Soros: Válságban van a világgazdaság

Soros György szerint George W. Bush amerikai elnök és csapata a felelős a dollár értékvesztéséért, s azért, hogy "a nemzetközi pénzügyi rendszer varratai felfeslőben vannak". Hozzátette: "komoly bajban vagyunk ... a helyzet válságos".

MTI
2002. 06. 28. 8:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar születésű amerikai nagybefektető a London Business Schoolban mondott csütörtök esti beszédében kijelentette: a latin-amerikai válságot tetézi a dollár árfolyamzuhanása, ami azt jelenti, hogy „a világgazdaság motorja gyakorlatilag leállt”.

A milliárdos a befektetői bizalom hiányát „a gazdaságban meglévő Bush-tényezőnek” nevezte előadásában, mondván: az Egyesült Államokban még mindig azt hiszik, hogy a piacok majd korrigálják magukat, a piacokat azonban nem lehet magukra hagyni, kívülről kell korrigálni őket.

Soros beszéde előtt Lawrence Lindsey, a Fehér Ház gazdasági tanácsadója a CNBC tévének azt mondta, hogy az amerikai kormány továbbra is az erős dollár mellett van, de azt is vallja, hogy végső soron a piacnak kell kialakítania a valuta értékét.

Soros György azonban a Reuters idézete szerint erre azt mondta: hamis az az állítás, hogy a piacnak mindig igaza van, valójában a piac gyakran téved, s ezért van szükség a jegybankok beavatkozására. Aggasztónak nevezte, hogy a hatóságok nem mutatnak túl sok hajlandóságot az érdemi cselekvésre.

Soros közölte, hogy a dollár hanyatlása meglepetésként érte, s a jelenséget annak tulajdonítja, hogy „nincs bizalom az amerikai ügykezelésben”, annak egyoldalúságában, „a nemzeti önérdek hajszolásában”. A bizalomvesztés okai között említette azt is, hogy az Egyesült Államok „nem viselkedik a világgazdaság vezető hatalmához illő felelősséggel, s nem törődik a pénzügyi rendszerrel”.

A dollár a héten több évi mélypontokra süllyedt elsősorban az euróhoz és a jenhez képest. Az euró a hét közepén már 1 dollárcentnél is közelebb járt a dollárparitáshoz, s a jen 120 jen/dollár alá erősödött; még pénteken is 119,46 jen volt a dollár egysége a késői tokiói kereskedésben.

Soros az eurót is „igen tökéletlen instrumentumnak” nevezte, amelynek kezelésén szerinte „sok javítanivaló van még”. Hozzátette ugyanakkor, hogy hosszabb távon, ahogy mind több ország csatlakozik az euróövezethez, a közös pénz erősebb lesz, mert nagyobb gazdaság áll majd mögötte.

Soros György – akit sokan felelősnek tartanak azért, hogy a font az ellene indított spekulációs rohamban tíz éve kizuhant az akkori uniós átváltási mechanizmusból – Nagy-Britanniát is a mielőbbi eurócsatlakozásra ösztönözte, mondván: enélkül megszűnik a brit gazdaság tőkevonzó képessége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.