Rendkívüli állapot Libériában

Charles Taylor libériai elnök pénteken rendkívüli állapotot hirdetett ki az ellenzéki erőknek az ország északi részén kibontakozó támadásai miatt.

MTI
2002. 02. 08. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államfő rövid rádióbeszédében kijelentette: egyre nagyobb méreteket ölt a Lofa megyében kirobbant háborúskodás. Mint mondta, az ENSZ által meghirdetett fegyverembargó, valamint az, hogy a kormány képtelen teljes mértékben foglalkozni az állampolgárok gazdasági és szociális jólétével, indokolja a rendkívüli állapot kihirdetését.

A bejelentésre néhány órával azután került sor, hogy a fővárostól, Monroviától alig 35 kilométerre tűzharc robbant ki a szemben álló erők között. A Reuters szerint nincs kizárva, hogy zendülés tört ki a hadseregben. A lázadók állítólag elfoglalták Kleyt, s ennyire még soha nem közelítették meg a fővárost az 1989 és 1997 közötti polgárháború óta. Ezt azonban egyelőre sem hivatalosan, sem pedig független forrásból nem erősítették meg.

A lázadók szóvivője a brit hírügynökség abidjani irodájával közölte: az Egyesült Libériaiak a Megbékélésért és a Demokráciáért (LURD) több ezer katonája akár 72 óra alatt Monroviába érhet, de fel kívánják ajánlani Charles Taylornak a lehetőséget a lemondásra és a távozásra.

A kormányerők 1999 óta harcolnak az ország északi részén az ellenzékiek egységei ellen, akik a polgárháború idején szemben álltak Taylor elnök frakciójával. A támadások az utóbbi hónapokban dél felé kezdtek terjedni. A rendkívüli állapotot még jóvá kell hagynia a libériai parlamentnek, de mivel azt az államfő hívei uralják, az elfogadás nem kétséges.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.