Egy színésznagyság pályafutásáról

Hatvanöt éve, 1937. január 30-án született Vanessa Redgrave, Oscar-díjas angol színésznő, a színpadi és a filmes színjátszás egyik nagyasszonya, az emberi jogok szószólója.

MNO
2002. 01. 30. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.


A Central School of Music and Drama növendéke volt, majd 1960-66 között a Royal Shakespeare Company tagjaként alapozta meg a hírnevét. A társulatban végigjátszotta szinte az összes női Shakespeare-szerepet, a Coriolanusban Laurence Olivier volt a partnere.

A színészcsaládba – édesapja Sir Michael Redgrave, édesanyja Rachel Kempson – született Vanessa az 1960-as években, amikor elkezdett filmezni, már sokat tudott a színészetről. Tony Richardson rendezővel 1962-ben kötött házassága fordította a film felé. Bár a kapcsolat csak öt évig tartott, de meghatározta filmszínészi indulását. (A házasságnak Richardson Jeanne Moreau-val folytatott liaisonja vetett véget.) Vanessa 1962 után többnyire híres rendezők filmjeiben kapott főszerepeket. (Nagyítás, 1966; Isadora, 1968; Sirály, 1968; A trójai nők, 1971; Stuart Mária, 1971.)

Az 1960-70-es évek egyik legnépszerűbb, legfoglalkoztatottabb filmszínésznője volt, akinek különleges szépsége betöltötte a vásznat. Legtöbbször erős, határozott egyéniségű nőket jelenített meg. Később is nagy sikerű filmekben játszott: Gyilkosság az Orient expresszen (1974), Júlia (1977), Wetherby (1985), majd az 1990-es évek vége felé több amerikai produkcióban is szerepelt.

Vanessa Redgrave-nek két lánya és egy fia született. Tony Richardson rendező az édesapja Natashának és Joelynek. A Camelot című film forgatása közben ismerkedett meg Franco Nero olasz filmszínésszel. Sir Lancelot (Franco Nero) és Guinevra királynő között a filmvásznon kívül is elmélyült a kapcsolat, ennek eredménye 1969-ben a Carlo nevű gyermek lett.

Számos elismerésben részesült: Cannes-ban kétszer is megkapta a legjobb női alakítás díját (1966, 1969), háromszor az amerikai filmkritikusok díját (1969, 1984, 1985). Arany Glóbusz-díjat nyert 1978-ban és Emmy-díjat 1981-ben, illetve megkapta a filmkritikusok díját is. Az Oscar-díjat 1977-ben a Júliában nyújtott alakításáért kapta. A szókimondó természetéről ismert színésznő az Oscar-díjátadáson kisebb botrányt kavart, amikor a témához nem tartozó közel-keleti helyzetet elemezte keresetlen szavakkal.

A kilencvenes években forgatott filmjeiben főleg markáns mellékszerepekben nyújtott emlékezeteset. Ezek közül jelentősebbek a Rómeó és Júlia, a Mi történt Baby Jane-nel? (ebben először játszott együtt Lynn húgával), az Egy apáca szerelme, A kis Odessza, a Mission Impossible, a Kísértetház, A hó hatalma és a Deep Impact című katasztrófafilm.

Vanessa Redgrave nézeteit soha nem titkolta: számos alkalommal kiállt a békéért, annak idején a vietnami háború ellen is tiltakozott. Részt vett az idegen- és fajgyűlölet ellenes megmozdulásokon, szót emelt a jugoszláv válság rendezése érdekében, valamint az UNICEF nagyköveteként fellépett a gyermekek jogaiért. A napokban volt részvevője a Parthenon 2004 kampánynak, amelynek célja, hogy a brit kormány juttassa vissza Görögországnak az Elgin márványokat még a 2004. évi olimpia előtt.

Pályakezdése után harminc évvel azt is sikerült bebizonyítania, hogy egy színész játéka az évek elteltével csak gazdagodik. Roger Ebert könyvében így ír Redgrave-ről: „fizikailag és mentálisan is tökéletesen a csúcson van”. Vanessa Redgrave az időzítés mestere, aki alakításaiban kifejezően alkalmazta a testbeszéd eszközeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.