Nyírmártonfalva határában, a Nyírség déli nrészén alacsony aranykorona-értékű területen, a sövénykúti Kiss-tanyák egyikén él a második éve családi gazdálkodó Kiss Mihály. A háromtanyás ingatlannal és hathektáros legelővel rendelkező gazda kecsketenyésztéssel is foglalkozik. Az állatállományt idén februárban fejlesztette kétszázra, amihez igénybe vett tízmillió forintos gazdahitelt.
A rendszerváltozás óta eltelt időben Kiss Mihály sok mindent kipróbált, ami a mezőgazdasághoz kötődött: volt nyúltenyésztő és felvásárló, májliba-integrátor, zöldség-gyümölcs termesztő és felvásárló, valamint dohánytermesztő is. Ez utóbbit öt év után tavaly hagyta abba, mert annyira megnövekedtek a termelési költségek, hogy a felvásárlási árak nem fedezték a ráfordított összeget. Három évvel ezelőtt kezdte el megrendezni a dohányfesztivált, amit az idén sem hagyott el. A meghirdetett dohányfőzőverseny azonban már csak nosztalgiázás volt, megrendezésében az vezérelte, hogy a mai fiatalok is megismerjék a nyírségi tájegységre évszázadokon át jellemző dohánytermesztés munkafolyamatait. A mostani piaci viszonyok mellett úgy gondolta, valami olyan egyedi, különleges dologgal kell foglalkoznia, aminek van jövője. Ennek lehetőségét a kecsketenyésztésben látta.
Egyszerre száznegyvenötöt vásárolt a gazda Tiszadadáról, s az állatokat a három tanyán helyezte el. Nem azért, mintha nem férnének el egy helyen, hanem állat-egészségügyi és legeltetési szempontok alapján különítette el azokat. A tejelő állományt azért kell külön tartani a bakoktól és a tenyésznövendékektől, mert a tej átveszi a bakok szagát.
Háromhektáros legelőkertet alakított ki, villanypásztorral körbekerítve, a kecskék itt természetes körülmények között éjjel-nappal szabadon legelhetnek. Ezzel a megoldással ökogazdálkodást valósít meg, amellyel eredményesen csatlakozhatunk az unióhoz.
A kétféle értékesítési lehetőség közül a háztól történő eladást választotta. Minden hónapban laboratóriumi vizsgálatot végeztet, illetve állatorvosi vizsgálattal igazolja a háztól való értékesítés engedélyezését. Ami tejet nem tud eladni frissen, azt azonnal feldolgozza: túrót, sajtot, gomolyát készít, szintén eladásra. A gazda meggyőződése, hogy a hazai termelők csak akkor képesek talpon maradni, ha valamilyen egyedi, versenyképes termékkel tudnak megjelenni a piacon. A kecsketej márpedig ilyen, hiszen tudományosan igazolt tény, hogy összetételénél fogva magasabb biológiai értékű, mint a tehéntej. A kecsketej és a belőle készült termékek alkalmasak különböző betegségek megelőzésére, és felhasználhatóak azok gyógyítására a hagyományos orvoslási módszerek és a gyógyterápia kiegészítéseként. Optimális kalcium- és foszfortartalma miatt segíti a felszívódást és a csontokba való beépülést. A rendszeres kecsketejfogyasztók látása sokkal kevésbé romlik az öregedés folyamán. A tehéntejre allergiás csecsemők és felnőttek nyugodtan fogyaszthatják – tudtuk meg a kecsketej előnyeit Kiss Mihálytól.
Van egy egyedi terméke is: a kecsketejfürdő. Receptjét szépanyja kétszáz éves hagyatékában találta meg. Ez a szépítészeti, kozmetikai termék manapság egyedülálló a hazai piacokon, szabadalmaztatása most van folyamatban.
50 valótlanság kevesebb mint 20 percben - Apáti Bence értékeli Magyar Péter évét