Páratlan a világon a Bölcsôdei Múzeum

A fővárosi Józsefváros szívében, egysaroknyira az Üllôi út forgatagától, mégis eldugott helyen áll egy hosszú, méltóságteljes épület, amelyben nemrég nyílt meg a Bölcsődei Múzeum.

Lovass Ildikó
2002. 05. 24. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagytemplom utca 3-as számú épületét, a timpanonos, nemes arányú, egyemeletes házat Ybl Miklós tervezte. Bölcsôdének készült, s eredeti funkciójában immár 125 éve, a mai napig üzemel. Ebben a nagy múltú épületben nyílt meg a közelmúltban a világon egyedülálló Bölcsôdei Múzeum. A műemlék bölcsôdét hétévi munkával, 150 millió forintért újíttatta fel a kerületi önkormányzat. Nyolcvan kisgyermeket gondoznak benne, korszerű körülmények között.
A gyűjtemény létrehozása egyúttal tisztelgés is az idén 150 éves történetét ünneplô magyar bölcsôdék elôtt. A lépcsôházban emléktábla hirdeti: Ferenc József és Erzsébet királyné védnöksége alatt emelte a „Budapesti Elsô Bölcsôde Egylet ezen új intézetet a szegény munkásnôk gyermekei számára 1876-ban”.
– Ezzel a múzeummal a szakmának és saját magunknak is adósai voltunk – összegzi a hároméves, országos gyűjtômunka végeredményét a múzeum létrehozásán fáradhatatlanul dolgozó Scheer Ferencné, a VIII. kerületi egyesített bölcsôdék vezetôje, aki egyúttal a működést biztosító alapítvány kuratóriumának elnöke is. Szívügye volt ez az elôdöknek emléket állító intézmény, hiszen pályakezdô kora óta, immár harminc éve dolgozik a csecsemô- és kisgyermekgondozás területén. Ma a bölcsôdei hálózatban közel ötezer fônyi szakalkalmazottat tartanak nyilván.
Az óvodáskorú gyerekek gondozására akkoriban Pesten már tizenegy óvoda működött. Az elsô magyar bölcsôdét 1852-ben a fôvárosi Kalap utcában nyitották, kezdeményezôje az óvodaalapító Brunszvik Teréz unokahúga, Forrayné Brunszvik Júlia. Ô lett az elsô elnöknôje a Pesti Elsô Bölcsôde Egyletnek, amelyet fôrangú hölgyek pártfogásukkal és adományaikkal segítettek. A bölcsôde alapszabálya egészségügyi és pedagógiai szempontból egyaránt korszerű, számos, ma is idôszerű gondolatot tartalmaz. Egyébként maga a szó a nyelvújítás terméke, elôször 1857-ben használták.
Az igények növekedésével nyílt meg a Nagytemplom utcai bölcsôde, amelynek boltozatos alagsorában található ma a múzeum. Meglepô tény, hogy a kisdedeket éppen itt, az alagsorban tartották baldachinos, kovácsolt vas bölcsôkben, nagyméretű fajárókákban. Az emeletet a gyerekeket gondozó Szent Vince-rend apácáinak lakhelye, kápolnája foglalta el. A magyarázat erre az, hogy az alagsorban volt – vízvezeték híján – a legközelebb a kút, amely a kicsik ellátásához szükséges vizet biztosította.
A tablókon elhelyezett több mint százéves fotográfiák, korabeli metszetek végigkalauzolják a látogatókat a bölcsôdei mozgalom 150 éves történetén. „A bölcsôde jótékonysági intézet, azok gyermekeit veszi napközben ápolásra, akik kénytelenek házon kívül keresni kenyerüket” – magyarázza egy újságcikk. Egy másik idézet a humánus szellemiséget bizonyítja: „A gyermekek ezen bölcsôdékben úgy ápoltatnak, oly gonddal, oly gyöngédséggel, mintha a legféltékenyebb anya vigyázata alatt lennének.” A gyermekek szülei a munkásosztályhoz tartoznak.” Egy 1900-as kimutatás az anyák foglalkozásáról vall: 162 napszámosnô, 7 kofa, 2 iparos, 27 gyári munkásnô, 4 mosónô, 18 takarítónô, 2 házmesterné, 20 varrónô gyermekét vigyázták.
A legizgalmasabbak persze azok a tárgyak, amelyeket a tárlókban, illetve rekonstruált bölcsôdei környezetben állítottak ki. Vitrin mögött látható például régi tejesüveg, lázmérô, sztetoszkóp, tápszeres és hintôporos dobozok, szopóüveg, pléhtányér és -kanál, guminadrág. Könyvecske is van itt 1918-ból, amely fiatal anyáknak ad tanácsot ápolásról, táplálásról. Évente kétszer adtak ki, s az asszonyok ingyen kapták. Látható továbbá az államosítás utáni működési engedély Ratkó Anna aláírásával, és Pikler Emmi generációkat elkísérô, népszerű gyermeknevelési könyvei, amelyek már a második világháború utáni, újjászületett bölcsôdei élet tanúi.
Az ötvenes évek játszósarka egy darab kortörténet: a bilizôpad, a hintaló, a fajátékok – kirakók, építôkockák, talicska –, mackók, rózsaszín és kék babatakarók, kiságyak ismerôs darabok. A hetvenes évek már divatosnak számító babaöltözékei – ingek, réklik, suszterkötények –, a gumijátékok, NDK-s porcelán gyermekétkészlet mellett a ma bölcsôdéjét jelzô miliôben a néger baba mint a pedagógiai nevelés eszköze is szerepel. Áll itt egy 1890-bôl származó, fakerekes babakocsi, s a gépi mosás elôtti idôszakra emlékeztet egy pelenkakiszedô szűrôalkalmatosság.
A bölcsôdetörténet fontos állomása voltak a nyolcvanas évek, amikor több mint hatvanezer férôhelyen biztosították a kisgyermekek napközbeni ellátását. A rendszerváltás éveiben radikálisan csökkentek a bölcsôdei helyek, az intézmények hatvan százalékát bezárták demográfiai és gazdasági okok miatt. A kilencvenes évek második felében mintegy huszonhatezer bölcsôdés ellátásáról gondoskodtak. Ma is jóval több férôhelyre lenne igény, ám a lehetôségek ennek határt szabnak. A magyar bölcsôdemozgalom idei, jubileumi évében a szakma országszerte konferenciákat tart: a múlt méltatása mellett gondjaikról és a jövôrôl is tanácskoznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.