Készpénzben felvett milliárdok

Egy hazai kereskedelmi bank egyik fiókjában külföldi magánszemélyek készpénzben vették fel azt a 4-6 milliárd forintot, amelyet feltehetően a K&H Equitiesnél történt manipulációk eredményeként közvetítők utaltak oda. A brókerüggyel összefüggésben nyomozás indult a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ vezetője ellen.

Világgazdaság
2003. 07. 24. 9:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A VG úgy tudja, külföldi magánszemélyek készpénzben vették fel szűk egy év alatt azt a 4-6 milliárd forintot, amelyet egy hazai kereskedelmi pénzintézetnél lévő számlájukra utalt az ír Montrade magyarországi kereskedelmi képviselete. Mint korábbi híradásokból kiderült, e cég több milliárd forintot kapott ezt megelőzően a K&H Equitiesnél kipattant sikkasztási ügy nagyobb szereplőitől. Így felmerülhet a kérdés, hogy milyen érdekek, illetve kik állhatnak a cégbejegyzési adatok szerint már megszűnt ír Montrade tovább élő magyarországi kereskedelmi képviselete mögött.

A VG értesülései szerint a készpénzfelvétel heti rendszerességgel, alkalmanként akár 100 millió forintot is meghaladó nagyságrendben történt a pénzintézetnél. A K&H-nál végrehajtott manőverek révén kikerült és egy másik bankhoz juttatott összegek készpénzként való felvétele alkalmas a pénz további útjának titokban tartására, de egyben alátámasztja a sajtóban korábban megjelent azon értesüléseket is, amelyek szerint a K&H Equities hozamgaranciás ügyfelei készpénzben kapták meg a számukra megígért összegeket.

Eközben a K&H Equitiesnél feltárt visszásságok ügye újabb szereplőre terjedt ki, miután a Budapesti Katonai Ügyészség megerősítette: július 18-án, hivatalos személy által elkövetett bűnpártolás gyanúja miatt büntetőeljárást indított Bácskai Jánossal, a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ (Szebek) főigazgatójával szemben. Bár a hivatalos tájékoztatásból ez nem derül ki, a lap kérdésére több forrásból megerősítették, az eljárást azért indították, mert a Szebek főigazgatója állítólag többször találkozott a több milliárd forintos sikkasztással gyanúsított Kulcsár Attilával elfogása előtt Bécsben. A főigazgató felfüggesztéséről egyelőre nem született döntés, ám a BM-ben már megkezdődött a szükséges intézkedések előkészítése.

Kulcsár Attila közvetlenül az ügy kipattanása előtt több politikussal is találkozott, így Tóth Andrással és Áder Jánossal, a Fidesz országgyűlési frakcióvezetőjével. A polgári titkosszolgálatokat felügyelő politikai államtitkár, a K&H Bank július 3-ai feljelentésével párhuzamosan, maga is feljelentést tett az ügyben.

Több napilap arról is beszámolt, hogy Kulcsár Attila több témakörben is írásban foglalta össze az általa ismert információkat, részben a K&H Equities ügyfelei pénzének kezelésében vállalt személyes közreműködéséről, másrészt pedig arról, hogy az ügyfelek egy részének jelentős anyagi veszteséget okozó ügyletek mögött a K&H Bank vezetése állt. A VG ismeretei szerint a nyomozást folytató rendőrségnek egyelőre három, Kulcsár Attila nevében írt írásos anyagról van tudomása. Az első, interneten is közzétett írás Kulcsár Attila brókerként folytatott tevékenységéről számol be, kitérve a visszaélésekre is. A második K&H Equities ügyfeleinek szólt egyfajta vészforgatókönyvként, míg a harmadik a Pannonplast-részvények vásárlásával összefüggő egyes tranzakciókról közöl részinformációkat, de egyelőre egyik iromány kapcsán sem állítható bizonyosan, hogy azokat valóban a K&H Equities brókere készítette volna el.

Ezzel párhuzamosan Bárándy Péter igazságügy-miniszter tegnap aláírta a Kulcsár Attila kiadatására vonatkozó kérelmet, amelynek alapján az osztrák hatóságok dönthetnek a K&H Equities Bécsben őrizetbe vett brókerének Magyarországra szállításáról.

A Magyar Szocialista Párt frakciója nagy valószínűséggel támogatja azt a kezdeményezést, melyet Font Sándor jelentett be az államháztartási törvény módosításával kapcsolatban – áll az MSZP-frakció szerdai közleményében. A módosítással szeretnék elérni, hogy ne csak a most elfogadott üvegzsebtörvény biztosítson lehetőséget az állami pénzeszközök átlátható kezelésére – tartalmazza Juhász Gábor frakcióvezető-helyettes közleménye. Font Sándor tegnap sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az MDF kezdeményezni fogja az államháztartási törvény módosítását; a párt tervei szerint a központi költségvetési szervek mellett a 100 százalékos állami tulajdonú, közpénzeket felhasználó cégekre is kiterjesztenék azt a tiltást, hogy nem vehetnek részt tőzsdeműveletekben, befektetések forgalmazásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.