Tiltakozás a Tétényi fennsík beépítése ellen

Ügyészségi eljárást kezdeményez a Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesület, ha tovább folytatódik a Tétényi-fennsík 16 hektáros törökbálinti területének károsítása - jelentette be Mészáros Péter, az egyesület elnöke a helyszínen tartott szombati demonstráción. A környezetvédők az ellen tiltakoztak, hogy a tulajdonos Nemax Kft. megbízásából a napokban elkezdték áttelepíteni a kiemelkedő ritkaságokkal rendelkező gyeprét egy részét a fennsík más területeire, hogy a többi értékes növény pusztításával üdülőparkot építsenek.

2002. 12. 01. 15:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mészáros Péter, a Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesület elnöke jelképes álintézkedésnek, és nem kívánatos precedensnek nevezte, hogy a Tétényi-fennsík 16 hektáros európai értéket képviselő törökbálinti területéről áttelepítik a növényeket a fennsík más területeire, mert üdülőparkot építenek a helyben maradó természeti értékek további pusztításával. A környezetvédők úgy vélik, hogy nemcsak a növények, hanem az élőhely védelmét is biztosítani kell, és országos védettséget kell adni a Tétényi-fennsík összfüggő, 200 hektáros területének.

Kecskés Ferenc, botanikus szakmai abszurdumnak nevezte az eljárást, mert szerinte így bizonytalanná válik a megbolygatott növények sorsa. A szakértő emlékeztetette arra, hogy az áttelepítést az Újpest környékéről máshová ültetett homoktövisek sem élték túl.

A tűzoltásszerű áttelepítésre azért van szükség, mert a terület a helyhatóság és a Nemax Kft együttműködése eredményeként üdülőterület-besorolást kapott, és itt rövidesen üdülőpark épül.
A Nemax Kft és az önkormányzat megállapodása értelmében a tulajdonos az átminősítésért a településnek ad egy kéthektáros telekrészt, amelyet a törökbálinti képviselő-testület értékesíthet majd. Értesüléseik szerint a Nemax Kft. ügyvezetői igen jó kapcsolatot ápolnak szocialista politikusokkal, és a 16 hektáros földre korábban 230 millió forintig jelzálogot jegyzett az Inter Európa Bank, amelynek elnöke Medgyessy Péter volt a választási kampány elindulásáig. A pénzintézet fejlesztési hitelt is biztosított a területen ingatlant vásároló cégeknek.

A környezetvédők már 1990-től kezdeményezték a terület országos védettségét, de azt a szaktárca, és természetvédelmi hatóságok is elutasították. Mészáros Péter tájékoztatása szerint a területért felelős Duna-Ipoly Nemzeti Park vezérigazgatója arra hivatkozott, hogy súlyos kártérítést kellene fizetni a tulajdonosnak, ha nem építhetné be a területet.

A környezetvédők szerint ez meglehetősen ingatag érv, hiszen a hatóságoknak 12 éve volt arra, hogy megadják a védettséget, és a kártérítés kifizetése a környezetvédelmi alap terhére is megoldható lenne. A Zöld Jövő Környezetevédelmi Egyesület azt is megdöbbentő ötletnek tartja, hogy üdülőparkot húzzanak fel egy olyan területen, amely a Mechanikai Művek mellett fekszik, ahol egy szakmai tanulmány szerint robbanóanyagokkal, nehézfémekkel és szénhidrogénnel szennyezték a környzetet. A házépítések ráadásul út- és közműfejlesztéseket is követelnek, amely újabb károkozást eredményez.

Ez azért is megdöbbentő, mert a fennsík törökbálinti részén jelenleg 14 védett növényfaj él, és csak itt találhatók meg egyes kosborfélék, és az igazi különlegességnek számító henye boroszlán. A környezetvédők igen veszélyes folyamatnak tarják, hogy az áttelepítés példáján felbuzdulva más, belterületbe vont értékes területeken is ezt a módszert alkalmazhatják majd a befektetők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.