Az Európai Unió versenyképessége olyan ütemben romlik, amelyet a magyar gazdaság egész egyszerűen nem bír ki. Ezt a mondatot Orbán Viktor fogalmazta meg nemrégiben a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rendezvényén. A miniszterelnök azt is egyértelművé tette, miszerint nem kíván ölbe tett kézzel arra várni, hogy majd valamikor Brüsszelben magukhoz térnek a sokat emlegetett bürokraták, és egy füst alatt megoldják az összes problémát. Erre már csak azért sem kellene várni, mert a gondok jelentős részét éppen ők okozzák. Beszédes példa erre a büntetővámok esete.
A Századvég egyik elemzője hívta fel a figyelmet arra, hogy az Európai Bizottság lelkes vezetőinek nem ártana e tekintetben is az Egyesült Államokra figyelniük. Miután amúgy is szeretnek úgy táncolni, ahogy Washingtonból fütyülnek, ez igazán nem is esne nehezükre. Miről is van szó? Amerika esete kiváló példát mutat arra, hogy a büntetővámok egyvalamire biztosan nem alkalmasak: a saját vállalatok megsegítésére. A tengerentúli nagyhatalom indiai napelemimportja mindössze egyetlenegy esztendő leforgása alatt a hétszeresére emelkedett, a folyamat várhatóan itt meg sem áll.
Az Egyesült Államok eredetileg azért vetett ki büntetővámot a kínai gyártókra, mert azzal saját cégeit kívánta támogatni az árversenyben. Kiderült azonban, hogy nem Kína az egyedüli ország, ahol olcsón lehet termelni, így India előretört.
Az Európai Unió most büntetővámokkal „óvja” a tagállamok autógyárait a kínai elektromos autók áradatától. Teszi úgy, hogy az európai autógyárak egymást túlkiabálva kérték, hogy ne bonyolódjunk Kínával kereskedelmi háborúba. A segélykérés süket fülekre talált. Egy banális példával megvilágítva ez kicsit olyan, mint amikor valaki akkor is „átkíséri” az idős bácsit az út túloldalára, ha éppenséggel ő nem akar átmenni. Csörtethetjük a kardot, piszkálgathatjuk a kínai sárkányt, de nem biztos, hogy túléljük, ha elkezd tüzet okádni. Nem az menti meg az európai autóipart, ha Kínával hadakozunk. Inkább azzal kellene valamit kezdeni, hogy az európai vállalatoknak ne kelljen ötször annyit fizetniük egy tonna kibocsátott szén-dioxid után, mint az amerikai és tízszer annyit, mint a kínai versenytársaiknak. Egyelőre ennyit a brüsszeli okosságokról.
Orbán Viktor határozottan jelezte, hogy Magyarország nem kíván a szakadékba rohanni.
További A Helyzet híreink
Ezért hirdette meg a miniszterelnök a gazdasági semlegesség politikáját. Azaz: mi döntsük el, kivel üzletelünk, ne másik hatalmi központon keresztül tegyük ezt.
Továbbá azzal üzleteljünk, akivel a leginkább megéri, vagyis a gazdasági hatékonyság, versenyképesség szempontját semmi ne előzze meg. Mindez mellett csak saját értékeink alapján tárgyaljunk, az ideológiai kérdéseket ne keverjük össze gazdasági kérdésekkel. És akkor itt most emeljük ki: ez nem jelenti azt, hogy Magyarország ki akar lépni az Európai Unióból! Aki ezt állítja, az vagy nem mond igazat, vagy valamit nagyon félreért. Magyarországnak a közösségen belül is van mozgástere, és ez akkor is igaz, ha Brüsszel politikai okokból zsarolásra használja a nekünk járó uniós támogatásokat.
Elkészítette a kormány azt az akciótervet, amely a magyar gazdaságnak ad új lendületet.
Ennek részleteiről egyre több információt fogunk hallani a következő napokban, hetekben. Körvonalazódnak azok az intézkedések, amelyek közül a megfizethető lakhatás megteremtését, a bérek emelését és a kisvállalkozások megerősítését emelte ki első körben a kormányfő. Nem légvárról van szó, a lépések eredményét a jövő év első felében már látni fogjuk, és ahogy Orbán Viktor fogalmazott: a brüsszeliek meg egyék meg, amit főztek.
További A Helyzet híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Limonádé Joe
Mára kezd egyre világosabbá válni, hogy a Karácsony–Tisza-paktum lényege az lehetett, az új felállásban se csökkentsék a húsosfazék körül legyeskedők számát a fővárosnál.

Merénylet Washingtonban
A washingtoni merényletben van valami rendkívül ijesztő, ami számunkra is intő tanulságként szolgál.

Patkányok és ügynökök
Az egyik egy emberként és családapaként is megbukott hitvány áruló. A másik meg egy dekonspirálódott, lebukott ellenséges ügynök.

Egy európai Ázsiában
A Türk Államok Szervezetéhez hasonló hálózatok jelenthetik a nemzetközi kapcsolatok jövőjét.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhez
Úton a demográfiai katasztrófa felé (2.)

Szabadságtörvény születik

Félreállították a nemzettagadót

NB I-es paradoxon: az MLSZ úgy ad, hogy közben elvesz
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhez
Védőhálót biztosít a 2026-os költségvetés az elért eredményeknek
A külpiaci nehézségek ellenére sem enged a kormány a kitűzött célok eléréséből.

Jövőre is lesz plusz egyhavi nyugdíj
Hatalmas összeget fordít a jövő évi költségvetés tervezete a nyugellátásokra.

Költségvetés 2026: tovább erősödik a családok segítése
A kormány történelmi léptékű adócsökkentést hajt végre, mely része a jövő évi büdzsének.

Költségvetés 2026: védekezés a háború hatásai ellen
A kormány célja, hogy az európai háborús készülődés ellenére a magyar emberek a jövőben is békében és biztonságban éljenek.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

További közös „akciókat” tervezett Magyar Péter és a Magyarországról időközben kiutasított ukrán kém

Nem szívesen látják Erdélyben Magyar Pétert + videó

Saját lánya jelentette fel? Megszólalt a Házasság első látásra súlyos dolgokkal vádolt szereplője

Lábon lőtte magát a Tisza Párt: a közgazdász szerint a saját csapdájukban vergődnek Brüsszelben

Gyönyörűnek nevezték Katalin hercegnét, Vilmos reakciója mindenkit meglepett

Van ahol még ezer forintot sem kell fizetni az eper kilójáért

Zelenszkij bejelentést tett a háború végéről + videó

Pokol vár az NB I-ből kiesett csapatokra

Putyin olyant tett, amitől Zelenszkij felrobban majd

Leleplezte Gyurcsányt

Muri Enikő nagyon keményen beleszállt Magyar Péterbe

Az évszázad üzlete: Cristiano Ronaldo és Lionel Messi egy csapatban folytathatja
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Limonádé Joe
Mára kezd egyre világosabbá válni, hogy a Karácsony–Tisza-paktum lényege az lehetett, az új felállásban se csökkentsék a húsosfazék körül legyeskedők számát a fővárosnál.

Merénylet Washingtonban
A washingtoni merényletben van valami rendkívül ijesztő, ami számunkra is intő tanulságként szolgál.

Patkányok és ügynökök
Az egyik egy emberként és családapaként is megbukott hitvány áruló. A másik meg egy dekonspirálódott, lebukott ellenséges ügynök.

Egy európai Ázsiában
A Türk Államok Szervezetéhez hasonló hálózatok jelenthetik a nemzetközi kapcsolatok jövőjét.