Miközben Magyarország energiaellátása jelenleg zavartalan, és az ország felkészült egy esetleges ellátási zavar kezelésére is, addig az Európai Bizottság által „megtervezett” olajembargó súlyos gazdasági visszaeséssel járhat majd. S miután a magyar gazdaság európai uniós függése nagyon nagy, átmeneti „kedvezménnyel” is csak negatív forgatókönyvek léteznek. S itt nem morális, hanem gazdasági kérdésről van szó.
De kezdjük a kályhától! Közismert, hogy Magyarország erősen függ az oroszországi szénhidrogén-származékoktól. A kimutatások szerint a múlt évben az olajimport 64 százaléka származott Oroszországból, míg a felhasznált földgáz 85 százaléka. E két szám jelzi az extrém kitettséget, aligha kell szofisztikáltan magyarázni. Továbbá a magyar háztartások csaknem kilencven százaléka földgázzal oldja meg a fűtést évtizedek óta. Éppen ezért az átfogó importtilalom vagy bármilyen korlátozás a magyar gazdaságot felkészületlenül érné, valamint a kieső orosz szállítmányok mennyiségi ellentételezésére nincs reális fizikai lehetőség. Hogy ezt pontosan miként is lehetne megoldani, még Brüsszelben sem tudják. Ami pedig a legfrissebb korlátozásról szóló bejelentést illeti, orosz gáz nélkül napokon belül összeomlana a gazdaság. De rögzítsük újból: Magyarország számára az orosz nyersanyag-beszállítások nem politikai, hanem egész egyszerűen gazdasági érdekek mentén történnek.
Ehhez következetesen ragaszkodnia kell a kormánynak is. Közben az orosz olajembargós információk apropóján kiderült az is, hogy a szállítások kiiktatása a világpiacon erős árfelhajtó hatást okozna, magyarán tovább drágulna az olaj és a földgáz, de megfelelő infrastruktúra és vezetékhálózat híján hazánk még így is alig tudná beszerezni például az északi-tengeri olajat.