idezojelek

Ukrajna inog

Gyanítom, nem a Szentlélek szállta meg Zelenszkijéket, hogy végre szóba elegyedtek velünk.

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás
Cikk kép: undefined
Fotó: KKM

A hétfői magyar–ukrán külügyminiszteri találkozó legfontosabb eredménye, hogy Szijjártó Péter épségben hazaérkezett Ungvárról. 

Ez is valami, ha egy olyan, háborúba ájult országba látogat az ember, amelyben a titkosszolgálatokhoz köthető internetes oldalon (Mirotvorec) halállistát vezetnek vélt ellenségeikről, köztük Szijjártó Péterről és több mint félezer kárpátaljai magyarról, akiknek még a személyes adatait is közzéteszik (leleplezve ezzel, hogy az ukrán állam áll a háttérben). 

Egy olyan országba, ahol érkezése előtt merénylettel fenyegetik meg a magyar külügyért, lerombolják az őshonos magyarok műemlékeit. Egy államba, amely – egyelőre nem világos, miért – lelövi az ukrán hadifoglyokat szállító orosz repülőgépet.
Külügyminiszterünk tehát szerencsére jól van, és a találkozó után jelezte, hosszú még az út, hogy felső szintű találkozó legyen a két ország között, de mi készen állunk a közös munkára. Egyebekben nem kérünk semmi újat, csak azokat a jogokat, amelyek 2015-ig megillették a kárpátaljai magyarokat. Kuleba ukrán külügyminiszter az ukrán propagandalapnak, a Telexnek úgy nyilatkozott: a legtöbbet a nemzeti kisebbségek helyzetéről beszéltek, ezt a vitás kérdést pedig mindkét oldalról szeretnék megfelelően rendezni.

Tényleg? Most már ők is rendeznék? Akkor mégis mit műveltek az elmúlt nyolc évben? Miért iktatták törvénybe, rendeletbe a legkülönbözőbb kisebbségellenes sanyargatásokat? Hogy a magyarok nem is őshonos nemzetiség? Hogy nem tanulhatnak az anyanyelvükön úgy, ahogyan korábban? Vagy hogy a kárpátaljai hivatalokban nem intézhetik magyarul az ügyeiket? Érdemi válasz erre nyolc éve nincs.

 Korábban Melnicsuk parlamenti képviselő csupán annyit jelzett, hogy az ukrán 128-as dandár két óra alatt eléri a Balatont. Kuleba külügyér ennél azért kedvesebb volt, és a jogfosztásokat az oroszokra fogta, mondván: azok 2014-ben rátámadtak Ukrajnára, így azóta az ukrán társadalom „nagyon érzékeny” a nyelvi kérdésre. Ám akárhányszor ismétli is el Kuleba, ez csupán terelés. Az ártatlan civilek (legyenek bármilyen nemzetiségűek) elleni büntetőintézkedések, kollektív jogfosztások nem varázsolják vissza Ukrajna fennhatósága alá a Krímet és a Donbaszt, viszont milliók életét lehetetlenítik el, sokakat üldöznek el szülőföldjükről.

Mi szükség volt erre? Miért rontott rá az ukrán kormány saját nemzetiségeire? Miért nem mozdították a fülük botját sem, amikor a magyar kormány nyolc évig kérlelte őket?

 Ehelyett egyre szorosabbra fonták a hurkot a magyarok (és a többi nemzetiség) nyaka körül. Kárpátaljai ismerőseink fogalmaztak úgy: még a szovjet időkben is jobb soruk volt, mint az utóbbi esztendőkben. S erre Von der Leyen közli: lenyűgözték őt az ukrán reformok, lassacskán unióérettek lesznek. Az ukrán nemzetiségi politika tehát pompásan illeszkedik a brüsszelihez, amely szintúgy teherként tekint a nemzeti kisebbségekre, eltüntetésükön fáradozik. Egy esetben figyelne föl az sms-ező hölgy a kárpátaljai magyarokra: ha tömeges nemváltási kérelmüket Kijev elutasítaná…

Gyanítom, nem a Szentlélek szállta meg Zelenszkijéket, hogy végre szóba elegyedtek velünk.

 Hanem érzik: fordul a szél, az Egyesült Államok kifarolóban van mögülük, az ukrán védvonal inog, s ha a magyar vétó miatt nem kapják meg az 55 milliárd eurót, záros határidőn belül eltűnhet a térképről Ukrajna. Ám akár visszaadják a magyar kisebbség jogait, akár nem, akár befut az 55 milliárd, akár nem – mindez csak a végjátékot nyújthatja el. A háború kimenetelén nem változtat.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Borítókép: A magyar és az ukrán külügyminiszter (Fotó: MTI/KKM)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Szőcs László avatarja
Szőcs László

Hígtrágya és pogrom Hollandiában

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ez itt az én hazám

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Mivé lett világunk?

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Orbán államférfi, Magyar botrányhős

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.