Ezt az ünnepet is igyekeztek eltörölni

Gyermeknappá alakították a hősök napját, pedig "ma a nemzetükért életüket áldozó hősök áldozatának köszönhetően vagyunk itt".

BL
2012. 05. 25. 14:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A volt miniszterelnök a magyar katonahősök emlékművénél arról beszélt, hogy ma a nemzetükért életüket áldozó hősök áldozatának köszönhetően vagyunk itt. Mint mondta, vannak a világon kényelmes sorsot szerző népek, nemzetek, és vannak olyanok is, akik minden ellenállás nélkül fogadták a rájuk terpeszkedő idegen hatalmat; ez utóbbiak egy része már el is vesztette egyéniségét, karakterét és nyelvét. Boross Péter szerint azonban a magyar nép nem ezek közé tartozott, mert ezen a tájon idegenként, nem rokonként ezt nem engedhette meg magának.

„Szándékkal” lett gyermeknap

Arról is beszélt, hogy a hősök napja korábban kiemelkedő ünnep volt Magyarországon március 15-e és augusztus 20-a mellett, ám ahogy a másik két nemzeti ünnepet is, a korábbi rendszerben ezt is igyekeztek feledtetni. Tudjuk, hogy március 15-e hogyan lett munkanap, hogy a hősök ünnepnapja „szándékkal” hogyan lett gyermeknap, és hogyan lett az alkotmány és kenyér ünnepe az első szent királyunk emléknapja – fűzte hozzá.

Dankó István, a Honvédelmi Minisztérium (HM) jogi és igazgatásért felelős helyettes államtitkára arra mutatott rá, hogy ismert és „neves” tudósok, pedagógusok, írók, művészek, sportolók és közéleti személyek mellett általában kevés hangsúlyt kapnak azoknak a „névtelen”, ismeretlen hősöknek a százezrei, akiknek az életműve az volt, hogy életüket áldozták a hazáért, a nemzetükért. A helyettes államtitkár úgy vélte, az ő áldozatuk nem ér kevesebbet, mint akár egy díjakkal kitüntetett, ünnepelt feltalálóé.

Erkölcsi adósságot törlesztettek

Magyar Sándor, a HM társadalmi kapcsolatokért felelős irodájának a szakreferense a megemlékezésen felidézte, hogy 1903-ban alakították ki a rákoskeresztúri Új köztemetőben a Hősök temetőjét, és ide temették az 1848/49-es szabadságharc veteránjait, a békeidők halottait, majd itt leltek végső nyugalmat az I. és II. világháború hősi halottai is. Hozzátette: a mintegy 25 ezer sírt számláló katonatemetőt a II. világháború után fokozatosan, szinte teljes mértékben felszámolták, és ma már csak néhány sír és emlékmű jelzi az egykori hősi temetőt.

Elmondta, 2001-ben az Országgyűlés a magyar nemzet erkölcsi adósságát törlesztette, amikor törvényt alkotott a hősök emlékének megörökítéséről. Hozzátette: még ugyanebben az évben létrehozhatták a megemlékezés színteréül a Hősök temetője emlékparkot, ahol minden év májusának végén fejet hathatnak a hősök előtt.

Kifejezésre kell juttatni az utókor tiszteletét

A megemlékezésen mások mellett koszorút helyezett el, illetve fejet hajtott Áder János köztársasági elnök nevében Szegő László dandártábornok, a HM és a honvéd vezérkar képviseletében Dankó István helyettes államtitkár és Kun Szabó István dandártábornok, valamint Kontrát Károly, a Belügyminisztérium politikai államtitkára, Kónya István, a Kúria kollégiumvezetője, Radnainé Fogarasi Katalin, az NEKB főtitkára, Boross Péter, a bizottság elnöke, Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke, a Recski Szövetség, valamint a Pofosz, az 56-os Szövetség megjelent képviselői.

Az ünnep eredete az 1917. évi VIII. törvényre vezethető vissza, melyet báró Abele Ferenc vezérkari őrnagy kezdeményezett, s amely arra kötelezett minden községet, hogy méltó emléket állítson elesett hőseinek. A jogszabály kimondta, hogy megfelelő módon kifejezésre kell juttatni és az utókor számára meg kell örökíteni nemzetünk hősi halottainak kegyeletteljes tiszteletét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.