idezojelek

Az idő a békepártiaké

A mielőbbi béke pártján áll a világ számos országának közvéleménye, a „globális többség” is, hazánk mellett.

Szőcs László avatarja
Szőcs László
Cikk kép: undefined

A The New York Times minapi címlapfotóján fiatal ukrán nő búcsúzik a vasútállomáson a frontra készülő férjétől, a háttérben ötéves kislányuk. Majd egy későbbi lapszámban ugyanott, a fejléc alatt orosz gazdagok jódolgukban Dubajban mulatoznak. Az első kép üzenete: ne hagyjuk őket magukra! A másodiké: szorítsunk még rajtuk egy kicsit! Érzékenyítés ez a legfelső fokon. Azok kedvéért, akik az afganisztáni és az iraki háború idején még A Simpson családot követték inkább a tévében, az amerikai sajtó a saját háborúiról szokott ilyen kiemelt helyen beszámolni, nem olyan országokéiról, amelyeket a legtöbb olvasójuk elhelyezni sem tud a vaktérképen.

De sokan nemcsak unják már ezt a háborút Amerikában, hanem aggódnak a következményei miatt, legyen szó az atomháború veszélyéről vagy a gazdasági károkról. Ezt erősíti meg egy friss felmérés, amely az úgynevezett csatatérállamokban készült, vagyis ott, ahol a legkiélezettebbnek ígérkezik a küzdelem a 2024-es elnökválasztáson, sőt ezek az államok – mint Georgia, Michigan vagy Ohio – könnyen el is dönthetik a voksolást. Mármost a kutatásból az derül ki: Donald Trump öt százalékpontos, kényelmes előnyben van Joe Bidennel szemben.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikában semmi nem biztos – Kennedy sem azzal indult el Dallasba, hogy lelőjék –, de jó munkahipotézis, hogy ismét Trump és Biden csaphat majd össze, akárcsak 2020-ban. Azt is okkal feltételezhetjük: a háború támogatottsága tovább csökken majd Amerikában, ahol most éppen dollártízmilliárdokkal kell egyes bankokat megmenteni, miközben az ország további tízmilliárdokkal tömi Ukrajnát. Ráadásul egy stratégiai értelemben már befagyott háborúért: ahogy Ukrajna nem lesz annyira orosz, ahogy Moszkvában szeretnék, annyira ukrán sem, ahogy Kijevben. Az idézett felmérésben az amerikaiaknak csak a negyede hajszolná Putyint a vereségig. Márpedig az ukránok ezt akarják – töretlen, sőt fokozott nyugati támogatással –, és Biden addig folytatná a háborút, „amíg csak szükséges”. Ő békésen harcolna tovább, míg Trump – megérezve az idők szavát – inkább harcosan békít, a harmadik világháború rémképét emlegetve és az úgynevezett mélyállam által mozgatott államapparátus megtisztítását követelve. Biden csak komoly arcvesztéssel tudna visszalépni az álláspontjáról.

Ahogy a legtöbb amerikai nem filmszínész vagy sztársportoló, úgy a legtöbben a fegyvergyártók és energiavállalatok igazgatótanácsában sincsenek jelen. Az ukrajnai háború nem az átlagamerikaiak, hanem az amerikai elitek érdeke. Trumpnak – aki a 2016-os választáson négy százalékot kapott Washingtonban, míg Hillary Clinton 91-et – máshol vannak a szavazói. Ők alakulnak a csendes háborúellenes többséggé, mégpedig nem pacifista megfontolásból, hanem a józan eszükre hallgatva, a saját érdekükben, szembeszállva a médiából, a tömegkultúrából áradó folyamatos vakítással.

Ugyanígy gondolkodik, és ezért a mielőbbi béke pártján áll a világ számos országának közvéleménye, a „globális többség” is. Noha a politika asztalánál a globális nagyok és kicsik nem ugyanúgy foglalnak helyet, mégse gondoljuk, hogy a NATO-ból áll a világ! Sőt a nagyok közül a NATO-tag Törökország is békepárti – ők az egyetlenek, akik (a gabonamegállapodással) bármi békéltetést fel tudtak mutatni egy év alatt –, a kínaiak pedig egyenesen béketervvel készültek. De a tengerentúlon is hallani már új hangokat. „A fenyegetés ma a saját uralkodó osztályunktól származik – azoktól, akik a legszenvedélyesebben és leghangosabban támogatják, hogy pénzt és fegyvereket küldjünk Ukrajnába” – ezt küldi szét amerikai ismerősöm a közösségi oldalán. Folytassa csak, Trump!

Borítókép: Donald Trump volt amerikai elnök a Konzervatív Politikai Akció Konferencián (CPAC) a Maryland állambeli National Harborban 2023. március 4-én. A konferenciát évenként megrendezi az Amerikai Konzervatív Unió befolyásos republikánus, konzervatív politikusok és értelmiségiek részvételével (MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A globális elit akarja a háborút

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.