Politikai szellemidézés?

"Politikai szellemidézéssel" vádolja Orbán Viktor miniszterelnököt az Izvesztyija című orosz napilap szerdán megjelent cikke a Benes-dekrétumokról elhangzott kijelentései kapcsán.

MTI
2002. 02. 27. 8:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.


A prágai keltezésű cikk szerzője – Jaroszlav Simov, az amerikai Szabadság Rádió munkatársa – azt a véleményt fejti ki, hogy a magyar kormányfő inkább „belpolitikai fogyasztásra” szánta kijelentését: nemsokára parlamenti választások lesznek Magyarországon, és a cikkíró szerint „a kormányzó jobbközép blokk népszerűsége nem tűnik túl magasnak a közvéleménykutatások tükrében.” Simov úgy látja: „Eduard Benes volt csehszlovák elnök szellemének megidézése” felbomlaszthatja a visegrádi négyest, ami a regionális együttműködés számos pozitív példáját hozta az 1990-es évek eleje óta. Megemlíti ugyanakkor, hogy a budapesti vezetés vélhetően nem számított ilyen heves ellenreakcióra Prága és Pozsony részéről. Az orosz napilap kitér arra is, hogy a Benes-dekrétumok visszavonását szorgalmazza Jörg Haider karinthiai tartományfőnök, és Edmund Stoiber bajor miniszterelnök, jobboldali német kancellárjelölt is.

Az Izvesztyija a közép-európai történelem egyik legfájdalmasabb kérdéseként jellemzi a Benes-dekrétumokat. A cikk szerint az azokban megfogalmazott kollektív bűnösség elvétől a prágai és pozsonyi vezetés is elhatárolódik, attól tartanak ugyanakkor, hogy a dekrétumok visszavonása perek tömegét váltaná ki az II. világháború után vagyonuktól megfosztott, és kitelepített szudéta-németek és szlovákiai magyarok, illetve leszármazottaik részéről. A lap szerint egy tömeges kártérítés megoldatlan feladat elé állítaná Csehországot és Szlovákiát, nem beszélve arról, hogy mit kezdenének azokkal a polgáraikkal, akiket annak idején az elüldözött németek és magyarok otthonaiba telepítettek. A lap idézi Milos Zeman cseh miniszterelnök kijelentését, amely szerint csak azok számíthatnak bocsánatkérésre és kártérítésre, akik nem működtek együtt a hitleristákkal. A cikk szerzője szerint azonban Csehszlovákia 1938-1939-es feldarabolása idején „a szudéta németek, és a magyarok egy része forrón üdvözölte a nácikat.” Hozzáteszi ugyanakkor, hogy a háború után kimondott kollektív bűnösséget sok antifasiszta is megszenvedte. Az Izvesztyija aláhúzza a győztes nagyhatalmak felelősségét is: a Benes-dekrétumokat ugyanis Sztálin, Truman, és Churchill is jóváhagyta az 1945-ös potsdami konferencián.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.