Nemcsak a rendőrség, az orosz Apeh is rászáll a Yukos-ra

Szerdán folytatódott az orosz Yukos kőolajtársaság ellen a múlt héten megindított ügyészségi hadjárat: egy parlamenti képviselő kezdeményezésére vizsgálni fogják a Mihail Hodorkovszkij többségi tulajdonában lévő vállalat adóügyeit is.

MNO
2003. 07. 10. 5:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt időszak botrányai miatt amúgy is gyengélkedő Yukos-részvények 7 százalékot zuhantak a hír nyomán a moszkvai tőzsdén. Az említett duma-képviselő, Mihail Bugera szerint a mamutcég különösen nagy, jogtalan privilégiumokat élvez, de a vizsgálat kiterjedhet más olajvállalatokra is. Az orosz gyáriparosok és vállalkozók szövetsége Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz intézett levélben fejti véleményét a Yukos-ügyről. Borisz Berezovszkij, az 1990-es évek meghatározó – jelenleg Londonban élő – „oligarchája” szerdai nyilatkozata szerint a hatalom hozzá hasonlóan emigrációba akarja kényszeríteni Hodorkovszkijt.

Bugera adatai szerint tavaly például a Yukos 90 millió rubel körüli összeget (1 rubel kb. 8 forint) fizetett be az államkasszába, míg 2 milliárd rubel körüli adó-visszatérítést kapott, és részvényeseinek több 100 millió dolláros osztalékot fizetett ki.

A Yukos elleni támadás a múlt héten kezdődött, Hodrokovszkij egyik legközelebbi bizalmasa, és üzleti partnere, Platon Lebegyev letartóztatásával. A Forbes magazin szerint a világ 427. leggazdagabb emberének számító üzletembert egy 10 évvel ezelőtti privatizációs ügylet kapcsán gyanúsítják közel 300 millió dolláros gazdasági bűncselekménnyel. Kedden a Rosznyefty állami olajtársaság jelentette fel a Yukost, egyik leányvállalata részvényi 19 százalékának állítólagos elsikkasztása miatt. Alacsonyabb rangú Yukos-vezetők ellen is eljárások indultak a közelmúltban, a vállalat egyik biztonsági szolgálatának vezetőjét gyilkossággal, másokat gazdasági bűncselekményekkel gyanúsítanak.

Berezovszkij viszont úgy véli: Putyin nem akarja engedni a tőke konszolidációját, és az 1990-es években lezajlott privatizációs folyamat felülvizsgálatára törekszik. A nagyvállalkozó szerint egyébként nincs olyan ország a világon, ahol a nagytőke távolt tartja magát a nagypolitikától. Berezovszkij elmondta, hogy Nyugaton nagy aggodalmat váltanak ki a Yukos körüli fejlemények, de végül is a nyugati világ Csecsenföld kérdésében is tudomásul veszi Putyin politikáját.

A becslések szerint 8-11 milliárdos vagyonnal rendelkező, 40 éves Hodrokovszkij a közelmúltban jelentette be, hogy a liberális ellenzék két pártját, a Jabloko tömörülést, és a Jobboldali Erők szövetségét fogja támogatni a decemberi parlamenti választásokon. Egyes pletykák a Yukos-vezér orosz elnöki ambícióit is suttogják. Kedden Mihail Kaszjanov orosz miniszterelnök látványosan kiállt a Yukos mellett, amiből megfigyelők az orosz politikai és gazdasági eliten belüli átfogó hatalmi harcra következtetnek. A Yukos most zajló fúzió után a Szibnyefty olajtársasággal a legnagyobb orosz, és egyben a világ negyedik kőolajvállalata lesz. FigyelőNet, MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.