Szár ott folytatta, ahol a bajnokságban abbahagyta

Palágyi Béla
2003. 05. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még így, „haló porában” is a futball temploma a Puskás Ferenc stadion – az egykori Népstadion. Igaz, a hívek közben megcsalatkoztak, meg is fogyatkoztak, félistenek helyett esendő labdakergetőket kell imádni, ám a toronyépület, a szocreál eme remeke, mely egy művészettörténeti almanachban egyszer majd biztosan illusztrációként szerepel, őriz valamit a magyar futball katedrálisának egykori monumentalitásából. Aki erősen figyel, a tágas folyosón még hallhatja visszhangozni Puskás, Kocsis, Hidegkuti, Czibor stoplijainak kopogását. Aztán a tágas előtér, ahol a hozzátartozók várták egy-egy mérkőzés után a fiúkat. Szűcs Lajost Pécsi Ildikó, Tichy Lajost Lehoczki Zsuzsa… Istenem, a hölgykoszorú olykor szebb volt, mint a mérkőzés maga.

Hát ilyen szellemképek kísérhették az öltözők hűse felé haladva a Szabad Föld Kupa döntőjének résztvevőit, a Fejér megyei Szár és a Győr-Moson-Sopron megyei Enese csapatainak játékosait. Aki valamikor hallotta morajlani a százezres arénát, az a küzdőtérre kilépve csalódhatott, hiszen az 1953-as avatásakor építészeti bravúrnak számító betonkaréj mára életveszélyessé vált, és üresen tátong. De azért így is befért volna úgy huszonötezer szurkoló a Szabad Föld Kupát követő Magyar Kupa-döntőre, ám az ország két legnépszerűbb együttese még fél házat sem vonzott. Mindenesetre Szár és Enese lakosságának nem kevesebb mint húsz százaléka biztatta kedvenceit a rekkenő hőségben. Ez azért sokat elmond a magyar labdarúgás forrásvidékéről…

A meccs előtt meglátogattuk lapunk kupájának főszereplőit, és tippelésre kértük a sportbarátokat. A bizakodóbbak a száriak voltak, akadt olyan vérmes drukker is, aki még a kétszámjegyű győzelmet sem tartotta elképzelhetetlennek. Ezzel szemben az eneseiek szemre igencsak tetszetősen terelgették a labdát, sajnos azonban már a kezdés után hátrányba kerültek, és futniuk kellett az eredmény után. Tették is becsülettel, többet volt birtokukban a labda, ám mielőtt Gyurmánczi Attila edző végiggondolta volna, hogy mit is mondjon biztatás gyanánt az öltözőben a fiainak, a szünet előtt újabb gólt kaptak, így kétgólos hátránnyal vonultak pihenőre. A kapott gól soha nem jön jókor, mondta a szünet után a mester, és számukra valóban sokkoló volt az 1. és a 45. percben bekapott találat. A második játékrészben folytatta közönségszórakoztató játékát Enese, viszont a gólt megint Szár rúgta.

Talán túlzottan merésznek hangzik a következtetés, de a német kisebbségi település fiataljai mintha a bajor futballból villantottak volna fel valamit. Szikár mezőnyjáték, könyörtelen végrehajtás a kapu előtt – ez jellemezte játékukat. No persze és a kapujukban egy második Oliver Kahn, alias Ifjú Péter állt őrt, aki a mezőny legjobbjaként hárított minden védhetőt, olykor a védhetetlent is. A Magyar Kupa mérkőzésére gyülekező publikum láthatta, a megyei másodosztály és az élvonal között korántsem ég és föld a különbség. A labda itt is, ott is gömbölyű…
Most pedig következzék a kilencven perc krónikája, amely egyszer majd bekerül a szereplők családi legendáriumába.
Enese–Szár-Ilzer 1:3 (0:2). Puskás Ferenc stadion, vezette: Solymosi (Wenczel, Takács).

Enese: Farkas Péter – Majlinger Csaba, Nagy II. József, Józsa Szabolcs, Nagy I. József (Dömötör Csaba, 66. p.) – Szakács Gábor (Metky Tamás 61. p.), Gősi Béla (Tóth Balázs, 58. p.) – Vízler Zsolt, Horváth Sándor, Végh Antal – Horváth Vilmos. Edző: Gyurmánczi Attila.

Szár: Ifjú Péter – May Attila, Iváncsik László, Kin István – Kellner Nándor (Ormándi Attila, 29. p.) – Bernhardt Ferenc, Kiss Zsolt, Sátori Péter, (Szmolka Imre, 60. p.) – Imeli László – Szabó Zoltán (Sátori Gábor, 88. p.), Házenfratz Gábor. Edző: Lacza Albert.

Gólok sorrendje: Az 1. percben Házenfratz közvetlen közelről bombázott a kapu közepébe, 1:0. A félidő lefúvása előtt Iméli egy 25 méterről elvégzett szabdrúgás nyomán talált az eneseiek kapujába, 2:0. A 47. percben ismét Iméli László juttatta az ellenfél hálójába a labdát (3:0). Az 50. percben Majlinger okos góllal szépített: a tizenhatos vonaláról ívelt a kapu jobb oldalába (3:1). Jók: Horváth S., Vízler, Végh Antal, Horváth Vilmos, illetve Ifjú Péter. A mezőny legjobbjai: Bernhardt, Iváncsik, Iméli.

Végül a rendezők nevében köszönetet mondunk a Magyar Labdarúgó-szövetségnek a szervezésben nyújtott támogatásért és az amatőr ligának a húsz futball-labdáért, melyeket a résztvevők számára adott át képviselője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.