Az éltető víz minden cseppjét meg kell őrizni

Bozsik József
2003. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokat töri azon a fejét a homokon gazndálkodó alföldi ember, hogyan lehetne megőrizni a kevés csapadékot. Rónyai Ernő cserkeszőlői gazda szabadalmi értékű újdonsággal jelentkezett.
Bár ma még nem létezik olyan kísérleti ültetvény, ahol az eljárást kipróbálták, mégis érdemes a bejegyzett szabadalommal bíró elgondolást nagyító alá venni, hiszen az idei aszály is megmutatta, hogy az éltető víz minden cseppje kincs. A sívó homokon könnyen szomjan halnak a növények, még a mélyebben gyökerező szőlő és gyümölcs is sínylődik, nem is beszélve a zöldségfélékről.
Rónyai Ernő nem új öntözési eljárást dolgozott ki, hanem arra keresett választ, hogyan tarthatjuk meg a lehullott csapadékot, hogyan terelhetjük a víz minden egyes cseppjét a gyökérzónába. A választ abban találta meg, hogy a szőlő- és gyümölcsültetvények sorközeire bakhátas kialakítást javasolt, amelyre fekete fóliatakarást kell tenni. Az eljárás előnye egyrészt az, hogy a bakhátakról a gravitáció segítségével a sorokba áramlik a lehullott csapadék, tehát a gyökérzóna felé összpontosul. Másrészt a fekete fólia alatt nem növekszik gyom, így nem szívja el a nedvességet a kultúrnövényektől. Az alapötletet Rónyai Ernő számára az adta, hogy a hegyes vidékeken is mindig a csúcsok a legszárazabbak, míg a völgyekben dús a növényzet. Ha tehát a szőlő- és a gyümölcsfasorok a kicsiny völgyekbe kerülnek, akkor több vízhez jutnak.
A javasolt eljárás szerint a talaj vízszintezése és a gépi talajforgatás után az ültetvények sortávolságának közepére szőlőnél 120 centiméter, gyümölcsösnél 200 centiméter széles és 30 centiméter magasra tömörített domborzatot alakítunk ki. A „dombot” legalább három év tartósságú fekete fóliával borítjuk. Szélét beássuk úgy, hogy az a szőlőtő soraitól hatvan, a gyümölcsfákétól száz centiméter távolságra legyen. A cserkeszőlői gazda számításai szerint a fólia ára közel megegyezik az öntözés költségeivel. Rónyai Ernő eljárását azzal is kiegészítette, hogy a növénysorok gyökérzónájába – hatvan-hetven centiméter mélyen – speciális vízmegtartó anyag kijuttatását javasolja. Erre szolgálhat az érett szervestrágyaréteg, műtrágya, tőzeg, vagy olyan víztároló anyag – például a perlit –, amely felszívja a nedvességet, és utána azt fokozatosan adja le. Helvécián, a fajtakísérleti állomáson szamócán próbáltak ki például ilyen anyagot.
Az eljárás feltalálója a környezetvédelmi szempontokat is figyelembe vette, amikor a fekete fólia kiváltásáról gondolkodott, hiszen a tűző napon a legjobb műanyagok is tönkremennek előbb-utóbb. A szabadalmi leírás szerint a talajt havonta tömöríthetjük homorúan kiképzett, nehéz hengerekkel, így is segítjük a víz útját a „völgyekbe” telepített növénysorok felé. A tömörítés hatékonysága ugyanakkor elmarad a fóliás változat mögött. A szabadalmi leírásból az is természetszerűen következik, hogy az így kialakított ültetvényekben csak olyan erőgépek használhatók, melyek jobb és bal oldali kerekei között szőlőnél legalább százhúsz, gyümölcsösnél kétszáz centiméter a távolság.
Tapasztalati tény – például a csepegtető öntözés révén is –, hogy rengeteg vizet takaríthatunk meg, ha okosan öntözünk, tehát nem kell a teljes ültetvényt esőztetően öntözni. A másik út pedig, hogy az égi áldást megőrizzük. Az idei aszály, amely az elmúlt száz év egyik legnagyobb szárazsága, arra figyelmeztet, hogy az ésszerű vízgazdálkodás kulcskérdés lesz a jövőben. A XXI. században a legnagyobb harc nem a kőolajért, hanem a vízért és az ivóvízért folyik majd. Miként Balogh János ökológus professzor fogalmazott: megoldásokat kell találnunk, mielőtt ránk tör az éghajlatváltozás, a szárazság, az elsivatagosodás. A fentebb ismertetett szabadalom is egy lépcsőfok lehet a megoldás felé vezető hosszú úton.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.