Bizonytalan elemzők

T.B.
2000. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A forint lehetséges sávszélesítéséről kérdezett meg a Reuters 19 hazai elemzőt. A téma bizonytalanságára jellemző, hogy a megkérdezettek közül csak tizenketten voltak hajlandók megtippelni a sávszélesítés várható idejét és mértékét. E szakértők közül azonban egy kivételével mindegyik sávszélesítést vár a jövőben.A bizonytalanságra jellemző az is, hogy a forintlebegtetési sáv szélesítésének mértékéről és idejéről szélsőségesen eltérnek az álláspontok. Az új sáv szélességére vonatkozó tippek 7,5 és 30 százalék között mozognak. A szélesítés várt ideje ez év, de van olyan elemző is, aki csak 2003 januárjára várja a lépést. A hírügynökség tegnapi sajtótájékoztatóján Varga Csaba, a Citibank elemzője elmondta, hogy egy ilyen akcióra várhatóan jövőre, az új jegybankelnöki kinevezés után kerülhet sor, míg Fórián Szabó Gergely, a Budapest Alapkezelő szakértője szerint még az idén bekövetkezhet a szélesítés.A Reutersnak választ adó elemzők közül csak heten várnak forintfelértékelődést a sávszélesítéstől, négyen maximum háromszázalékos mértékűt, és csak hárman vélik úgy, hogy az erősödés eléri az öt százalékot, vagyis kicsi esélyt adnak arra, hogy bejönnek a forint jelentős erősödésére spekulálók számításai.Az elemzők körében végzett felmérés szerint ők átlagosan 8,82 százalékos hozamot várnak április végére a hároméves államkötvényeknél (ez kedden 8,85 százalék volt). A 12 hónapos kincstárjegy hozamának ennél meredekebb esésére számítanak a következő hetekben, és a legtöbben a kéthetes MNB-betéti kamatok (0,25-0,5 bázispontos) csökkenését is kivitelezhetőnek tartják április végéig.Kiugróan kedvezők az ipari termelésre vonatkozó előrejelzések: a megkérdezett piaci elemzők átlagosan 16,56 százalékos (!) gyarapodást várnak. Az első negyedéves államháztartásihiányt átlagosan az éves hiány nem egészen 40 százalékára – a tavalyi 68 százalékos aránynál lényegesen jobbra – prognosztizálják. Az idei átlagos inflációra vonatkozó előrejelzések átlaga 8,53 százalék. Az értéktőzsde kilátásait kedvezőnek ítélik a szakértők: április végére átlagban 10 500 pont körüli BUX-értéket várnak, míg az év végére vonatkozó előrejelzések átlaga 12 300 pont, és a legpesszimistább várakozás is 11 200 pontról szól. Ennek fényében érdekes tény, hogy a leglikvidebbnek számító 2000. decemberi lejáratú határidős BUX kedden 10 490 ponton zárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.