Gyanúsított lehet Juhász a „luxuslakásügyben”

Az MSZP-s politikus mentelmi jogának felfüggesztéséről december 23-án szavazhat a parlament.

2011. 12. 16. 15:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő hét kedden tárgyalja a parlament szakbizottsága a szocialista Juhász Ferenc mentelmi ügyét – tájékoztatta az MNO-t Budai Gyula. Az elszámoltatási kormánybiztos elmondta: az MSZP-s politikust mentelmi jogának felfüggesztéséről a testület döntése alapján december 23-án szavazhat a parlament.

Budai azért jelentette fel Juhászt, mert szerinte a képviselő még honvédelmi miniszterként hűtlen kezelést és hivatali visszaélést követhetett el. Az egykori tárcavezető ugyanis hozzájárult ahhoz, hogy szolgálati luxuslakásokat adjanak át a valós értékük töredékéért minisztériumi felsővezetőknek és tábornokoknak. Így juthatott például értékes ingatlanhoz Havril András volt vezérkari főnök, aki már 1994-ben megvásárolhatott bérlőként egy önkormányzati, HM-rendelkezésű lakást a forgalmi értéke feléért, alig több mint egymillió forintért. Ez kizárta volna, hogy Havril újabb HM-lakáshoz jusson, de a tábornoknak sikerült felmentést szereznie a HM-től egy ceglédi állami ingatlan bérbe vételéhez.

Havrilt 2000-ben vezérkarifőnök-helyettesnek nevezték ki, ezért igénylést nyújtott be egy budapesti HM-rendelkezésű lakás iránt. A szaktárca vásárolt is egy luxuslakást a II. kerületi Barlang utcában Havrilnak 45 millió forintért, amelyet bérbe adtak a számára, miután visszaadta ceglédi szolgálati lakását a minisztériumnak. A budapesti ingatlant Havril csak a budapesti katonai beosztásának időtartamára bérelhette volna, de a vezérkari főnök kérte a HM-től, hogy határozatlan időtartamra módosítsák a lakásbérleti szerződést.

Erre az engedélyt Juhász Ferenc akkori honvédelmi miniszter adta meg saját hatáskörben a tábornoknak. Ezt követően Juhász a saját rendelkezését is felülírta a Barlang utcai szolgálati lakásokkal kapcsolatban. Olyan döntést hozott ugyanis, hogy az ott található vezetői lakásokat nem idegeníthetik el, Havril közvetlen kérelmére azonban ezt mégis engedélyezte az egykori vezérkari főnöknek. Ezzel a főtiszt jogosulttá vált a luxuslakás megvásárlására, és mivel egy összegben fizetett, 40 százalékos kedvezményt kapott az árból a forgalmi értékhez képest. A 45 millió forint értékű lakást ezek után 13 milliós vételáron szerezhette meg az államtól.

A vesztegetés miatt letartóztatott Oláh János dandártábornok, a HM volt védelemgazdasági főosztályvezetője szintén gyanús körülmények között jutott luxusingatlanhoz. A HM-vesztegetési botrány egyik fő gyanúsítottja ugyanis először 1992-ben kapott bérlakást a HM-től a XV. kerületben. Ezt 1996-ban egy II. kerületi Fillér utcai szolgálati lakásra cserélhette, majd 2002-ben jutott hozzá egy 14 négyzetméter alapterületű állami ingatlanhoz a II. kerületi Ezredes utcában. Ezt a bérleményt végül elidegenítették, hogy kedvezményesen megvásárolhassa, a 19,2 millió forint értékű lakást végül 4,5 millióért vehette meg a jelenleg letartóztatásban lévő egykori HM-vezető. Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos húsz ilyen ügyet vizsgál, amelyről kérdéseket tett fel a honvédelmi tárca vezetőjének.

A válaszokból kiderül, hogy mindegyik vizsgált esetben úgy jutottak értékes állami ingatlanhoz a szaktárca tisztségviselői, illetve a honvédség főtisztjei, hogy előzőleg már rendelkeztek szolgálati lakással. Sok esetben a hatályos jogszabályoktól eltérően, miniszteri engedéllyel, illetve a HM Központi Lakásbizottságának hozzájárulásával jelölték ki határozatlan idejű bérlésre, és idegenítették el az ingatlanokat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.