Szárazságtűrő növények az alföldi sivatagban

Elsivatagosodik a Duna–Tisza köze. A vízpótlást csak a kelet–nyugati főcsatorna oldaná meg, de kiutat hozhat a szárazságtűrő növények termesztése is. Az aszály ellen védekeznek a nemrég várossá avatott Kerekegyházán.

Borzák Tibor
2003. 06. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régóta gond a Homokhátságon a védett területek, a nemzetközi jelentőségű madárélőhelyek fenntartánsa és a mezőgazdasági tevékenység összehangolása, a gyenge talajminőség, a szárazság miatt. Nemcsak a helybelieket, a világszervezeteket is foglalkoztatják ezek.
A kilencvenes évek elején és közepén természetvédelmi szakemberek vizsgálódtak Kerekegyházán és környékén. A tapasztaltak már akkor cselekvésre késztették a megmaradásért aggódókat. Elhatározták, hogy mintagazdaságot alakítanak ki, ahol megőrzik a tanyás gazdálkodás előnyeit, bemutatják az ajánlott szőlő- és gyümölcstermesztési módszereket, a gyógynövénytermesztésben, az állattartásban rejlő lehetőségeket.
– A Homokhátsági Mintagazdaság Kerekegyháza programmal a régióban élő, hasonló adottságok között termelő kis- és középbirtokosok számára szeretnénk biztató jövőt felvázolni – mondta Bodor Szilvia, a közhasznú társaságként működő szervezet megbízott ügyvezetője, aki nemrég vette át a stafétabotot elődjétől. – Nagy hangsúlyt helyezünk az oktatásra, a kutatásra és a szaktanácsadásra. De legfőképpen a tájra jellemző gazdálkodási módszereket ismertetjük saját tapasztalataink alapján. Előnyben részesítjük a víztakarékos talajművelést és tápanyag-gazdálkodást, kis vízigényű, napfénykedvelő növényfajokat és fajtákat ajánlunk termesztésre, melyek alkalmazkodnak a helyi éghajlati viszonyokhoz, és biztonságosan teremnek.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium 2001 tavaszán hirdette meg nemzeti agrár-környezetvédelmi programját tájközpontok kialakítására. A kerekegyházi mintagazdaság nyolcmillió forint vissza nem térítendő támogatást nyert rajta. Ebből vásároltak mezőgazdasági gépeket, oktatási eszközöket, szoftvereket, és a meglévő földterületeik mellé továbbiakat béreltek. Belelendültek a szaktanácsadásba, tanfolyamokat tartottak és környezetgazdálkodási üzemterveket készítettek. A társaság nyolcvan százalékban az önkormányzat tulajdonában van. Pénzügyi segítséget csak vészhelyzetben ad, közmunkásokat folyamatosan. A mintagazdaság pályázati pénzből, földalapú támogatásból és a gazdálkodásból származó bevételekből igyekszik eltartani magát.
– Noha a klímának megfelelő, hagyományos szőlő- és gyümölcsfajtákat telepítettünk, ezek sem bírják öntözés nélkül – magyarázza Bodor Szilvia. – Évek óta kevés a csapadék, jelentős mértékben csökkent a talajvízszint, megkezdődött az elsivatagosodás. Mindezeket nem hagyhattuk figyelmen kívül, meg kellett oldanunk a vízpótlást. Pályázati pénzből 127 hektáros területünk némelyik részein sikerült kiépíteni az öntözőrendszert. Bekapcsolódtunk a Bács-Kiskun Megyei Agrárkamara homokhátsági programjába is, szárazságtűrő növények termesztésével kísérletezünk. De a jelek szerint semmire nincs garancia: a muhar kiszáradt, a zab ki sem kelt, a cirok sem vált be. A köles, a tritikálé, a lucerna viszont beváltotta a hozzájuk fűzött reményeket.
Az eredmények és a tapasztalatok birtokában adnak tanácsokat a mintagazdaság munkatársai a kerekegyházi gazdáknak, akik minden jövőbe mutató kezdeményezést meghallgatnak. Ám az eddigi ismeretek még nem elegendők ahhoz, hogy biztosan meg tudják mondani, milyen növényt érdemes termeszteni. Kerekegyházán jó úton haladnak, a biogazdálkodással, a gyógynövényekkel javukra fordíthatják az uniós csatlakozást.
A kisvárosban nem új keletű a biogazdálkodás. Az önkormányzat az Alföld ökotérség pályázatának nyerteseként eddig is támogatta az újító gazdálkodókat. Sok kirándulót vonz a Kiskunsági Nemzeti Park ökotúra-útvonala, állomásain, például a Rendek-tanyán, a kirándulók megszemlélhetik az őshonos állatokat, megízlelhetik a jellegzetes helyi ételeket. A mintagazdaság nyolcvanöt hektáron használ engedélyezett tápanyag-utánpótló és növényvédő szereket a szigorú előírások betartásával. A lucerna, a köles, a rozs, a kajszibarack és a szilva teljes mértékben biotermék. Tervezik, hogy a szőlőművelést is ebbe az irányba terelik.
A meglévő mintagazdaságok mellé nem feltétlenül kellenek újabbak. S az sem biztos, hogy ez a jövő útja. Tény, hogy időnként már most is nehézségekkel küszködnek. Pénzügyi gondok előbb-utóbb adódnak, hiszen nem lehet mindig, minden pályázaton nyerni. Ha nincs meg az anyagi biztonság vagy elmaradnak a potenciális támogatók, felborulhat a modell.
Vitatkozhatunk, siránkozhatunk az aszály miatt. Ha senki nem keresi az ellenszerét, akkor semmi sem fog változni. Évszázados civakodás kíséri a Duna–Tisza közi főcsatorna megépítésének tervét. Politikai kérdéssé fajult a homokhátsági vízpótlás rendezése is. Mindenki okoskodik, közben minden marad a régiben. A kerekegyháziakra azért érdemes odafigyelni, mert megfogták a dolog végét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.