(XVI.) Ruszlán a király – 18 évesen…

A hagyományos, hierarchikus sakkvilágbajnokság felfüggesztése és reformja sokunk ízlésével egyezik: a megkötöttségeket feloldja, a fiatal tehetségek érvényesülését nagyvonalúan támogatja, a vitatható Élő-pontrendszert szűk idősávba szorítja vissza, magyarán: egy kezdő fiatal akár egyetlen év alatt sakkvilágbajnok lehet tehetsége és sportbeli adottságai függvényében.

Bilek István
2002. 01. 28. 17:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ennek fényes bizonyítása a most befejeződött K.O. döntő: Ruslan Ponomarjov 18 évesen nyerte el a világbajnoki címet Vaszilíj Ivancsukot legyőzve és így a sakktörténet legfiatalabb világbajnoka lett., a 16.-ik, a FIDE hivatalos nyilvántartása szerint. Hogy azután a fiatal Ruslan bajnok a következő két évben hogyan mérkőzik majd meg (ha egyáltalán létre jön egy ilyen összecsapás) a törvényen kívüli két másik bajnokkal; Vlagyimir Kramnyikkal és Garri Kaszparovval ( ő pillanatnyilag ex-világbajnok, noha az Élő-pontrendszerben első a listán) az majd elválik. Mindenesetre mindeddig egyetlen játszmát sem váltott velük, ami azért meghökkentő statisztikai adat, hiszen olyan sok versenyen indulnak a korridoron kívüli bajnokok, hogy véletlenről aligha lehet szó.

Igazságos értékítéletet ( azaz a jogszerű előmérkőzéseket is elismerő áttekintést) elvárni nem nagyon lehet, mert az 1992 óta fennálló háború a FIDE és a nem hivatalos vállalkozások között – a Florencio Campomanes (1982-1994) elnök-diktátor által vezetett FIDE és a Kaszparov irányította Professzonista Liga harcai – káoszt eredményeztek. Campomanes elképesztő húzásokkal operált: detronizálta Kaszparovot és kihívóját Shortot, majd a világbajnoki előmérkőzések két vesztesét Karpovot és Timmant erőszakolta vissza a FIDE rendszer megvédésére s teljesen jogellenesen ( mostan már mindenkinek be kell látnia, hogy jogi praktikák és a szovjet érdekek képviseletének felhasználásával) két bukott bajnokot játsszatott a világbajnoki címért. Akkor is, és most is nyilvánvaló, hogy Kaszparov a világ legjobb játszója, hiszen az Élő-pontrendszer listavezetőjét nem lehet gyengébbnek gondolni, mint a csonka világbajnokság győztesét, Kramnyikot.
Itt kell megemlíteni, hogy mindkét rendszer ( Kramnyik-Kaszparov 16 játszma) és a legutóbbi Ponomarjov-Ivancsuk (8 játszma: de csak 7-et játszottak le) elégtelennek mutatkozik, ha az abszolút játékerőre kíváncsi a sakkvilág és nem a sundán-bundán kikerült ösvények elkerülőire, akik néha ki sem festik magukat harci színekkel, mint például a rendes indiánok, hanem csak éppen ott vannak és részt vesznek a csetepatékban. ( Sirovot, aki Kramnyikot legyőzve hivatalosan is kihívónak számított, Kaszparov egyszerűen figyelmen kívül hagyta s önkényesen a londoni pénzmanipulátorokkal egyezett meg a Kramnyik-mérkőzésben. Igaz, ráfázott…)

A K.O.-rendszer nagy hibája, hogy létszáma túlzott: nem lehet igaz, hogy 64 világbajnokjelölt létezik, vagy ha igen, akkor is le kellene csökkenteni 6-ra 8-ra – előcsatározásokkal, mert jelenleg a világbajnokság, egy kicsit a maratoni futás kategóriájába sorol be; fontosabb a fizikai állóképesség, mint a sakkbeli képességek. A gyors és rapid játszmák erőltetése sem használ a minőségnek, ámbár a sakk népszerűsítésének talán, esetleg mégis hasznára válhat.
( Karpov két ötperces gyorsjátszmával lett bajnok Anand ellen: Was?!)

És hát a lényeg: Moszkvában a győztes 400.000 dollárt kasszírozott, ami még tenisz viszonylatban is summának számít, nem is említvén a Szmiszlov-Botvinnik meccseket ( háromszor csaptak össze, pechjükre 1954 és 1958 között) amelyeknek az összdíjazása sem lehetett több 10.000rubelnél, de a híres nevezetes Fischer-Szpasszkíj (1972) tétje is csak 250.000 dollár volt, annak idején. Persze a visszavágón, a visszatérő Fischer 5 millió körüli üzlete máig világrekord (1992) és irigyelt mutatvány is egyidejűleg. Még Garri sem tudta túlszárnyalni, noha igyekszik, annyi szent.

Nem panaszkodhatnak a közbeiktatottak sem – Halifman és Anand – de az anyagiaktól függetlenül, azért minden igazi szurkoló azt szeretné látni, hogy a FIDE a minőségi és népszerűsítő vonalat újra egyazon világbajnokság keretében egyesítse: ne legyen három világbajnoka a sakkozásnak, valahogy úgy, mint az ökölvívásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.