A választó tudja, hogy mi a dolga

Valami megroppant, már fideszesek is arról beszélnek, hogy fölsejlik előttük 2002 réme.

Hajdú Péter
2018. 03. 27. 10:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hódmezővásárhelyi fideszes fiaskó óta a politológusok és a szakértők szerint képtelenség megtippelni az április 8-i választás kimenetelét. A február 25-i hódmezővásárhelyi polgármester-választáson nyertes Márki-Zay Péter megmutatta, hogy az ellenzék teljes összefogásával jó eséllyel fölényesen is le lehet győzni a Fideszt. De országosan egyelőre csak lehetne – mert úgy tűnik, az MSZP–Párbeszéd–DK-koordináción kívül széles körű összefogásra nem számíthatunk. Az LMP sikertelenül kezdeményezte a balosok és a Jobbik együttműködését, és bár vannak próbálkozások, hogy maguk a pártok jussanak dűlőre a közös jelöltekről, jórészt hiába. Eddig csak néhány szimbolikus visszalépésre került sor a Momentum, az LMP, a DK és az Együtt részéről.

Amíg az ellenzéki pártok különböző okok és egyéni érdekek miatt egymásra várnak, sőt egymás ellen kampányolnak, civilek emelték új szintre az együttműködést. A hódmezővásárhelyi győzővel a középpontban a Rendszerváltás2018.hu honlapon folyamatosan hozzák nyilvánosságra az ország vezetésében változást akarók által legesélyesebbnek tartott ellenzéki jelöltek listáját. Úgy tűnik, a Közös Ország Mozgalom, a Viszlát, kétharmad!, a Válasszunk 2018 szervezői is felismerték, külön-külön túl kicsi a súlyuk, hogy összefogják a változást akaró erőket és a választópolgárokat, így beálltak a Márki-Zay Péter nevével fémjelzett kezdeményezés mögé.

Ugyanakkor a Fideszben csalódott jobboldaliak is aktivizálták magukat. Bod Péter Ákos egykori ipari miniszter és jegybankelnök, Jeszenszky Géza korábbi külügyminiszter, Lukácsi Katalin, a KDNP-ből kiszállt fiatal politikus Márki-Zay Péterrel együtt videón mondják el, miért kell leváltani a kormányt.

A polgármester érdeme, hogy bebizonyította, nem szabad félni, hiszen ha összefognak az emberek, demokratikus keretek között nem tud mit kezdeni velük a hatalom. Azóta fáradságot nem kímélve nyakába vette az országot, és személyesen kampányol az esélyes jelöltek mellett. A változás persze lassú – mivel naponta hallani arról, hogy egy-egy, a hatalom által ellenzékinek tartott rendezvénynek nem találnak helyszínt, mert mondvacsinált okokkal lemondják a kibérelt helyiség tulajdonosai.

Ezzel is magyarázható, hogy a hatalomtól való félelem még mindig nagyon nagy. Az emberek nem merik elhinni, hogy valóban sor kerülhet a politikai változásra. Pedig a kormánypártok önbizalma Hódmezővásárhely óta megingott. Ezt mutatja a csapkodó kommunikáció, a rengeteg botrány, illetve az, ahogy menekülnek a kényes kérdések elől. Képviselőik hozzáállását jól illusztrálja, hogy legtöbbjüknek fontosabb volt valahol az országban kampányolni, migránsozni, mint megjelenni azon a rendkívüli plenáris ülésen, ahol a kilakoltatások megakadályozásáról, a devizahitelesek megmentéséről tárgyalhattak volna. Közülük mindössze öten vettek részt az ülésen.

Valami megroppant a kormánypártoknál. Fideszes ismerősök is arról beszélnek, hogy felsejlik előttük 2002 réme, és erőteljesen ostorozzák a párt olyan gyanús ügyeit, mint az Elios-botrány, a Kósa-sztori, a Semjén-féle svédországi házirénszarvas-vadászat.

Tehát a civilek a lehetőségeikhez képest aktivizálódtak, miközben a kormányváltásra készülő ellenzékiek mintha beleragadnának érdekeik hálójába. Még meglévő radikális szavazóinak elvesztésétől tartva a Jobbik teljesen elzárkózik a baloldallal való együttműködéstől – ebben kétségtelenül bőven van ráció. A DK pedig – bár korábban orrát befogva közeledett volna a Jobbikhoz, vagy legalábbis ezt állította – ismét a baloldali összefogásról beszél, s a határon túli magyarok ellen kampányol. Figyelemre méltó a szocialisták fordulata is: eddigi megengedő politikájukat sutba dobva erőteljes jobbikozásba fogtak. Miniszterelnök-jelöltjük, Karácsony Gergely a Magyar Narancsnak adott harsány interjúban arról beszélt, szívesebben látná Orbán Viktort ügyvivő kormányfőként, mint Vona Gábort miniszterelnökként.

Mindez azt mutatja, hogy a döntést a választóknak kell meghozniuk, különösebb segítség nélkül. Ahogy már több esetben is megtették, amikor időközi választásokon több ellenzéki induló közül is ki tudták választani azt, aki le bírta győzni a Fidesz emberét. A közvélemény-kutatások azt mutatják, nem lesz egyszerű dolguk a váltást akaróknak, minthogy majd mindenütt a kormánypárti jelöltek fölényét mérik. Igaz, Hódmezővásárhely is azt mutatja, hogy csínján kell bánni a felmérésekkel. A Fideszt rendszeresen felülmérik, miközben magas a választani akarók, de pártszimpátiájukat el nem árulók aránya.

Egy biztos. Ha a jelenlegi hangulatban sem sikerül legyőzni a kormánypártokat, akkor a választók később benyújtják a számlát. Idő kérdése, mikor tűnnek el a palettáról azok a pártok, amelyeknek fontosabb a saját pecsenyéjük sütögetése, mint a jelenlegi kurzus lebontása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.