A szaúdi nagykövetség válasza Maróth Miklósnak

Megdöbbenéssel olvasták, hogy a professzor szerint országuk támogatja az Iszlám Államot.

MN
2017. 07. 31. 16:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Válasz Maróth Miklósnak

Megdöbbenéssel olvastuk a Maróth Miklós professzorral készült július 22-i interjút a Magyar Nemzetben, amiben az akadémikus számos országot, köztük Szaúd-Arábiát is azzal vádolta, hogy támogatja az úgynevezett Iszlám Állam (a Dáes) terrorista szervezetet. A következő választ szeretnénk közölni.

A Dáes és más terrorista szervezetek kapcsán sietünk leszögezni, hogy a Szaúd-arábiai Királyság határozottan elítéli az általuk elkövetett terrorcselekményeket, és teljes mértékben elutasítja a terrorizmus minden formáját, amelyre a nemzetközi békét és biztonságot veszélyeztető fenyegetésként tekint. Szaúd-Arábia az úgynevezett Iszlám Államot maga is terrorszervezetként tartja nyilván. Az erőszak és szélsőség, amelyet a terrorcsoportok, köztük a Dáes is elkövet, nem tartoznak egyetlen valláshoz sem. Egyetértünk Ban Kimunnal, az ENSZ korábbi főtitkárával, aki 2016. április 8-án azt nyilatkozta: „A terrorizmushoz vezető erőszakos szélsőség jelensége nem gyökerezik vagy összpontosul egyetlen vallásban, területben, nemzetiségben vagy etnikai csoportban.” Osztjuk Theresa May brit miniszterelnök szavait is, aki 2014. szeptember 30-án, még belügyminiszterként arra figyelmeztetett: „A terroristák, akik megölték David Haynest (brit újságírót), szeretik magukat Iszlám Államnak nevezni, de elmondom önöknek az igazságot. Ők sem az iszlámot nem képviselik, sem államot nem alkotnak.”

A Dáes árt az összes vallás követőinek, és egyaránt célba vesz számos muszlim és nem muszlim országot. Fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet, hogy világszinten a terrorszervezet áldozatainak többsége muszlimok közül kerül ki. Közülük is a Szaúd-Arábiai Királyság az egyik legnagyobb áldozata a terrorszervezetnek, amely hét mecsetet robbantott fel az országban csak 2015-ben. A különböző terrorcsoportok 2016-ban 34 támadást követtek el Szaúd-Arábiában, továbbá 190 a Dáeshez vagy egyéb csoporthoz tartozó terrorista van a börtönökben. Ennek fényében felvetődik a kérdés: észszerű dolog-e azt állítani, hogy Szaúd-Arábia pénzel egy olyan terrorista csoportot, amely magát Szaúd-Arábiát is célba veszi? Ezt nem csak mi gondoljuk így. Az ENSZ terrorizmusellenes és emberi jogi különleges megbízottja, Ben Emmerson azt állította a Szaúd-Arábiáról szóló jelentésében, hogy 1987 óta összesen 1075 terrormerényletet terveztek az ország ellen. Ezek közül 231 terrorcselekményt sikerült meghiúsítani, 844 esetben azonban célt értek a támadások, amelyeknek 3178-an estek áldozatul, a halottakat és a sebesülteket együttvéve.

A királyság azt is hangsúlyozza, hogy a terrorizmus bármilyen, közvetlen vagy közvetett, anyagi vagy szellemi jellegű támogatása a terrorista bűncselekmények közé tartozik, amelyek büntetendők a nemzetközi törvények és az ország törvényei által. Szaúd-Arábia aláírt számos megállapodást a terrorizmus elleni küzdelemről, és több terrorizmusellenes konferenciát is rendezett, amelyek közül kiemelkedik a 2005-ben tartott nemzetközi tanácskozás, amelyen a királyság felhívást tett az ENSZ Terrorizmusellenes Központjának (UNCCT) létrehozására, és amelynek tevékenységét 110 millió dollárral támogatta.

Az ország számos törvényt hozott a terrorizmus finanszírozása ellen is. A szaúdi törvények tiltják a szaúdi jótékonysági alapítványoknak, hogy pénzt utaljanak külföldre. Így arra kizárólag a hivatalos Szalmán király segélyezés és humanitárius tevékenységek központ vagy a Szaúdi Vörös Félhold által van lehetőség. Valamint tilos pénzbeli hozzájárulásokat gyűjteni a mecsetekben és nyilvános helyeken. 2017-ben az iszlám–amerikai csúcson döntés született a Terrorizmus finanszírozását felszámoló központ létesítéséről, valamint a Szélsőséges gondolkodás elleni küzdelem nemzetközi központjának létesítéséről. A királyság létrehozta 2015-ben, Rijádban a Terrorellenes iszlám katonai szövetséget (IMCFT), amelynek 41 iszlám ország tagja. Emellett Szaúd-Arábia alapító tagja a Dáes elleni nemzetközi szövetségnek. Ennek keretében a királyság részt vett több mint 341 Dáes elleni légitámadásban Szíriában. Szaúd-Arábia az Egyesült Államok és Olaszország mellett részt vesz a Dáes finanszírozása elleni csoport (CIFG) elnökségében, amely 2015-ben jött létre a terrorszervezet finanszírozási forrásainak elapasztása céljából.

A királyság kiemeli, hogy a terrorizmust csak az összes ország és nemzetközi szervezet katonai, szellemi és pénzügyi összefogása által lehet kiirtani. Együttesen kell küzdeni a terrorista szervezetek gonosz céljai ellen, hogy a gyűlölet helyett a tolerancia és a béke uralkodjon a vallások követői között. Végezetül kérjük a média munkatársait, tájékozódjanak körültekintően a hírek közlése előtt, és támaszkodjanak a terrorellenes harccal kapcsolatos nemzetközi jelentésekre, ezen belül főként az ENSZ jelentéseire.

A Szaúd-arábiai Királyság budapesti nagykövetsége

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.