Visszavásárolhatják üzletrészeiket a téeszek

Munkatársunktól
2003. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkezdődött a téeszek számára átalakulási kényszert előíró, 2000-ben életbe lépett, jelenleg hatályos szövetkezeti törvény visszamódosítása. Már novemberben tárgyalja a kormány az Országos Szövetkezeti Tanács (OSZT) által kifogásolt pontokat, a választási ciklus végéig pedig teljes körűen felülvizsgálják a jogszabályt. Ez utóbbit Kiss Péter kancelláriaminiszter jelentette be az OSZT nemzetközi szövetkezeti nap alkalmából szervezett közelmúltbeli ünnepségén. Az előző kormány által felvásárolt üzletrészvagyont is hamarosan visszavásárolhatják az érintett termelőszövetkezetek.
A miniszteri bejelentéssel – melyet levélben Medgyessy Péter kormányfő is megerősített – lényegében meghallgatásra találtak az OSZT követelései. Az újonnan alakult gazdaösszefogásokat előtérbe helyező mostani szövetkezeti törvény leginkább a termelőszövetkezetek számára hátrányos rendelkezéseinek törlését már közvetlenül a tavalyi kormányváltás után sürgette a tanács. A kérdés annak ellenére előtérben maradt, hogy a rendszerváltás óta több mint négyezer szövetkezet szűnt meg, vagy alakult át gazdasági társasággá az országban, és a tagok száma is közel másfélmillió fővel csökkent. A statisztika tavaly év végén 1632 mezőgazdasági szövetkezetet tartott nyilván, mely adat az újonnan alapított beszerző-értékesítő szervezeteket és a termelő tevékenységet is végző, átalakult korábbi téeszeket egyaránt tartalmazza.
A polgári kormány által közel 62 milliárd forintért felvásárolt üzletrészeket a mostani kabinet vissza akarja adni a termelőszövetkezeteknek – erősítette meg az ünnepségen Németh Imre agrárminiszter a korábban már közzétett szándékot. A tárcavezető azt is nyilvánvalóvá tette, hogy a vagyonrészek kedvezményes visszavásárlásakor nyílt piaci értékesítésről szó sem lehet. Az ügyletben csak maga az érintett szövetkezet, tagjai, alkalmazottai, valamint integrációban résztvevő partnerei vehetnek részt.
Jakab István, a gazdakörök szövetségének országos vezetője ez utóbbival kapcsolatban arra hívta fel lapunk figyelmét, hogy a kormány ezzel a lépéssel lényegében bezárja a termelőszövetkezeteket a helybéli gazdák előtt. Németh Imre újfent kilátásba helyezte a felszámolt szövetkezetek volt tagjainak kárpótlását, valamint azt, hogy a kormány minden szövetkezeti üzletrészére vételi ajánlatot tesz, ám az utóbbi intézkedéseket, konkrét időpont közlése nélkül a választási ciklus végéig tartotta megoldhatónak. A fokozódó bizonytalanság fő oka az lehet, hogy a fenti tervek végrehajtása az ország költségvetéséből szintén mintegy hatvanmilliárd forintot venne igénybe.
Egy tavalyi miniszteri rendelet teszi lehetővé a termelői csoportok létrehozását, melyekben magántermelő, gazdasági társaság, szövetkezet egyaránt és akár együttesen is részt vehet. Eddig száz ilyen szervezet kért a szaktárcánál elismerést, közülük ötven már meg is kapta ezt. A kertészeti ágazatokban alakítható, ugyanilyen felépítésű TÉSZ-ekből harminc kapta meg a működéshez szükséges hivatalos jóváhagyást, az alapításra adható állami támogatás igénylésének határidejét szeptember végéig meghosszabbították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.