Fényképek alapján üzleteltek a tiszaugi kúriával

Tiszaugon három kúria és kastély idézi a múltat. A hajdani tehetôs, elôkelô nemesi családokból származó földbirtokosok ingatlanjai közül az Üchtritz-Amadé család lakóházában ma iskola, a Radwány-kastélyban szociális otthon működik. A falu határában, csodálatos természeti környezetben fekvô Steer-kúria a jelek szerint pusztulásra van ítélve. Nemcsak az épület állapota lehangoló: a tulajdonjogi bonyodalmak is elképesztôek.

Borzák Tibor
2002. 02. 21. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A skóciai eredetű Steer família tagjai 1944 szeptemberében hagyták el a lakot, az oroszok elôl Ausztriába menekültek. 1945-ben, amikor visszatértek birtokukra, kifosztva találták. Ideiglenesen visszakapták a házat és száz katasztrális hold földjüket. Ám nem sokáig volt felhôtlen az életük: 1949-ben jött az államosítás.
A nemesi család ôsi fészkét a helyi termelôszövetkezet használta: munkásszállásnak, építôtábornak, iskolának, méregraktárnak. A téesz csôdbe jutott, az épületet eladták. Eleinte még egy helyi érdeklôdô látszott esélyesnek, mivel más nem jelentkezett, az utolsó napon mégis egy dunaföldvári kft. nevére kötötték meg a szerzôdést. Hegedűs Jánosné, a falu elsô embere úgy tudja, hatvanmillió forinttal terhelték meg az ingatlant. Az új gazda alig néhány hét után túladott rajta, majd követhetetlen iramban többször is gazdát cserélt a kúria.
– Szerettük volna megismerni a befektetô elképzeléseit. Telefonon nem tudtuk elérni, ezért személyesen kerestük fel – mondja el a polgármester asszony. – A megadott szekszárdi címen legnagyobb megdöbbenésünkre egy idôs asszony nyitott ajtót, aki elmondta, a keresett személytôl öt éve vette meg a lakását, azóta hírét sem látta. Nem is jutottunk késôbb sem a nyomára. Nagy tervekkel kopogtatott ellenben már az új gazda. Megkérdeztem, látta-e már a birtokát. Bevallotta, hogy csak fényképen. Tavaly decemberben felbukkant a következô: azt sem tudta, hol van Tiszaug, a kúriát ô is csak fotókról ismerte. Lelkesedése a helyszíni bejárás után lelohadt, túladott az ingatlanon. Karácsony elôtt megint jelentkezett valaki, lenyűgözô elgondolásokkal. Nemrég felhívott: harmincötmillió forintért eladná az épületet.
Az önkormányzat nem tudja megvenni az ingatlant, jelenlegi állapotában egyébként sem ér többet hárommilliónál. Az üzletelôk verték fel az árát: régebbi fényképeket mutogattak, s azokon nem volt szembeötlô a pusztulás. A fotók kézrôl kézre vándoroltak, a befektetôk szélsebesen cserélôdtek. Mindeközben a tiszaugi birtokot felfedezték a guberálók, és minden mozdíthatót széthordtak. Legutóbb már bontani kezdték a palatetôt.
Megmentésének költségét több százmillió forintra becsülik. Az önkormányzat szociális otthonnak szánná az újjávarázsolt épületegyüttest, ha pályázati pénzhez jut. Az elsô buktató: nemhogy a felújításra, az ingatlan megvásárlására sem futja.
Hegedűs Jánosnétól megtudjuk, hogy a Steer família leszármazottai, a Makay nôvérek sok kitérô után ismét a faluba költöztek. Egymáshoz közel, hangulatos Tisza-parti házba. Emlékidézésre kértük ôket.
– Nyugalmas, szép gyerekkorunk volt – kezdi Haraszty Károlyné Makay Lenke. – Steer nagymama összetartotta a családot, nagyon sokat dolgozott értünk. A háború után nagy reményekkel jöttünk haza Ausztriából, nem is sejtve, hogy egykettôre mindenünk odaveszik. Amikor állami tulajdonba vették a major ingatlanjait, huszonnégy órán belül el kellett hagynunk életünk legkedvesebb helyszínét. Ha ellenkezünk, Hortobágyon kötünk ki. A nagymama egy lakiteleki albérletbe, a többiek a fôvárosba költöztek. Én férjhez mentem a Dunántúlra. Osztályidegennek minôsültem, csak buszkalauzként tudtam elhelyezkedni. A gyermekeim felnôttek, az uramat elvesztettem. Nyugdíjaskoromra egyedül maradtam, így hát 1984 májusában visszaköltöztem Tiszaugra.
– Én Bicskére kerültem – veszi át a szót Pajer Lászlóné Makay Klára. – Nyomorúságos körülmények között laktam egy elôszobában. Érettségi után rátaláltam a páromra, két gyermeket szültem. Családommal együtt Budakeszin teremtettünk otthont. Nyaranta gyakran ellátogattunk a Holt-Tiszához. A honvágy engem is hazahozott. Nemrég vettünk egy házat nôvéremék szomszédságában. Újra közel vagyunk egymáshoz…
A testvérek egy napon felkeresték gyerekkoruk színhelyét. A látottak után nem voltak kíváncsiak rá többé: a kúria roskadozik, a helyiségekben szemét és kutyapiszok, a dongaboltozatos pincét pókháló lepi, az egykor hatalmas parknak csak a nyomai maradtak. Csak a kilátás a régi: a domboldalra épült kúria kitört ablakain ellátni a Tiszáig. Ilyen sivársággal érthetô módon nem akarnak újból szembesülni. Minek fájdítanák a szívüket?
Gyôzködjük ôket, menjünk el együtt a hajdani Steer-birtokra. Már-már feladjuk, amikor a ködös délelôttön hirtelen kisüt a nap. Az égi jelre mégis elindulunk, a fény majd utat mutat…
Vendéglátóink végül engednek unszolásunknak.
A valóság kiábrándító. Most még határozottabban jelentik ki: – Soha többé nem akarunk ide eljönni.
Lenke és Klára néni letett arról, hogy igényt támasszon a kúriára. Lezsák Sándor MDF-es országgyűlési képviselô utánajárt annak, jogosan vették-e el a családtól a külterületi ingatlanokat. Kiderült, a korabeli rendelet ma már nem támadható meg, az örökösök kárpótlásban részesültek. Az ôsök annak idején sokat adtak a községnek, nem forognának a sírjukban, ha egykori hajlékuk és birtokuk további sorsáról a tiszaugi önkormányzat gondoskodna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.