A gázár okozta a pénteki „robbanást”

Egyesült államokbeli hírek és az olajárak határozták meg a piacok mozgását az elmúlt héten. A befektetők már a tavalyi évi eredmények publikálására vártak, illetve azok alakulását latolgatták. Hasonlóan lázba hozta a spekulánsokat a néhány makrogazdasági hír is, amit főként az Európai Unió tagállamai, vagy éppen az EU és az USA adott ki, ilyenek voltak a EU GDP adatai, a német gazdasági állapotokkal összefüggő nyilatkozatok és az amerikai munkanélküliségi adatok.

2003. 01. 12. 15:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A befektetők többsége bízik a Bush-kormány új adópolitikájában, ami egyúttal tőkepiaci befektetéseket is ösztönöz. A magyar tőzsdén a hét elején érdektelenség, majd megugró forgalom volt jellemző.

Továbbra is a karácsonyi hangulat, vagy egyszerűen a hazai piac iránti érdektelenség okozta azt az igen alacsony forgalmat, amit az elmúlt héten a Budapesti Értéktőzsdén tapasztalni lehetett. A BÉT már korábban bejelentette, hogy befektetési és tőkepiaci népszerűsítő kampányba kezd. A tőzsde ezt szemléletformáló kampánynak nevezi, és csütörtökön mutatják be. A befektetők kíváncsiak, a kormány és a tőzsde milyen ösztönző lehetőségekkel rukkol elő, hogy az amúgy nagyon alacsony költségű és nagy haszonnal – ezáltal nagy rizikóval – kecsegtető amerikai tőzsdékről visszahódítsák a hazai befektetőket.

Hétfő:
Újból megközelítette a BUX a 8000 pontos határt, de azon nem sikerült átbillennie, így a hét első tőzsdei kereskedési napon a magyar tőzsdemutató 7905,53 ponton állapodott meg, ami 62,73 ponttal volt több mint korábbi záróértéke. Az alacsony, 5,1 milliárd forintos forgalom jól jelezte, hogy a befektetők nem elégedettek a nemzetközi eseményekkel, sőt a hazai piac inaktív jellege azt is sugalta, hogy a spekulánsok nem hisznek az amerikai csodákban. A vezető részvények ára ellentmondásosan alakult, a Mol ára 2,24 százalékkal, a Richter értéke 1,5 százalékkal, az OTP kurzusa 1,24 százalékkal mérséklődött, míg a Matáv-papírok árfolyama viszont 1,17 százalékkal erősödött. A Molra az venezuelai belpolitikai probléma, valamint az iraki katonai feszültség, illetve az ezekkel összefüggő instabil olajár hatott. A megkérdezett befektetők azt nyilatkozták, hogy a magyar piacon egyelőre az nyer, aki kivárásra spekulál. Azt viszont, hogy pontosan mire kell várni, nem igazán tudták meghatározni a piac szereplői, szerintük ezúttal vagy az amerikai–iraki háborúra, vagy annak elvetésére és néhány tengerentúli hírre kell összpontosítani azok fogják meghatározni az elkövetkező napok eseményeit.

Kedd:
Miután hétfőn komoly drágulással zártak az amerikai börzék, minden lehetőség nyitott volt, hogy arra a BUX a hét második napján erőteljesen reagálhasson, de ez elmaradt. Az elemzők drágulást vártak a BÉT-től, de a BUX csak nehezen tudott magából kicsikarni néhány pontot. A magyar tőzsdeindikátor 3,92 pontos növekedéssel zárt, amihez igen tragikus, 2,57 milliárd forintos forgalom párosult. Az elemzők megerősítették, a korábbi napon elhangzott befektetői véleményeket, amelyek szerint valóban kivárásra játszanak a spekulánsok. Az alacsony forgalomból a legnagyobb szeletet a Richter szakította ki 844 millió forintnyi árfolyamértéken számított adás-vétellel. A Richter ára 0,54 százalékkal nőtt, míg a Mol 0,96 százalékkal drágult. A vesztesek között találhattuk az OTP (–0,18 százalék), a Matáv (–0,46 százalék), TVK (–1,42 százalék) és a Rába (–1,45 százalék) papírokat. Elemzők már kedden a gázárról szóló pletykákat tartották az egyik legfontosabb piaci hírnek, pedig az sem volt elhanyagolandó, hogy az OPEC bejelentette a rendkívüli ülését az olajárak túlzott drágulása miatt. Szakértők szerint az OPEC és Oroszország közösen próbálja meg a venezuelai és az esetleges iraki olaj kiesését pótolni a világpiacon. A nyersolaj ára már több mint húsz napja áll 28 dollár felett, így a kartell automatikus kitermelésnövelő mechanizmusa beindult, ezt jelentette be a szaúdi és a kuvaiti olajminiszter.

Szerda:
Nehéz kiismerni a magyar befektetői szokásokat, mondta egy londoni bróker amikor a BUX mozgását próbálta magyarázni, hiszen az iránytalan keddi amerikai események után a BUX a nyugat-európai trendeket követve 100,20 pontos emelkedéssel zárt a hét közepén. Az előző napi tengerentúli események ellenére a magyar tőzsdeindex megtáltosodott. Kevésbé – csupán 3,18 milliárd forintra – nőtt viszont a forgalom, függetlenül a BUX emelkedésétől. A blue chipek az OTP kivételével veszítettek értékükből. A Matáv 3,36 százalékkal, a Mol 0,19 százalékkal, a Richter 2,90 százalékkal lett olcsóbb. A kisforgalmú részvények sorából az Antenna Hungária (–1,78 százalék), a BorsodChem (–1,41 százalék), a Graphisoft (–1,83 százalék) és a Synergon (–2,92 százalék) papírjai gyengültek, ezekkel szemben viszont a Zalakerámia-, a Novotrade- és a Démász-részvények drágulással zártak.

Csütörtök:
Hiába bármilyen próbálkozás, a magyar tőzsde kiszámíthatatlan, ezért sem sikerült többeknek haszonra szert tenniük a hét utolsó előtti budapesti kereskedésén. A BUX 69,50 pontos csökkenéssel zárt a forgalom 7,4 milliárd forintra ugrott, amit az indokolt, hogy 7600 pont közelében felerősödnek azok a vélemények, amelyek szerint a részvények ezen a szinten már olcsónak tekinthetők. A magyar index kétszázalékos gyengülésen esett át napközben, amit végül nehezen de sikerült korrigálnia. A fordulatot azok az előrejelzések okozták, amelyek a Wall Street emelkedését várták, később a várakozások valósággá váltak, de ekkor már a zárás előtt álló BUX-nak nem volt túl nagy helye a megugrásra. Ha figyelembe vesszük azokat a jóslatokat, amelyek azt jelezték, hogy a BUX és a nemzetközi árfolyammutatók az elkövetkező 12 hónapban menniyt javulnak, akkor érthető, hogy a magyar papírokat alulértékeltnek tekinthetik a befektetők. Mint minden kereskedésben, ezúttal is kellett keresni egy olyan részvényt, amit gyengíteni kellett, ez ezúttal a 2,5 százalékkal beeső Richter lett, amit a Mol követett 1,71 százalékos visszacsúszással. A Matáv 0,6 százalékkal esett vissza, míg az OTP 0,22 százalékkal erősödött.

Péntek:
Tovább erősödött a magyar tőzsde indikátora a hét utolsó kereskedési napján, a szerdai és csütörtöki gyengülések után derűre ború alapon 0,80 százalékos növekedésről számolhattak be a BUX-ot figyelő szakértők. A csaknem tízmilliárd forintos forgalom meglepte még a befektetőket is, de ha csupán a gázárügyben ismertettet kormányzati elképzelésre gondolunk, akkor nem meglepő, hogy minden, péntekig nem jelentkező piaci szereplő Mol-részvényt akart venni. Már a hételején megindult a suttogás gázárügyben. A gázárügyben hozott kormányzati döntés ellenére a Mol csupán 2,43 milliárd forintnyi forgalmat tudhatott maga mögött, mag ezt az OTP is felülmúlta 3,9 milliárd forintos forgalmával. A Mol részvényei 3,76 százalékkal, a banki papírok ára 1,47 százalékkal drágult. A piac másik oldalán tartózkodott a 0,07 százalékkal gyengülő Richter és a 0,6 százalékkal lassuló Matáv. A hazai távközlési cég részvényeit azért kezdték értékesíteni a spekulánsok, mivel a Moody’s tőzsdezárás előtt leértékelte a Deutsche Telekom hitelbesorolását Baa3-ra sorolta le. Elemzők rámutattak, hogy a Matáv tőzsdei árfolyamára ez a hír negatív hatással lehet, de úgy tűnik, a német anyavállalat mindent megtesz, hogy hiteleit csökkentse, azaz a besorolásán a jövőben javíthasson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.