Különösen érdekes cikket írt Békés Márton történész-politológus, a XXI. Század Intézet igazgatója nemrég a Látószög blogra. A címe: A nemzeti maximum. Ki nem találják, de a nemzeti tábor régi óhaját erősítette meg benne, miszerint kulturális térfoglalás nélkül a nemzeti együttműködés rendszerének korszaka nem lesz teljes, nem lesz maradandó.
A cikkre később visszatérek. A napokban ugyanis – valami napsütötte helyről, videón bejelentkezve – előkerült
Geszti Péter, a puhuló kádári diktatúra hivatásos jófeje, impexes, komcsi család jóllakott rímfaragója, hogy köszöntse az idei ARC-kiállításra összegyűlt rendszerkritikus ifjakat, köztük a megnyitóbeszédet celebráló László Imrét, a DK külön bejáratú Mágenheim dokiját,
akit az újbudai polgármesteri székbe repített az ellenzéki felfuvalkodás szele, továbbá más bátor demokratákat, így Karácsony és Őrsi Gergelyeket.
Geszti, ez a pandant nemzeti maximum, a minden rezsimben jól boldoguló lóvémágnes így sóhajtozott a köszöntőben:
Az idei év témája a család, és az erre érkező pályázatok, azt hiszem, elmondhatom, különösen torz, drámai, beteges valóság képét tárják elénk. Hogyha Magyarországot egy nagy családként fogjuk fel, akkor ez a család gajra ment. Súlyosan traumatizált, megfigyelt, megalázott, átvert, kisemmizett, gyűlölettel mérgezett, háborúval ijesztgetett közösség hétköznapjai vicsorognak ránk a plakátokról. Családon belüli és kívüli erőszak tombol a digitális feudalizmus csűrdöngölős macsizmájának cifra gönceiben. Olyannyira elkomorult az elmúlt években a társadalmi közérzet, hogy a korábban jellemző humor, az egyéni magyar túlélés eszköze, szóval még a humor is már-már kiveszni látszik ebből a képből, illetve ezekből a képekből.
Nyilván a fő kérdés: mi az a „macsizma”? Utánanéztem, létezik ilyen a balpesti szlengben, macsóistát vagy valami ilyet jelöl, ha jól értem és fordítom Gesztit.
Ő egyébként így folytatta a krédóját:
Egy pár évvel ezelőtti családi bölcsesség jut eszembe, ami szintén az egyik kedvenc plakátomról szólt hozzánk. Ez így szólt, hogy apukám mindig azt mondta, ha nyakig ér a szar, örüljünk, hogy legalább nem hullámzik, vagy ha lehet, ne csapkodjunk. Szerintem pedig igenis csapkodni kell. Ki kell mászni az apátiából, az önfeladásból, a szolgalelkűségből, a kontraszelektált kis- és középszerűség mocsarából. […] Én továbbra is abban hiszek, hogy mindig van feljebb, és a szabadság bennünk lakik.
Ez tehát a nihilizmus alapvetése, ezt képviseli a baloldal, erre gerjednek ők, ez az elnyűtt kesergés okoz nekik örömöt továbbra is. Természetesen Geszti Péternek semmi oka a kesergésre, igen jól eléldegélt az elmúlt években is, jól ellátva önkormányzati és olykor kormányközeli megbízásokkal. Persze az érthető, hogy összeszoruló szívvel emlékszik vissza a 2010 előtti időkre, amikor még ő magyaríthatott sok millióért konzumnótát az uniós belépés himnuszaként. Így Medgyessy Péterrel és Kuncze Gáborral együtt dalolhattuk, hogy „gyere és bújj hozzám újra, Magyarország! Én ezer év óta várlak már…” Persze akkor még nem volt súlyosan traumatizált, megfigyelt és megalázott a nép, s a csűrdöngölős macsizma sem zavarta az önfeledt közpénzszivattyúzást. Nem vicsorgott a digitális feudalizmus, csak Gergényi Péter mosolygott szelíden és kedvesen, bizalmat gerjesztő fókaarcával.