Felfedezték értékeinket a franciák

Külpolitikai és a gazdasági kapcsolatainkra áldásos, ha a magyar kultúra jeles képviselôi külországokban bemutatkozhatnak.

2002. 01. 04. 9:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különösen igaz ez a bôvítésre érett unió egyik vezetô hatalmára, Franciaországra, amelynek mindig nagy volt a kelet-közép-európai befolyása. Ezért fontos a MAGYart rendezvénysorozat, amelynek záróeseményeire lapunk is hivatalos volt.
Jacques Chirac, a Francia Köztársaság elnöke négy éve, magyarországi látogatásán jelentette be: 2001-ben megrendezik Franciaországban a magyar kultúra évét. Hazánk lett az új évezred elsô meghívottja, az egyik legfelkészültebb jelöltjeként az unió bôvítésének: a magyar államiság ezeréves évfordulója megfelelô alkalom arra, hogy megmutassa magát a nemzeti identitására oly büszke francia nép elôtt egy kis ország, amely történelmének mostoha korszakaiban is meg tudta ôrizni kulturális és nyelvi önazonosságát. A programok tervezéséhez az 1998-as választások után látott hozzá Szabó Miklós miniszteri biztos irodája, és idén június 12-én nyílt meg hivatalosan a hét hónapon át tartó magyar kulturális évad. A lebonyolítással a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának rendezvényeit szervezô Hungarofest Kht. és a Párizsi Magyar Intézet munkatársait bízták meg. Segítségükkel nyerhetnek bepillantást a Szabad Föld olvasói is a csodálatos hangulatba, amit az egyöntetű siker láttán érezhetett a vendég.
Az utazástól fáradtan, Párizs fényeitôl mégis fellelkesülve várta az újságíró-küldöttség Budai Zoltánt, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkárát a magyar intézetben. Az államtitkár bejelentette: a MAGYart-ra költött 740 millió forint gyakorlatilag megtérült, hiszen a Magyarországra látogató turisták száma októberi adatok szerint negyven százalékkal nôtt az elôzô évihez képest, ennek bevétele fedezi a kulturális évad költségeit. A hozzánk érkezô franciák létszámgyarapodása és a programsorozat híre között szakértôk szerint nyilvánvaló az összefüggés.
Kíváncsian tartottunk a Théatre de Chaillot épülete felé, ahonnan hamisítatlan magyar muzsika hangjai szűrôdtek ki valódi kurjongatással vegyülve – mintha nem is Párizsban lennénk, hanem egy alföldi falu báljának közepébe csöppentünk volna. A háttérben azonban ott ragyogott ünnepi díszben az Öreg Hölgy: a kivilágított Eiffel-torony, el kellett hinnünk, mégiscsak a francia fôvárosban történik mindez. A Bokros, Hegedűs és a Téka együttes zenéjére Zsuráfszki Zoltán néptánc-koreográfus diktálta a tempót nagy átéléssel. Nem volt olyan francia azon az estén, akit be ne ojtott volna a magyar néptánc és népzene szeretetével.
Nem fecséreltük alvásra az éjszakát, hajnalban, gyors tisztálkodás után a strasbourgi vonaton próbáltunk regenerálódni, már csak azért is, mert a – nálunk sajnos más ügyek miatt elhíresült – városban rendezett hagyományos karácsonyi vásár díszvendége ezúttal Magyarország volt, sok-sok látnivalóval. Anne Schumann alpolgármester asszony köszöntô szavaiból kiderült, csak aznap több mint ötszáz buszra való turista érkezett az Európai Tanács székhelyeként is ismert városba – ennek kellemetlen oldalát saját bôrünkön érezhettük: mozdulni alig lehetett a bô kínálatú pavilonokkal teletűzdelt utcákon és tereken. Elvergôdtünk a katedrális melletti magyar standokhoz, ahol gyertyaöntôk, bôrművészek, fajátékkészítôk és magyaros ruhák készítôi állították ki portékáikat. Itt már nem is volt különlegesség a magyar muzsika és a táncosok csizmáinak dobbanása. A csípôs paprikával megbolondított szegedi gulyás idehaza még sohasem esett olyan jól, mint ott, az utak keresztezôdésérôl elnevezett város fôterén állva.
A következô nap is Párizsban virradt ránk, és Orbán Viktor miniszterelnök látogatása jegyében telt. A fénypont: a Théatre des Champs Élysées-ben adott koncert, amelynek végén az elragadtatott francia közönség nem akarta elengedni a színpadról a Kocsis Zoltán által vezényelt Nemzeti Filharmonikusokat. Jómagam még csak könnyűzenei koncerten láttam olyat, mint itt: három ráadásra is visszatapsolták a zenekart. Azt mondták a bennfentesek, nincs ezen mit csodálkozni: a MAGYart-nak szinte valamennyi rendezvénye hatalmas sikert aratott. Errôl számolt be a Lumieres Magyares (Magyarország fényei) című kiállítás francia kurátora, Gustave de Stael is. A századforduló és a századelô magyar impresszionista festôinek képeirôl a francia elnök is a legnagyobb elismerés hangján szólt, amikor négyszemközt tárgyalt Orbán Viktorral.
Álmaink szupervonatán, a TGV-n két óra alatt értünk a közel hatszáz kilométerrel távolabbi Lyonba. Itt megcsodáltuk A római kori Pannónia és a Kelták Magyarországon című kiállítást Szabó Miklós régészprofesszor rendezésében. Elôbbinek a Gall-Római Civilizációs Múzeum, utóbbinak a Musée Saint-Romain-en-Gal termei adtak otthont.
Másnap elkápráztató aranykincsek vártak ránk a saint-germain-en-laye-beli Musée des Antiquités Nationales páratlan szépségű kastélyában, ahol a Napkirály, XIV. Lajos gyermekéveit töltötte. A történelmi Magyarország területérôl a Kr. e. 3000-tôl a római hódítás kezdetéig nyúló idôszakból származó aranytárgyakat állítottak itt ki, amelyek nemcsak a Kárpát-medence, hanem egész Európa ôskorának párját ritkító leletei. Az egyes franciaországi ásatások leleteinek szembeötlô hasonlatossága azt bizonyítja, hogy az Európa területén élô népek már akkor kiterjedt kulturális kapcsolatokkal rendelkeztek. Ez biztató a jövô Európájára nézve, jegyezte meg kalauzunk, Jean-Paul Guillaumet művészettörténész.
Ezek a szavak visszhangoztak bennünk a hazafelé tartó repülôgépen is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.