Megdőlt a budapesti melegrekord, péntek délután 37,7 Celsius-fokot mértek a főváros több pontján – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa. Berényi Lívia elmondta, az eddigi rekord 37 fok volt, amelyet 1957-ben rögzítettek. A meteorológus tájékoztatása szerint az országos melegrekord nem dőlt meg. Százhét éve, 1905-ben Orosházán mérték ezen a napon a legmelegebbet, 40 fokot, a mostani hőmérséklet ettől némileg elmarad, 39,3 fokot mértek Fülöpházán. A múlt szombat óta tartó hőségriadót az országos tiszti főorvos jövő hétfő éjfélig rendelte el. Az aktuális időjárási helyzetről itt olvashat.
Az eddigi nyári villamosenergia-felhasználási rekordot a 2007 júliusában mért 6320 megawatt jelentette, azonban ez most megdőlt – közölte a rendszerirányító Mavir pénteken az MTI érdeklődésére. A harmadik legmagasabb nyári fogyasztás a 2008-ban mért 6252 megawatt volt. A villamosenergia-rendszer elegendő tartalékkal rendelkezik, ez a Mavir törvényi kötelezettsége is – hangsúlyozták az írásos válaszban. Hozzátették, hogy 2007-ben az emlékezetes, helyenként a 40 fokot is meghaladó hőségben is gond nélkül megbirkózott a rekordfogyasztással a rendszer.
Megindult a kiegyenlítődés
Magyarországon egyébként jellemzően a téli fogyasztás eredményezi az éves csúcsokat, 2012-ben az eddig regisztrált rekord áramfogyasztás 6384 megawatt volt február 9-én. Az elmúlt 10 év adataiból azonban az látszik, hogy megindult a kiegyenlítődés a téli és a nyári csúcs között. A két érték különbsége harmadára csökkent, azaz a tíz évvel ezelőtti 20 százalék körüli eltérés mára 6 százalékra zsugorodott. Ez az érték természetesen ingadozik, 2008-ban kisebb, 2009-ben nagyobb volt a különbség – fejtik ki.
A téli áramfogyasztás abszolút rekordja 2007-ben volt, akkor 6602 megawatt volt a csúcsteljesítmény, a második és harmadik legnagyobb téli fogyasztást 2010-ben és 2011-ben mérte a Mavir, 6560, illetve 6492 megawattal.
A melegben a fogyasztás emelkedését a megnövekedett hűtésigény okozza: a háztartásokban, munkahelyeken, bevásárlóközpontokban, egyszóval mindenhol, ahol van, működtetik a légkondicionálókat, de a hűtő-fagyasztó berendezések is többet fogyasztanak ilyenkor. Télen főként a fűtéshez és a korai sötétedés miatt a világításhoz használt energia okozza a fogyasztás növekedését, de észrevehető az ünnepi díszkivilágítás hatása is.
Mintegy 10 százalékkal magasabb
Nyáron az átlagosnak számító 21 fokos napi átlaghőmérséklethez képest egy 28 fok átlag-hőmérsékletű napon mind a csúcsteljesítmény, mind az egy nap alatt felhasznált energia mennyisége körülbelül 10 százalékkal magasabb. Egy átlagos nyári napon körülbelül 115-120 gigawattóra napi fogyasztás mérhető, kánikula idején ehhez képest 10-12 gigawattórával több energia fogy. Egy Celsius-fok hőmérséklet emelkedés a kánikulai időszakban 60-100 megawatt csúcsteljesítmény-növekedést és 1-2 gigawattóra napi többlet villamosenergia-felhasználást eredményez. Nyáron a legnagyobb értékeket 13 óra körül mérik. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a nyári legnagyobb fogyasztás június–július hónapokban figyelhető meg, augusztusban még sosem született csúcsadat, és várhatóan ez most is így lesz – teszi hozzá a Mavir.
Akkor lehet baj, ha sokáig tart
Az energiafogyasztás szempontjából azt figyelhetjük meg, hogy míg régebben csak a téli időszakban alakult ki egy csúcs, mára ez a nyári hónapokban is jelen van – ezt már Boros Norbert az Elmű–Émász kommunikációs igazgatója mondta el az MNO-nak a fogyasztási szokásokkal kapcsolatban. Hangsúlyozta: a nyári időszakban előforduló csúcs esetében a kérdés az, hogy van-e kapacitás kiszolgálni a – nagyjából 10 százalékkal – megnövekedett szükségletet. „Baj csak akkor lehet, a hőhullámok sokáig tartanak, de akkor is szóba jöhet az osztrák import” – emelte ki Boros.
A magyarországi fogyasztók havonta átlagosan 10 napig, a 24 órából 8 órában működtetik a berendezéseket, ami naponta körülbelül 16 kilowattórát jelent az energiafogyasztás szempontjából, ha 2 kilowattórás energiafelvételt számolunk óránként egy készüléknél – válaszolta Boros az MNO azon kérdésére, hogy milyen tapasztalatai vannak az Elműnek a nyári időszakban megemelkedett klímahasználattal kapcsolatban, és arra, hogy a berendezések otthoni használata mennyivel növeli meg egy család kiadásait. „Ezek az adatok azt mutatják, hogy naponta 1000, havonta tízezer forinttal emelkedik egy átlagos család villanyszámlája” – tájékoztatott a kommunikációs igazgató.
Nem lehet sokat spórolni rajta
A klímaberendezések energiaosztályaira is felhívta a figyelmet: „A”, „B” és „C” osztályok más-más fogyasztást produkálnak, de nagy pénzeket a kategóriák figyelembe vételével sem lehet megspórolni. Boros szerint a nyári időszak a szolgáltatók számára nem jelent különösebben nagy extra bevételt, „az energiapiac olyan, mint a mobilpiac, csúcsidőben drága az elektromos áram használata, ugyanakkor a szolgáltatók is drágábban jutnak hozzá”.
Az MNO megkereste a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányítót is, akik többek között a magyar villamosenergia-rendszer biztonságos irányításáért felelnek. Ők az Elmű–Émász méréseihez hasonlóan szintén 10 százalékos fogyasztás növekedést mértek a hétvégén beköszöntött kánikula miatt.
A múlt szombat óta tartó hőségriadót az országos tiszti főorvos a jövő hétfő éjfélig hosszabbította meg. Az Országos Környezet-egészségügyi Intézet (OKI) pénteki közleményében azt írta, hogy nemzetközi és hazai klímamodellek szerint nagy a valószínűsége annak, hogy Magyarországon is egyre gyakoribbá válnak a mostanihoz hasonló, sőt még tikkasztóbb hőséghullámok, amelyek még az egészséges emberi szervezetet is megviselhetik.
Egyre gyakoribbak lesznek
Nemzetközi és hazai klímamodellek szerint nagy a valószínűsége annak, hogy Magyarországon is egyre gyakoribbá válnak a mostanihoz hasonló, sőt még melegebb hőséghullámok, amelyek az emberi szervezetet jelentősen megviselhetik – közölte az Országos Környezet-egészségügyi Intézet pénteken. A hétvégén egyébként országszerte több szabadtéri rendezvényt is tartanak, ezért az Országos Mentőszolgálat ismételten felhívta a szervezők és a résztvevők figyelmet a kánikulai meleg veszélyeire.