Déli harangszó Túrkevéről

A következő héten minden délben a túrkevei református templom harangja szól a Kossuth rádióban. Túrkeve a Nagykunság keleti részén, a Hortobágy–Berettyó-főcsatorna közelében fekszik.

Munkatársunktól
2002. 06. 14. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A város nevének mindkét eleme ősi magyar szó. A Túr azt az őstulkot jelenti, amelyik a vízjárta részeken volt otthonos, míg a kevi követ jelent. A középkorban Túrkeve helyén valószínűleg tizenegy kis település állt, köztük Keveegyháza, amely a mai város központja. A települést írásos forrás először 1261-ben említi. A török időkben Túrkeve teljesen elpusztult, és az 1700-as évek elején, a rácok támadásakor lakói II. Rákóczi Ferenc rakamazi birtokára menekültek. Csak öt év múlva, 1711-ben jöttek vissza. Első templomát Csermák Vencel debreceni kőművessel építtette fel az egyházközség. 1755. december 7-én szentelték fel az egytornyú, barokk, később többször átalakított Isten házát. A felszenteléssel egy időben már három harang is szólt a toronyban, de száz év múlva Hajdú Imre földbirtokos három acélharangot öntetett a németországi Bochumban. A délidőben megszólaló nagyharang a XIX. századot is felidézi, és emlékeztet a város híres szülötteire: Finta Sándorra, Finta Gergelyre, akik képzőművészeti gyűjteményüket adományozták Túrkevének, és a világhírű filmrendezőre, Korda Sándorra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.