Visszasüllyedhet a recesszióba a világgazdaság

Jelentős a veszélye annak, hogy a jelenleg kilábaló világgazdaság ismét visszasüllyed a recesszióba - áll a Világbank szerdán kiadott éves gazdasági kitekintésében.

MNO
2002. 12. 11. 20:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövő évi gazdasági kilátásokat boncolgatva a világbanki szakértők úgy vélik, hogy a csökkenő fogyasztói bizalom, a gyenge tőzsdepiacok, a japán bankrendszerrel és a latin-amerikai adósságproblémával kapcsolatos aggodalmak, párosulva az esetleges Irak elleni amerikai katonai fellépés kockázatával és annak az olajárakra gyakorolt hatásával mind az előrejelzés borúlátó színezetét erősítik.

A Világbank szerint a világgazdaság mindössze 1,7 százalékos növekedésre lesz képes az idén, kissé többre mint a tavalyi 1,1 százalék. Az előrejelzésben az áll, hogy 2003-ban felgyorsulhat a növekedés, akár 2,5 százalékosra. Ugyanakkor a szakértők szerint a kilábalás a vártnál „zötyögősebb és határozatlanabb” lesz.

A fejlett ipari államok közül az Egyesült Államokban az idei GDP-növekedést 2,3 százalékra, a 2003-asat 2,6 százalékra várják. Japánban az idén nem lesz növekedés és jövőre is csupán 0,8 százalékkal bővül a gazdaság. Az eurózóna is csak 0,8 százalékos GDP-emelkedést mutathat majd fel az idén, jövőre pedig a Világbank 1,8 százalékot vár.

A leggyorsabb bővülés kétségtelenül a kelet-ázsiai és csendes-óceáni térségben várnak, már az idei növekedést is 6,3 százalékra teszik. Latin-Amerika egészének gazdasága ugyanakkor zsugorodik, 1,1 százalékkal az idén, s ez két évtizede a legsúlyosabb visszaesés. A Szaharán túli Afrika 2,5 százalékos várható idei növekedése bár a világgazdaság többi részéhez képest jelentős, így is csupán a fele annak az 5 százaléknak amely a Világbank szerint elegendő lenne a térség számos elszegényedett országa céljainak eléréséhez.

A fejlődő országokba áramló tőke is kevesebb lesz az idén: a nettó kereskedelmi banki hitelezés negatív előjelű, miközben a közvetlen külföldi tőkebefektetések 1981-83 óta a legtartósabb esést mutatják. A világbanki szakértők szerint a befektetési klíma a monopóliumok megszüntetésével, a jobb szabályozással és a jogi akadályok elhárításával javítható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.