Nagy pénz, kis foci

Régi mondás: „Kis pénz, kis foci – nagy pénz, nagy foci.” Ez részben igaz, de egy szint felett sajnos már nem.

Árva László
2018. 03. 28. 18:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régi mondás: „Kis pénz, kis foci – nagy pénz, nagy foci.” Ez részben igaz, de egy szint felett sajnos már nem. A Kazahsztán elleni pénteki futballszégyen igazolja – nem először, aligha utoljára –, hogy az ellenkezőjébe is átfordulhat.

Az előző években a hírhedt taotámogatások révén a kormány olyan lendülettel öntötte a pénzt az élsportba – azon belül is leginkább a miniszterelnök szívének oly kedves fociba –, hogy abból nem csupán a magyar egészségügyet és oktatást lehetett volna rendbe tenni és fenntartható pályára állítani, de talán tizenharmadik havi nyugdíjra is futotta volna.

A többletforrások nem hozták meg a kívánt eredményeket. A labdarúgás egyre rosszabbul teljesít – Eb-szereplésünk ellenére, hiszen látjuk, mi történt azóta –, miközben a korábban sikersportágnak tekinthető kézilabda vagy vízilabda sem képes hozni a régebbi eredményeket.

Mi ennek az oka? A Kornai János által a hetvenes években leírt „puha költségvetési korlát” jelensége idézheti elő a kudarcsorozatot. Köztudomású, hogy a szocializmus idején az állami költségvetés számolatlanul öntötte a pénzügyi forrásokat a nagyvállalatokba, függetlenül attól, hogyan teljesítettek. Akkor is megkapták a pénzüket, ha gyenge minőségű terméket állítottak elő. Vagyis a költségvetési korlátjuk Kornai kifejezésével „puha” volt. Nem volt komoly következménye a rossz terméknek, a gyenge teljesítménynek, így egy idő után a vállalatok már nem voltak képesek a minőségi munkára. Miért törték volna magukat, ha úgyis megkapták a túléléshez vagy akár a mérsékelt virágzáshoz is szükséges állami támogatásokat? Nem a jó munka, hanem a jó állami és pártkapcsolatok voltak fontosak a sikerhez.

Hasonló a helyzet ma a magyar élsportban, azon belül is főként a futballban. A labdarúgók az állam nagylelkű támogatásának hála hihetetlen összegeket keresnek, függetlenül attól, hogy mit tesznek a pályán. Ezért sincs okunk csodálkozni azon, hogy a lelkesedésük csökken, nem edzenek olyan intenzíven, ahogy szükséges lenne, és a meccseken sem törik össze magukat a győzelemért. Miért tennék, ha egy magyar egyetemi tanár vagy akár egy sztársebész jövedelmét is megkeresik komoly eredmények nélkül?

A megoldás nyilván nem az lenne, hogy újabb pénzeket öntsön az állam az élsportba. Ellenkezőleg: jelentősen csökkenteni kellene a forrásokat, sőt a rendszer felszámolása sem lenne ördögtől való. Ha a nyugati profi sport mintájára képes lenne a magyar élsport állami támogatások nélkül is boldogulni, akkor elölről lehetne kezdeni a történetet.

A szerző közgazdász

###HIRDETES###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.