Közben itt-ott mintha a lázadás jelei mutatkoznának. Az a Nyugat-Európa, amely 2015 óta komolyabb tüntetések nélkül tudomásul vette, hogy afrikai, ázsiai milliókkal árasszák el, tegyék tönkre megszokott jólétét, zilálják szét társadalmi rendjét, most mintha ébredezni méltóztatna. S mint oly sokszor, most is a rögvalóságban élők kezdték a tiltakozást: a gazdák. Őket tudniillik (városi, elidegenedett, fősodratú agymosással béklyóban tartott polgártársaikhoz képest) sokkal nehezebb ideológiai lózungokkal meggyőzni róla, miért lesz jó nekik, ha télen éhen halnak, megfagynak.
Hollandiában már június óta tüntetnek a gazdák az EU-konform műtrágyarendelet ellen, és úgy tűnik, egyre elszántabbak. Elvakult, szélliberális kormányuk átlagosan negyven százalékkal csökkentené a mezőgazdaság nitrogén-oxid- és ammóniakibocsátását. Sőt természetvédelmi területek közelében százszázalékos csökkentésre köteleznék a farmereket. Hogy ebbe a gazdálkodók esetleg belerokkannak, arra magasról tesz a Rutte-kormány.
Az ideológia, a zöldmaszlag fontosabb, mint a rögvalóság, a hús-vér állampolgárok élete. Ruttéék (és úgy általában a nyugati balliberálisok) ars poeticája szerint az emberek vannak az ideológiáért és nem az ideológia az emberekért. A rendelet értelmében a földek tíz százalékát parlagon kell hagyni, és ha az érintett földtulajdonosok nem adják át önként területeiket, az állam kisajátítja azokat. Nem csoda, hogy a gazdák dühösek, tiltakoznak, ahogy tudnak.
Tízezrek vonulnak az utakra. Traktorjaikkal autópályákat torlaszolnak el, trágyát kennek kormányépületekre, szénabálákat gyújtanak fel, városokat bénítanak meg. A tüntetések elfojtásához már a katonaságot is bevetik, és persze – jó libsi szokás szerint – Ruttéék büntetésekkel fenyegetik a sarokba szorított tiltakozókat. A következő, gondolom, az lesz, hogy a kanadai példát követve a tüntetők bankszámláit is zárolják. Nyilván a jogállamiság, az emberi jogok jegyében.
Menet közben a holland gazdatüntetések már Németországra, Spanyolországra és Lengyelországra is átterjedtek. Ám ez még csak ízelítő mindabból, ami várható. Hiszen dübörög a háborús infláció, a gáz és az áram ára az egekben. A holland szocialista Frans Timmermans mondta pár napja, hogy népfelkeléstől lehet tartani. Talán életében először mondott valami érvényeset, s jó lenne, ha a népharag valóban utolérné Európa sírásóit. Azokat, akik irányított népvándoroltatással, genderőrülettel, kötelező óvodai LMBTQ-propagandával, ostoba uniós rendszabályokkal, központosítással vagy éppen öngyilkos oroszellenes szankcióik miatti háborús inflációval, energiaválsággal taszajtják szakadékba Európát.
Németország napok óta nem kap gázt az oroszoktól az Északi Áramlaton keresztül a gázvezeték tíznapos karbantartása miatt. Pánikhangulat van. A németek attól rettegnek, hogy utána sem indul újra a szállítás. Kétségbeesetten próbálják újraindítani a zöldőrület miatt korábban leállított erőműveiket. Ott tartanak, hogy közlekedési lámpák lekapcsolását tervezik Berlinben, Lipcsében és másutt. A közvilágítást már több helyen kikapcsolták. Van, ahol korlátozták a melegvízellátást, máshol uszodákat zártak be. Közben pedig mosás helyett valószínűleg szorgosan szellőztetik a ruháikat, ahogyan Timmermans javasolta. S mit szól mindehhez Josep Borrell, az unió külügyi főképviselője? Hát ennyit: az oroszellenes szankciók hatékonyak, csak még várni kell egy kicsit.
Élvezze a nyári napsugarakat, amíg lehet, az orosz tél közeledik Európa felé – riogatja olvasóit (amúgy alappal) a fősodratú Politico. Azt írják: a háború már az egész kontinensen érezteti hatását az élelmiszerárak emelkedése, a gázhiánytól való félelem és gazdasági aggodalmak formájában. „És mivel Vlagyimir Putyin orosz elnök késznek mutatkozik arra, hogy az élelmiszert, az üzemanyagot és a műtrágyát háborús fegyverként használja az Ukrajnát felfegyverző és Moszkvát szankciókkal sújtó nyugati demokráciák ellen, a helyzet gyorsan rosszabbra fordulhat” – panaszolja az agitprop lap, amely az előző hónapokban még a szankciók mellett kardoskodott és a nem eléggé szankcióbarát Magyarországot szapulta. Kár, hogy csak most, zuhanás közben tértek észhez. Valószínűleg már elkéstek a beismeréssel, de mindegy.