Sajnos megértük az orosz–ukrán háború első évfordulóját, s még nem tudjuk, mikor ér véget a fegyveres konfliktus. Azt viszont már tudjuk, hogy egy év leforgása alatt a világgazdasági folyamatok teljesen megbolydultak, és szinte senki sem jött jól ki belőle. Egészen pontosan: speciális ágazatok és a bennük működő vállalatok „kaszáltak” a kialakult helyzeten, de igazából nincs nevető harmadik, elég csak rápillantani a 2022-es gazdasági teljesítményekre vagy a várható idei produkcióra. A kis híján recesszióba zuhanó fejlett nyugati gazdaságok is megérezték a kontinensen zajló háborút, nagyon is!
Tehát gazdasági értelemben senki nem nyert a fegyveres konfliktuson, sőt nagyon sokan veszítettek, azonban akadnak olyanok is, akik sokat kerestek rajta.
De ne szaladjunk előre! Nem pusztán az orosz–ukrán háborúból fakadó direkt és általában negatív hatások voltak az okozói a világgazdasági folyamatok jelentős átalakulásának, hanem a mindennapokban oly sokszor emlegetett európai uniós szankciók is. Brüsszel egyértelműen politikai pozícióba állt bele, amelynek a lényege Oroszország megbüntetése volt. Miközben a magyar kormány is számtalanszor kinyilvánította, hogy az orosz fél az agresszor ebben a fegyveres konfliktusban, a magyar gazdaság szempontjait, érdekeit is mérlegre tette.