Salt Lake City: a tizenkettedik nap

A Salt Lake City-i téli olimpia 12. versenynapján hét számban avattak bajnokot, és született két újabb világcsúcs is. A magyarok közül a gyorskorcsolyázó Egyed Krisztina nyújtotta a legjobb teljesítményt, aki országos csúcsot futott 1500 méteren.

Geösel András
2002. 02. 21. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyedik aranyérmét szerezte Salt Lake Cityben a norvég Ole Einar Björndalen, aki sílövészetben a 10, a 20 és a 12.5 kilométeres üldözéses verseny után a 4x7.5 kilométeres váltóval is győzött. Ezzel a 28 éves norvég az első biatlonista, aki egy olimpián négy elsőséget szerzett, azaz minden számban győzni tudott. Az ezüstérmes a német váltó, a bronzérem a franciáknak jutott.

A férfi jégkorongtorna negyeddöntőjében meglepetésre Fehéroroszország 4-3-ra legyőzte Svédországot, és bejutott a legjobb négy közé. Búcsúzott a címvédő cseh válogatott, miután a naganói döntő visszavágójának tartott mérkőzésen, 1-0-ra kikapott Oroszországtól. A hazaiak a papírformának megfelelően 5-0-ra nyertek Németország ellen, míg a kanadaiak izgalmas összecsapáson 2-1-re verték a finneket. A legjobb négy között Egyesült Államok-Oroszország és Kanada-Fehéroroszország párharcokra kerül sor.

A női gyorskorcsolyázók 1500 méteres futamán a német Anni Friesinger saját, korábbi világcsúcsát javította meg 36 századmásodperccel. A második helyen honfitársnője, Sabine Völker végzett. Egyed Krisztina folytatta kiváló szereplését, az 500 és 1000 méter után 1500-on is megjavította az országos csúcsot (1:59.86), és 23.-ként zárt.

Az alpesi síelők női műlesiklása a horvát Janica Kostelic újabb győzelmét hozta. A 20 éves versenyző az összetett megnyerése után második aranyérmét szerezte, ezenkívül van egy második helyezése is szuper-óriásműlesiklásban. Stipe Mesic horvát köztársasági elnök táviratban gratulált Kostelicnek: Bravo, csak így tovább! Az egész ország veled volt, és osztozott örömödben – írta az államfő. A második helyen a francia Laure Pequegnot végzett, a bronzérmet a svéd Anja Persson vette át. Vastagh Regős Márta a második futamban kiesett.


A rövidpályás gyorskorcsolya 3000 méteres női váltóversenyét a dél-koreaiak 4:12.793-as világcsúccsal nyerték, megelőzve az eddigi csúcstartó kínaiakat. A harmadik helyre a kanadai váltó korcsolyázott be.

A férfiak 1500 méteres vetélkedése hazai sikerrel zárult, miután az 1000 méteren ezüstérmes Apolo Anton Ohno ezúttal is másodikként ért célba, de az előtte végző dél-koreai Kim Dong Szungot kizárták, mert a versenybíróság szerint akadályozta az amerikait. „Az utolsó körben megpróbáltam belülről elmenni mellette. A szabályok szerint ha gyorsabb vagyok, nem tartóztathat fel. Azonban elém lépett, s nem sok hiányzott, hogy mindketten elessünk. Jó döntés született. Örülök, hogy sikerült nyernem. Az 1000 méteres fináléban mások hibájából buktam, a sors most szolgáltatott igazságot.” – közölte Ohno. A második a kínai Li Csia-csün, a harmadik a kanadai Marc Gagnon lett. Szántó Kornél és Knoch Balázs a selejtezőben kiesett.

Az olimpiára 54 év után visszatért férfi, illetve először megrendezett női szkeletonban egyformán amerikai aranyérem született. Ezt a számot utoljára 1948-ban rendezték meg, mert ez idáig veszélyesnek tartották, hogy majd 130 kilométeres sebességgel fejjel előre száguldoznak a versenyzők. A férfiaknál Jim Shea végzett az élen, megelőzve az osztrák Martin Rettlt, és a svájci Gregor Stahlit. A nők versenyét Tristan Gale nyerte, az ezüstérmes honfitársa Lea Ann Parsley lett, a bronzérmet az angol Alex Coomber vehette át.

Az éremtáblázatot 60 versenyszám után Norvégia vezeti, mögötte Németország és az Egyesült Államok áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.