A járadékok kifizetésébe az NFA a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságot, és a MÁV Rt. Nyugdíjigazgatóságát is bevonja. A január 27-én elindult program lehetőséget kínál a 60 év fölötti nyugdíjasoknak, hogy egy és húsz hektár közötti nagyságú, és százezer és hárommillió forint közötti értékű földjüket életjáradékért cserébe megvételre felkínálják az államnak.
A rendelet március 27-ig él, utána még 30 napos hiánypótlásra van lehetőség. A rendelet ismételt kihírdetésre van mód, így azok is jelentkezhetnek a programra, akik a jelzett időpont után töltik be 60. évüket – tájékoztatott az Benedek Fülöp.
A 116 körzeti földhivatal munkatársai tájékoztatják az érdeklődőket, hogy pontosan milyen földeket érdemes az államnak biztosan felkínálni – mondta az államtitkár, kiemlve, hogy az eljárás során elsőbbséget élveznek azok a földtulajdonosok, akik egy földrészlettel rendelkeznek, azaz az adott terület csak az ő nevükön van. Az eszmei, csak aranykorona értékben kifejezett földtulajdon – tulajdonképpen az oszthatatlan közöst – is megvásárolja a földalap. Az osztatlan közös tulajdonú földek megvásárlásra félévtől lehet számítani, de valószínű, hogy ehhez jogszabálymódosítás szükséges.
Az életjáradékot a felajánlott föld piaci értékének kétszerese alapján állapítják meg, és havi rendszerességgel folyósítják. A járadék egyelőre forrásadó köteles, a későbbiekben azonban a nyugdíjhoz hasonlóan adó és illetékmentessé kell tenni – közölte Benedek Fülöp.
A földalap az idén összesen harmincezer hektár megvásárlását tervezi, és szakemberei úgy kalkulálnak, hogy ebből 15-20 ezer hektárhoz az életjáradék program kapcsán juthat hozzá az NFA. A szervezetnek földvásárlásra az idén nyolcmilliárd forint áll a rendelkezésére. Ha a szerződést követően az eladó egy éven belül elhalálozik, akkor örököseinek a vételár és az addig kifizetett járadék különbségét kifizetik.
Egyre több az influenzás beteg Magyarországon