Összehangolt pénzügyi politika

Barát Mihály
1999. 10. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EU-hoz első körben csatlakozni kívánó öt kelet-közép-európai ország (G5) énzügyminiszterének tapasztalatcseréjét rendezték tegnap, immár második alkalommal Budapesten. A találkozón Csehország, Észtország, Lengyelország, Magyarország és Szlovénia miniszterei vettek részt. A pénzügyminiszterek tájékoztatást adtak országaik aktuális gazdasági helyzetéről és rövid távú kilátásairól. Napirenden szerepeltek ezenkívül az EU-csatlakozás aktuális kérdései, emellett kitértek a megbeszélésen országaik adórendszerei fejlesztésének főbb irányaira és az adóharmonizációra.A találkozón a miniszterek megállapították: az országok gazdasági helyzete jó, de a szigorú pénzügyi politikát mindenkinek folytatnia kell, továbbcsökkenő infláció szükséges, a folyó fizetési mérleg egyensúlyban tartása mellett. A résztvevők egyetértettek abban, hogy az Európai Unióval folytatott tárgyalásokon figyelmet kell fordítani a makrogazdasági alapokra, a gazdasági növekedésre, a versenyképességre és a munkahelyteremtésre. Az öt tagjelölt országban az államháztartási reform a tartós és egyenletes növekedés kulcsa, ezért ennek és az uniós csatlakozási feladatok sikeresebb végrehajtásának céljából munkacsoportokat hoznak létre. Megállapodás született arról is, hogy a G5 országainak évente legalább kétszer egyeztetniük kell egymással. A megbeszélést követő sajtótájékoztatón Pavel Mertlík cseh pénzügyminiszter, miniszterelnök-helyettes elmondta: idén 2,2 százalékos inflációra számít, ami szerinte 2000-re várhatóan négyszázalékosra nő. Az ország helyzetét figyelembe véve négy-öt évnek kell eltelnie ahhoz, hogy az uniós követelményszintet teljesíteni tudja. Észtországban az infláció idén 3,7 százalékos, jövőre is négy százalék alatt marad – közölte Siim Kallas pénzügyminiszter. Az államadósság négy százalékát teszi ki a GDP-nek, és 3,8 százalékos a költségvetési deficit. Észtország pénzügyi helyzete megfelel az uniós elvárásoknak, a csatlakozásnak inkább belpolitikai akadályai vannak. Lengyelországban idén 11,7 százalékos lesz az átlagos, éves infláció, a kormány jövőre hat százaléknál alacsonyabb rátára számít. Leszek Balcerowicz pénzügyminiszter, miniszterelnök-helyettes szerint három-négy év kell az infláció teljes leszorításához, a költségvetési deficit viszont már jövőre is két százalék alatt lesz. Járai Zsigmond szerint tartható a jövő évre tervezett hat-hét százalékos, és az idei évre előrejelzett egy számjegyű infláció. A költségvetési deficit sem lesz nagyobb a tervezett négy százaléknál. A pénzügyminiszter szerint Magyarország a jövő évtized közepén, 2-3 évvel az EU-csatlakozás után lehet tagja a monetáris uniónak. A részt vevő miniszterek leszögezték: próbálják befolyásolni az uniót, hogy a csatlakozási kör bővítése ne okozzon hátrányt a már tárgyaló országoknak. A csatlakozásunk legfőbb kritériuma a versenyképes, stabil gazdaság, aminek része a mikrogazdaság és az intézményi háttér is, bár ez utóbbiakról a mostani megbeszélésen nem volt szó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.