A kánikula és ezáltal a megemelkedett klímahasználatnak köszönhetően megdőlt az idei áramfogyasztási rekord is. A legnagyobb terhelést szerdán mérték, a napi csúcs 6200 megawatt körül alakult. A hőség hatására 10 százalékkal nőtt meg az országos áramfogyasztás. A magyar villamosenergia-rendszerben 26 fok feletti hőmérsékletnél minden fok 60-100 megawatt terhelésnövekedést jelent.
Van rá kapacitás?
„Az energiafogyasztás szempontjából azt figyelhetjük meg, hogy míg régebben csak a téli időszakban alakult ki egy csúcs, mára ez a nyári hónapokban is jelen van” – mondta el az MNO-nak Boros Norbert az ELMŰ-ÉMÁSZ kommunikációs igazgatója a fogyasztási szokásokkal kapcsolatban. Hangsúlyozta: a nyári időszakban előforduló csúcs esetében a kérdés az, hogy van-e kapacitás kiszolgálni a – nagyjából 10 százalékkal – megnövekedett szükségletet. „Baj csak akkor lehet, a hőhullámok sokáig tartanak, de akkor is szóba jöhet az osztrák import” – emelte ki Boros.
Havonta csaknem 10 ezer forint
A magyarországi fogyasztók havonta átlagosan 10 napig, a 24 órából 8 órában működtetik a berendezéseket, ami naponta körülbelül 16 kilowattórát jelent az energiafogyasztás szempontjából, ha 2 kilowattórás energiafelvételt számolunk óránként egy készüléknél – válaszolta Boros az MNO azon kérdésére, hogy milyen tapasztalatai vannak az ELMŰ-nek a nyári időszakban megemelkedett klímahasználattal kapcsolatban, és arra, hogy a berendezések otthoni használata mennyivel növeli meg egy család kiadásait. „Ezek az adatok azt mutatják, hogy naponta 1000, havonta 10 ezer forinttal emelkedik egy átlagos család villanyszámlája” – tájékoztatott a kommunikációs igazgató.
A klímaberendezések energiaosztályaira is felhívta a figyelmet: „A”, „B” és „C” osztályok más-más fogyasztást produkálnak, de nagy pénzeket a kategóriák figyelembe vételével sem lehet megspórolni. Boros szerint a nyári időszak a szolgáltatók számára nem jelent különösebben nagy extra bevételt, „az energiapiac olyan, mint a mobilpiac, csúcsidőben drága az elektromos áram használata, ugyan akkor a szolgáltatók is drágábban jutnak hozzá”.
Mindenki hűti magát
Az MNO megkereste a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányítót is, akik többek között a magyar villamosenergia-rendszer biztonságos irányításáért felelnek. Ők az ELMŰ-ÉMÁSZ méréseihez hasonlóan szintén 10 százalékos fogyasztás növekedést mértek a hétvégén beköszöntött kánikula miatt.
Kimutatásaik szerint a többletet a meleg miatt megnövekedett hűtésigény okozza: a háztartásokban, munkahelyeken, bevásárlóközpontokban is működtetik a légkondicionálókat, de a hűtő-fagyasztó berendezések is többet fogyasztanak ilyenkor.
A fogyasztás kánikula miatti növekedésében nincs megfigyelhető eltérés, hasonló hőmérséklet-növekedés hasonló mértékű felhasználás növekedést okoz. Tavaly augusztus végén volt hasonló forróság – a fogyasztás is is hasonló értékeket mutatott – közölte az MNO.hu portállal a MAVIR Zrt.
Örülhetnek az ízületek, elkerüljük a náthát
A klímaberendezések használatakor figyelni kell rá, hogy azok megfelelően tisztán legyenek tartva, mivel a hűtéshez szükséges vízből baktériumok kerülhetnek a levegőbe. A távkapcsoló kézbevételekor törekedni kell a külső és belső hőmérséklet közötti 5-6 fokos differenciára. A szellőztetés is lehet rizikós, az ízületeink bánhatják, de az MNO-nak korábban nyilatkozó orvos szerint 35 fok alatt megteszi egy jó ventilátor is – örülhetnek az ízületek, elkerüljük a náthát.