Orosz tudósok tüntetése

Tudósok, egyetemisták és doktoranduszok tüntettek csütörtökön az orosz kormány "Fehér Háznak" is nevezett moszkvai épülete előtt, a tudományos élet költségvetési finanszírozásának és a kutatók szociális helyzetének javítása érdekében.

MTI
2002. 06. 27. 12:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mintegy ezer fős megmozdulás több száz résztvevője a Moszkvától 130 kilométerre fekvő Puscsino tudósvárosból érkezett, a hét elején megkezdődött tiltakozó menet keretében. A héten a tudományos szféra tiltakozó megmozdulásaira került sor több más orosz városban is.

A tudósok legfőbb követelése az volt, hogy az orosz kormány teljesítse azt a törvényi vállalást, hogy az éves költségvetés 4 százalékát a tudomány, a kutatás-fejlesztés támogatására fordítsák. Sürgős intézkedéseket követeltek emellett a tudományos dolgozók anyagi helyzetének rendezésére is, a szféra ugyanis még a többi orosz közalkalmazotthoz képest is rendkívül alulfizetett. Borisz Kondik biokémikus, a tiltakozó menet vezetője arról számolt be csütörtökön, hogy az orosz tudományos kutatók átlagfizetése jelenleg 1500-3000 rubel – kb. 14-27 ezer forint – körül alakul. Kondik álláspontja szerint ha kormány nem változtat azonnal politikáján, az orosz tudomány menthetetlenül összeomlik: a tehetséges kutatók külföldre vándorlása folyamatosan gyorsul az évtized eleje óta.

Az orosz tudományos akadémia szakszervezete felemás módon viszonyult a spontán megmozduláshoz, aminek egyik oka az volt, hogy a kommunista párt erőteljesen képviseltette magát a tüntetésen. Aktivistáik a tudósok követelései mellett felléptek a Vlagyimir Putyin elnök és a kormány lemondását, a szocialista rendszer visszaállítását szorgalmazó, „szokásos” jelszavaikkal is. Valerij Szoboljev, a tudományos szakszervezet vezetője kollégái felhatalmazása nélkül nem is kívánta kommentálni a tiltakozó menetet, csak annyit közölt, hogy a szakszervezetek a jövő évi költségvetéstől teszik függővé hozzáállásukat.

Annyi viszont már bizonyos, hogy a 2003-as büdzsé nem fogja tartalmazni a csütörtöki tiltakozók legfontosabb követelését: Valentyina Matvijenko miniszterelnök-helyettes úgy nyilatkozott a megmozdulás után, hogy bármennyire is szeretné a kabinet, jövőre még irreális a tudomány 4 százalékos költségvetési részesedése. Ő is úgy vélte ugyanakkor, hogy az államnak sürgősen lépnie kell a nemrég még a világ élvonalába tartozó orosz tudomány megmentése érdekében, mert a most elveszített potenciált már soha nem szerzi vissza az ország.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.