Darvas Béla, a Magyar Tudományos Akadémia tanácsadója szerint a géntechnológiai tevékenységről szóló törvényben ezért is jóval nagyobb ellenőrző szerepet kellene biztosítani a szakminisztériumnak, és a fogyasztókat az árucímkéken kell tájékoztatni arról, hogy géntechnológiailag módosított anyagot tartalmaz az élelmiszer.
A szakember kifogásolta, hogy a „géntörvény” parlamenti bizottságok átal tárgyalt módosításában nem tisztázták a géntechnológia felügyeletét ellátó szervezetek hatáskörét, és együttműködésük lehetőségének feltételeit. Darvas Béla aggályosnak tartotta azt is, hogy a javaslat nem biztosít megfelelő védelmet a veszélyeztetett fajok számára, és nem tartalmazza a biogazdálkodás segítésének eszközeit sem.
A szakértők szerint leginkább szükséges megvédeni azokat a fajokat, amelyekkel keresztbeporzással érintett rokon növényfajok élnek a magyar flórában, valamint a hungarikumnak számító, termesztett, és a védett állatok által szabadban fogyasztott növényeket.
Takács-Sánta András, a Védegyleten belül megalakult Jövő Nemzedékek Képviseletének munkatársa hangsúlyozta: jövőre létrejöhet a jövő nemzedékek ombudmani intézménye és az országgyűlési biztos egyik feladata lesz a génmanipuláció miatti visszafordíthatatlan folymatok megakadályozása. A szakember állította: egy szűk vállalkozói csoport és a hozzájuk kapcsolódó kutatói lobbi érdeke, hogy ilyen termékek megjelenjenek Magyarországon, de a magyar gazdák ezekkel nem lehetnek versenyképesek az Európai Unióban, ahol moratórium van a génpiszkált árukra.

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel