Az új Amerika

Ha az ausztrál példát szeretnénk követni, előbb a humán tőkét kell tudnunk értékelni.

Buzna Viktor
2018. 03. 25. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre többen hangoztatják, hogy Ausztrália az új Amerika. Érvként egyrészt Donald Trump bezárkózó politikáját szokás felhozni, másrészt szerepet játszik a nézet elterjedésében a hosszú hazai tél is. Ki ne álmodna most Magyarországon is egy országról, ahol évente több mint kétszáz napon át süt a nap! Ahova a világból mindenhonnan érkeznek emberek! Ahol az azonos neműek házasságát gond nélkül megszavazta a többségében liberális lakosság! Ahol kőkemény bevándorláspolitikát folytat a kormány! Ahol a menekülteket lakatlan szigetekre teszik ki, az őket szállító hajókat pedig erővel fordítja vissza a haditengerészet!

Ausztrália talán ezért is vonzó: elég messze van ahhoz, hogy ideológiai nézetektől függően megszépüljenek a róla alkotott különböző prekoncepciók. Erre játszott rá a magyar kormány is, amikor sokat kritizált bevándorláspolitikájával példálózva ideológiai szövetségesének állította be a csendes-óceáni államot. Julie Bishop ausztrál külügyminiszter még február végén járt Magyarországon. A látogatást súlyához képest túlprezentálta a kormányzati kommunikáció. A közmédia ismét elővette a korábbi menekültválság idején készült felvételeket, a déli határon őrjöngő, majd a keletinél tüntető migránsokról készült képkockák a megszokott sorrendben peregtek. Közben Canberra fasisztább arcát igyekeztek pozitívan bemutatni a kormánypolitikusok is. Rogán Antal propagandaminiszter arról beszélt, hogy az Orbán-kabinet Soros Györggyel szembeni szövetségest talált Ausztráliában – ezt egyébként lapunk kérdésére az ausztrál külügyminiszter cáfolta. Szijjártó Péter is a bevándorláspolitikát dicsérte, arra buzdítva az Európai Uniót, hogy vegyen példát a kőkemény ausztrál modellről. Bishopot ez kellemetlenül érinthette, hiszen válaszában leszögezte: Ausztrália továbbra is a legbefogadóbb állam a világon – még ha az igaz is, hogy a bevándorlási szabályokat minden érkezővel betartatják.

Ausztrália azonban kétségkívül sokkal közelebb áll az egykor szebb napokat látott, a humán tőkére építő Egyesült Államokhoz, mint az inkább tömeges elvándorlástól szenvedő Magyarországhoz. 1947 óta 865 ezer ember talált új otthonra ott lent. A lakosság 32,9 százaléka külföldön született.

Canberra bevándorláspolitikája ma három kosárból válogat érkezőket. Ezek: a családegyesítés, a gazdasági hasznosság és a humanitárius okok miatt indokolt letelepedés. Az évenként megszabott kvótát előzetes társadalmi konzultáció mentén határozzák meg. A gazdasági bevándorlókat pontrendszeren belül értékelik, majd a meghatározott kvótához mérten választják ki őket. A 2016–2017-es időszakban a jelentkezők 67 százalékát fogadták be, mintegy 183 600 bevándorló kapott tartós munkavállalási engedélyt. Ezt egészítik ki az ideiglenes munkavállalók és a diákok. Utóbbiakból 2017-ben több mint félmilliót regisztráltak. A humanitárius alapon beengedettek – vagyis a menekültek – kérdése váltja ki a legtöbb konfliktust. Nem véletlen, hogy a magyar kormány ezzel példálózott. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerint Ausztrália 2016-ban 34 193 menedékkérőt regisztrált. Ugyanannak az évnek a végén az összes, még nem elbírált kérvény száma a 30 ezret közelítette. Hogy ez mennyiben kielégítő, arról megoszlanak a vélemények. Egyhangú nemzetközi kritikát váltott ki ugyanakkor a csempészhajókon érkező illegális bevándorlók kérdése. Ezeket a hajókat Ausztrália valóban visszafordítja, vagy csendes-óceáni szigeteken felállított táborokba irányítja őket? Ezekben a táborokban gyakran fordul elő erőszak, amelynek különösen a nők és a gyerekek vannak kitéve. Miközben ez humanitárius szempontból támadható megoldás, Canberra okkal védekezhet azzal, hogy ő saját törvényeinek és a nemzetközi jogrendnek megfelelően jár el.

A héten jelent meg a hír: az ausztrál kormány új programot dolgoz ki a gazdasági bevándorlás ösztönzésére. Ennek keretein belül a magasan képzett, elsősorban természettudományi, technológiai, mérnöki és matematikai (STEM) területeken dolgozókat vonzanák be. A kormány azzal magyarázta az új vízum bevezetését, hogy így akarják biztosítani az ausztrál vállalkozások számára a világ legtehetségesebb szakembereinek alkalmazását.

Ízlés kérdése, hogy az ausztrál modellt rasszistának, opportunistának vagy racionálisnak ítéljük-e. Ám az tény, hogy miközben Magyarországról tízezrek mennek el, Canberra bevándorláspolitikájának hála százezrek folytatják életüket Ausztráliában. Az érkezők többsége valóban a gazdaság és a köz javát szolgálja. Ezzel szemben a kormányunk milliárdokat költ idegenellenes gyűlöletkampányokra, miközben átláthatatlan letelepedési kötvényprogramjával azok pénzét is elsikkasztja, akik lehetőséget látnak a magyar gazdaságban. Ha a magyar kormány egy pályán szeretne játszani az ausztrálokkal, először a humán tőkét kellene megtanulnia értékelni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.