Egyértelmű szakmai felelősség

B. L.
1999. 11. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A CW Bank veszteségeit feltáró parlamenti albizottság tegnapi ülésén egyértelművé vált, hogy az MNB bécsi leánybankjának kintlevősége jóval meghaladja a korábban emlegetett 70 milliárd forintot, a teljes öszszeg 150 milliárd forintra tehető.– A Magyar Nemzeti Banknak (MNB) különböző tőkepótlások és a garanciavállalás miatt 1987 óta mintegy 5,2 milliárd schillinget (hozzávetőleg 69 milliárd forintot) kellett kifizetnie a CW Banknak – jelentette ki Láng László, a bécsi bank volt vezérigazgatója az albizottság tegnapi ülésén. Rámutatott arra is, hogy 1998 nyarán egy könyvvizsgáló cég tételes portfólióelemzése derített fényt arra: a bank behajthatatlan kintlevősége mintegy 85 milliárd forintot tesz ki. Ez a két tétel összesen 150 milliárd forint, melynek jelentős részét már kifizette az MNB. A könyvvizsgáló cég által megállapított 85 milliárd forintos kintlevőség nagy része a CW Bank leányvállalatainál, elsősorban a lízingcégeknél található. Láng László a leányvállalatokkal kapcsolatban elmondta, hogy 1997. december 31-én a CW-nek 21 darab leánycége volt, amelyek összesen további 13 leányvállalatot hoztak létre. Idén október 31-én a leányvállalatok száma 8-ra csökkent, ezek közül egy felszámolás alatt van, hármat pedig értékesítenek. A leányvállalatok leányvállalatainak száma 7-re csökkent. Ezek közül kettőt felszámolnak, kettőt értékesítenek. 1997 decemberében a banknak saját leányvállalatai felé 2,5 milliárd schillinges követelése volt, amelyre 28 millió schillinges céltartalékot képeztek. Idén októberben a CW Banknak 1,5 milliárd schillinges követelése volt a leányvállalatok felé, erre 768 millió schilling céltartalékot tettek félre. Láng László meghallgatásán hangsúlyozta, hogy az 1997 nyaráig működő felügyelő bizottságok szakmai felelőssége egyértelmű, ez azonban nem jelent egyben jogi felelősséget is, azaz az fb-tagok nem perelhetők. A vezérigazgató rámutatott arra is, hogy a bankban 1997-ig felelőtlen üzletpolitikát folytattak. Példaként említette, hogy csak 1997 második felében hozták létre az úgynevezett cenzúrabizottságot, amely a kölcsönök közvetítése során a nagyhitelekről mondja ki a végső szót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.