ET-közgyűlés a közel-keleti helyzetről

Rendkívüli témaként, sürgősséggel tűzte napirendjére a közel-keleti helyzet megvitatását csütörtök délelőtti plenáris ülésén az Európa Tanács (ET) Strasbourgban folyó parlamenti közgyűlése.

MTI
2002. 06. 27. 12:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 44 tagállamot tömörítő európai szervezet több mint 600 fős törvényhozó testülete dokumentumban nyilvánította mélységes aggodalmát az izraeli-palesztin konfliktus elmérgesedése miatt. A képviselők meghallgatták a Palesztin Hatóság Jeruzsálem ügyében illetékes tisztségviselőjét és az izraeli parlament, a knesszet egyik képviselőjét. A vitában Eörsi Mátyás, a liberális frakció elnöke fejtette ki vezérszónokként csoportja álláspontját.

Az ET-képviselők délután határozattervezetet terjesztenek a plénum elé, s ebben kimondják: a közgyűlés támogatja olyan nemzetközi konferencia összehívását, amely az Egyesült Államok, az Oroszországi Föderáció, az Európai Unió és az ENSZ égisze alatt folytatja a madridi konferencián elkezdett békefolyamatot, bekapcsolva abba Izraelt, a Palesztin Hatóságot, valamint Szíriát és Libanont.

A határozat egyaránt elítéli a radikális palesztin csoportok terrorista tevékenységét és az izraeli hatóságok földfoglaló akcióit palesztin területeken. Felszólítja Izraelt, haladéktalanul állítsa le új települések létrehozását Ciszjordániában és a Gázai övezetben, hagyjon fel a palesztin intézmények módszeres lerombolásával, vonja vissza haderőit a 2000. szeptemberi vonalra, és kezdje meg a félbeszakadt tárgyalásokat Jasszer Arafat palesztin vezetővel.

A közgyűlés felhívja a palesztin hatóságokat, különösképpen Arafat elnököt a terrorista akciók azonnali beszüntetésére, az izraeli hatóságokkal való együttműködésre, szorgalmazza a terrorista csoportok gazdasági támogatásának beszüntetését, ösztönzi a demokratikus intézmények létrehozását, a soron következő helyhatósági és törvényhozási választások előkészítését.

Felszólalásában Eörsi megállapította, hogy a Közel-Keleten „vendetta-pszichózis” alakult ki, amelyet mindenképpen meg kell állítani. Az ET ugyan adhat jó tanácsokat arra nézve, melyik félnek mit nem szabad tennie, de a helyzet további kiéleződésének megelőzése érdekében alapvető fontosságú, hogy egyértelműen véleményt nyilvánítson. A közgyűlésnek világosan állást kell foglalnia az önálló palesztin állam mellett, és ugyanilyen határozottan és kompromisszumtól mentesen Izrael léte és biztonsága mellett is – hangsúlyozta a liberális frakció SZDSZ-es elnöke.

Utalt a strasbourgi helyszín szimbolikus jelentőségére: ez a vidék az évszázados francia-német szembenállás színhelye volt, ahol ma ez a két nép békében él egymás mellett. Ide kell hívni a feleket, és tárgyalásokat kell kezdeményezni. Az ET az emberi jogok védelmezésére alakult – emelte ki Eörsi – ezen belül a legfontosabb az élethez való jog, csak ez lehet a tárgyalások kiindulópontja.

A néppárti frakcióhoz tartozó Németh Zsolt (Fidesz-MPP) hozzászólásában rámutatott, hogy a közel-keleti helyzetnek nincs katonai megoldása, elengedhetetlen, hogy mindkét félben meglegyen a politikai szándék a tárgyalásokhoz való visszatéréshez. A megoldás csak hosszú távú lehet: garantálnia kell az önálló palesztin állam létrehozását, szavatolnia kell Izrael biztonságát és a térség arab államaival való normalizált viszonyát. Rövid távon a terrorista cselekedetek azonnali beszüntetése szükséges, a másik oldalról pedig a legitim palesztin vezető, Jasszer Arafat biztonságának és szabadságának helyreállítása, hogy előkészíthesse a közelgő demokratikus választásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.