget nem kapott a mongol támadással szemben. Nemcsak II. Frigyes német-római császár és IX. Gergely pápa „intett be” neki, hanem a szomszédos országok fejedelmeivel sem sikerült szövetséget kötnie. A tatárjárást végül kiheverte az ország, az ezt követő intézkedései miatt pedig IV. Bélát a második honalapítónak nevezték el. Uralkodása első éveiben vissza kívánta szerezni az apja által „elprivatizált” egykori királyi földbirtokállományt, ám ezzel a lépésével sorra szembekerült a legjelentősebb bárói érdekcsoportokkal. Egyes későbbi államférfiakkal ellentétben ő nem külországokba kívánta küldeni az embereket, hanem inkább betelepített népcsoportokat, gondoljunk például a kunokra és a jászokra.
Hunyadi Mátyás (1458–1490): Harminckét éven át tartó uralkodása során még a házasságkötés is komoly nehézségeket okozott számára, mert alacsony származása miatt egyik európai uralkodóház sem kívánt szorosabb dinasztikus kapcsolatokat kiépíteni vele. Rendre háborús konfliktusba keveredett Habsburg III. Frigyes német-római császárral és a korszak vezető kelet-európai nagyhatalmával, a török birodalommal is. A cseh királyi címet hosszú és költséges hadakozás után szerezte meg. A kényes ízlésű európai uralkodói körök lenézték és megvetették. Ám eközben tartottak is tőle, mert az általa létrehozott fekete sereg a kor viszonyai között félelmetesen erősnek és hatékonynak számított. Magyarország gazdag és virágzó monarchia volt, virágzó kereskedelemmel és stabil alapokon nyugvó államháztartással.
II. Ulászló (1490–1516): A Dobzse Ulászlónak gúnyolt, Jagello-dinasztiába tartozó király erélytelensége és gyengekezűsége a mai napig negatív példaként szerepel a történelmi köztudatban. Igazi „polgár volt a pályán”, akinek országlása idején drámai módon csökkentek a királyi kincstárba befolyó bevételek. A kifizetetlen fekete sereg fosztogató hordává züllött, így nyomasztó mértékben csökkent a Magyar Királyság katonai ütőképessége, ami roppant veszélyeket rejtett magában az erősödő török birodalom árnyékában. Ulászló szakított Mátyás abszolutisztikus módszereivel, azaz újra rendszeresen ülésezett a rendi országgyűlés. 1514-ben zajlott le a magyar történelem legnagyobb és legvéresebb parasztfelkelése Dózsa György vezetésével, amely ékes bizonyítéka volt a zilált belpolitikai állapotoknak. A parasztháború kirobbanásának okai elsősorban a mezővárosokban élők növekvő terheiben keresendők. Magyarország európai elismertségét jól példázza, hogy Bakócz Tamás személyében magyar jelöltje is volt a pápai trónusnak. II. Ulászló 1515-ben szoros szövetséget kötött a Habsburg-házzal, amelyet a trónörökösök házasságai is megpecsételtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.