Jól állunk az EU-integrációval

Magyarország jól áll az EU-tagságra történő felkészülésben, különösen a versenyképesség, valamint a közigazgatási és jogalkalmazási képesség szempontjából. Erről Martonyi János külügyminiszter beszélt hétfői budapesti sajtótájékoztatóján, miután az Integrációs értekezleten előadást tartott az uniós országokban és a tagjelölt államokban akkreditált nagykövetek és a külképviseletek integrációs attaséi előtt.

MTI
2002. 02. 11. 11:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanácskozáson Juhász Endre brüsszeli EU-nagykövet, főtárgyaló és Gottfried Péter, az Integrációs Államtitkárság vezetője is előadást tartott.

Martonyi János szerint a legfrissebb szakértői elemzések is alátámasztják, hogy Magyarország a legfelkészültebb tagjelölt országok egyike, néhány szempontból a legfelkészültebb közülük. Kitért arra, hogy a várhatóan tíz nap múlva nyilvánosságra kerülő tavalyi külkereskedelmi-áruforgalmi adatok alapján a magyar gazdaság a recesszió körülményei között is rendkívül jól teljesített, jelentősen növelte exportját.

A diplomáciai vezető hangsúlyozta: Magyarország tárgyalási álláspontja négy éve az, hogy az uniónak teljesítenie kell a magyar gazdák felé a közvetlen mezőgazdasági kifizetéseket. Az Európai Bizottság javaslata mértékét tekintve kevés, ugyanakkor kedvező, hogy elismerte az újonnan belépő országok jogát az agrártámogatásokra – fogalmazott Martonyi János. Utalt arra is, hogy minden tagjelölt ország elfogadhatatlannak tartja a teljes összegű kifizetésekre javasolt 10 éves átmeneti időszakot.

A politikus kitért arra, hogy néhány EU-tagállam túlságosan bőkezűnek találja még a jelenlegi koncepciót is, amely a csatlakozást követő első három évben 25, 30 és 35 százalékot juttatna az új tagországok mezőgazdasági gazdáinak a többiek számára elérhető közvetlen kifizetésekből. Mint mondta, az EU három évvel ezelőtt elfogadott berlini pénzügyi perspektívája ugyan egyetlen fillért sem irányzott elő ilyen célokra, ám a közvetlen kifizetések az unió mezőgazdasági politikájának állandó elemeivé váltak, és megosztaná az egységes piacot, ha egyes szereplői különböző mértékű támogatásokat élvezhetnének.

A regionális politikával kapcsolatban Martonyi János megemlítette: az EU egyik érve a kisebb támogatási ajánlat alátámasztására a rendelkezésére álló pénzösszeg felső határa, a másik pedig az, hogy az új belépők úgysem tudnának több támogatást befogadni. - Magyarország képes befogadni az érkező támogatásokat, hiszen napjainkra a PHARE- és ISPA-pénzeket is 100 százalékosan felhasználjuk, emellett a SAPARD-támogatások sem vesznek el - közölte Martonyi János.

Hozzátette: a magyar tárgyalófél a strukturális és kohéziós alapokra vonatkozó jelenlegi brüsszeli koncepció feltételein is szeretne javítani. Bár itt a tervezett átmeneti időszak nem terjed túl 2006-on, a javaslat közvetve érinti az egyenlő versenyfeltételeket.Martonyi János hangoztatta, hogy a tíz tagjelölt ország több keretben és szinten is egyeztetni fog az elkövetkezendő hetekben-hónapokban annak érdekében, hogy egyenlő versenyfeltételek érvényesüljenek a csatlakozáskor. A külügyminiszter megemlítette, hogy a visegrádi országok kormányfői találkozójának valószínű időpontja február 19.
Kiemelten fontos feladatuk lesz az EU-tagállamokban dolgozó magyar nagyköveteknek és integrációs attaséknak, hogy megmagyarázzák a magyar álláspont megalapozottságát a mezőgazdasági és regionális politika tekintetében – szögezte le Martonyi János.

A külügyminiszter kérdésre válaszolva elmondta: a médiatörvény módosítása akár már a nyári rendkívüli parlamenti ülésen megtörténhet. A jogszabály megváltoztatásához – amely a csatlakozási tárgyalások audiovizuális fejezete lezárásának feltétele – kétharmados szavazattöbbség szükséges.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.