Falusi romantika, napraforgókkal

A gyógyvizéről ismert Heves megyei faluban, Egerszalókon egyik évről a másikra megduplázódott a falusi szállásadók száma. Tavaly még csak harminc-negyven házban fogadtak vendégeket, idén pedig már nyolcvan család verseng a turisták kegyeiért.

Palágyi Edit
2003. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nnapraforgós házak a falusi idillt, a nlelassult, nyugodt élettempót ötnvözik az odahaza megszokott kénnyelemmel – ajánlja a vendéglátás receptjét Gyüre Mariann, aki az idegenforgalom ügyeivel foglalkozik az egerszalóki önkormányzatnál. Civilben maga is szállásadó, így kipróbált tanácsokat adhat a helybelieknek.
Három galabárdi – azaz három napraforgó –, így hívják a vendégházát, egy felújított parasztházból alakították ki. A szép, tornácos épület kapujában máris jókedvre derül a látogató, mert egy kócos pulikutya szalad üdvözölni a betérőt. A négygyermekes, népművelő háziasszony és korongozó férje minden vendéget kemencében sült kenyérrel kínál, s a vállalkozó kedvűeket megtanítja a kosárfonás és a csuhébaba-készítés fortélyaira.
A falusi vendéglátás nemcsak anyagi értékekkel gazdagítja a családot – meséli Mariann –, hanem új élményekkel, új barátságokkal is. Megesik, hogy a náluk pihenők visszatérnek látogatóba; akadt olyan gyulai házaspár, amely disznóvágás után eljött hozzájuk, hogy kóstolót hozzon.
– Egyszer minden vendéget meg lehet szerezni – véli Kelemen András, aki egy éve nyitotta meg napraforgós házát. Annyit azonban már ennyi idő alatt is megtanult, hogy a pihenni vágyók csak akkor térnek vissza újra, ha családias vendégszeretettel veszik körül őket. Feleségével közös vacsorákra invitálják a náluk megszálló családokat – most éppen két nyíregyházi házaspár időzött náluk, élvezve a csendet és a nyugalmat.
A gazda azt tervezi, otthonuk mellé biliárdtermet épít, tágas kertjében fürdőmedencét alakít ki, hogy a nyaralók még kellemesebben tölthessék az időt. Bizakodik abban, hogy megtérül a befektetés, és a szállásadás hozza majd idős éveikre az anyagi biztonságot.
– Olyan helyet kerestem, ahol földobódom – meséli Balog Márta, aki némi akcentussal beszéli a magyart. A középkorú aszszony, bár magyar származású, harminc évig élt Olaszországban, s néhány éve költözött haza. Előbb Salgótarjánban vett lakást, ám anynyira nyomasztotta a város szürkesége, hogy valami szebb hely után vágyott, így választotta Egerszalókot. Mindjárt megvett két parasztházat, s belefogott a falusi turizmusba. Itáliából hozta a mediterrán ízlést, s ezt párosítja a magyar hagyományokkal. Portáján nagy buzgalommal dolgoznak a mesterek: az épülethez új szárnyat toldanak, mégpedig a régi, tornácos formát követve.
Márta szerint a hőforrás nemcsak az idősebbeket vonzza, akik fáradt tagjaik gyógyulását várják a hévíztől, hanem a fiatalokat is, akik az éjszakai fürdőzés kedvéért jönnek. Nála gyakorta szállnak meg fővárosiak, akik késő este, egy hirtelen ötlettől vezérelve ruccannak le a fenyvesek övezte forráshoz.
*
Barlanglakásból tájház és játékmúzeum
Vendégmarasztalóvá tenni a telepünlést – az egerszalókiak most erre szövetkeztek. A falu híres gyógyforrására két éven belül ezer fürdőzőt befogadó strand épül, s mellette apartmanházak, gyógyszállók sorakoznak majd. A forráshoz közel elkészült egy négycsillagos szálloda, amely ősztől fogadja a pihenni vágyókat. A szobáikat kiadó helybelieknek ezekkel a nívós szálláshelyekkel kell majd versengeniük, így olyasmit kell kínálniuk, amit a „profi” vendéglátók nem tudnak: közvetlenséget, családias hangulatot.
A néhány hónapja alakult idegenforgalmi egyesület tagjai azt szeretnék, ha a fürdő mellett egyéb elfoglaltságok is kínálkoznának a Bükk és a Mátra között fekvő községben. A szalókiak nem restellik, hogy tanuljanak a bükki táj más településeitől. Noszvajtól például, ahova a kemencében sült étkek versenye és egyéb gasztronómiai események évről évre egyre több látogatót vonzanak. Vagy Szilvásváradtól, ahová szarvasgombagyűjtés és pisztrángnap invitálja az ínyenceket, s ahol éppen most alakult magánkezdeményezésből turisztikai tájékoztató központ. Ott a szállásadók már rájöttek, hogy jó, ha a szoba mellé más szolgáltatás is jár: egy kerti grillparti vagy a hűs pincében megtartott borbemutató segít „megfogni” akár a legigényesebb külföldit is.
Egerszalókon nemrégiben felmérték a tufakőbe vájt barlanglakásokat, s azokat rendbe hozva tájházat, kézművesműhelyeket, játékmúzeumot alakíthatnak ki. A település határában fekvő kaptárkövek kínálják magukat, hogy bekapcsolják egy túraútvonalba. A borpincék és a horgásztó ugyancsak kellemes elfoglaltságot ígérnek. A helybeli vendéglátók lassan belátják azt is, hogy jobban járnak, ha félreteszik az irigységet: ha náluk nincs üres szoba, ajánlják a szomszédot, s a bükki tájba illő programok szervezésében is jól jön az összefogás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.