Bűnösök és ártatlanok

Nem mindig a külsejéről ismerszik meg az ember. A leghíresebb házasságszédelgők például egyáltalán nem voltak szebbek az ördögnél, ám ezek a fickók valamilyen isteni huncutság következtében mindannyian tudták a titkok titkát: a női lélek rejtelmeit.

Majoros Sándor
2002. 06. 28. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

T. Sándor, akinek tevékenységéről az alábbiakban szó lesz, sok mindenben különbözött kor- és sorstársaitól. Majd kétméteres termettel, s olyan ábrázattal rendelkezett, hogy aki nem ismerte, egyetemi tanárnak is gondolhatta. Neki azonban semmi köze nem volt a katedrához. Nyolc elemit végzett, s utána mindenfélével próbálkozott, de hamar rájött, hogy aprópénzes munkák helyett a hölgyek kegyeit érdemes keresnie. Ez a cseppet sem pallérozott fickó ösztönösen érezte meg, hogy a témát intellektuális „vonalon” kell megközelíteni. Módszere végtelenül egyszerű volt: általában strandon ismerkedett, mégpedig úgy, hogy egy vaskos könyvet cipelve a hóna alatt fel alá sétálgatott. Valamelyik napozó, unatkozó, magányos hölgynek előbb-utóbb szemet szúrt a magas, jóvágású férfi. T. Sándor is észrevette a feléje irányuló pillantásokat: odament, megszólította a hölgyet, aztán törülközőjét is mellé terítette. Ilyenképpen megismert partnereitől rövid időn belül pénzt kért kölcsön, s mielőtt még a határidő lejárt volna, valamilyen ürüggyel mindig szakított velük.
Abban a kisvárosban, ahol T. Sándor, mint szélhámos kiérdemelte a „hatemeletes” jelzőt, éppen elég magányos nő akadt ahhoz, hogy ez a taktika hatékonyan működjön. Langaléta hősünk hol az egyik, hol a másik strandon bukkant föl vaskos kötetével a hóna alatt. És hol egy elvált tanárnőt, hol egy irodalomkedvelő boltoskisasszonyt, hol pedig egy ezoterikus érdeklődésű fodrászhölgyet vett le a lábáról.
Az ilyesfajta tevékenységekért azonban ritkán zárnak börtönbe bárkit is. T. Sándor sem került volna rács mögé, ha megelégszik az udvarlás eme sajátos – és mindenképpen elítélendő – formájával, ám egy idő után már annyira kiismerték, hogy csak lecsúszott, kevéspénzű hölgyemények akartak szóba állni vele. Ez a széltoló azonban gondolt egy nagyot és merészet: más városokba, falvakba „tette át székhelyét”. Felbukkant mindenütt, ahol strand működött, pillanatok alatt magára vonta a magányos, középkorú hölgyek figyelmét.
Az új terepen felcsípett nőkkel azonban már nem volt türelme napokig, hetekig foglalkozni. Az első adódó alkalommal belenyúlt a táskájukba, kivette a pénzüket, és sebbel-lobbal távozott.
Ez a módszer tisztes hasznot hozott a konyhára – egy alkalommal több mint százezer forinttal lett gazdagabb –, ám egyre távolabbra kellett utaznia, s ez fölöttébb kifárasztotta. Kapkodott, ideges lett, egyre kevésbé lelte örömét a „munkában”.
Egy fülledt augusztusi napon T. Sándor megismerkedett végzetével, egy feltűnően csinos, kisportolt hölggyel, akit nem érdekelt az irodalom. Rövid beszélgetés után sörözni indultak, s amikor a hölgy nem nézett oda, T. Sándor elcsente a pénztárcáját. Mint máskor, most is azt hebegte, vécére kell mennie, és faképnél hagyta újdonsült ismerősét. Már a strand kijáratánál járt, amikor két rendőr megállította. Igazoltatták, s míg ő a papírjait keresgélte, a károsult is odaérkezett. T. Sándor azt sem tudta, sírjon-e vagy nevessen, a hölgyről ugyanis kiderült, hogy rendőr főhadnagy.
A csúfosan lebukott strandszarkára huszonkét lopást sikerült rábizonyítani. Ezekért összesen három és fél évet kapott. Most tehát kedvére hűsölhet, bár úgy hírlik, régi ismerősei közül néhányan ott sem hagynak neki nyugtot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.