Küldjön egy képet

A balmazújvárosi Csige József hazánk egyik nagy rádió- és régiséggyűjtője. A kozmoszba sem jutott volna ki az ember rádió nélkül – hangsúlyozza szenvedélye fontosságát. Gyűjteményében a rádiók mellett olyan ritkaságok is szerepelnek, mint az 1920-as években használatos fényképezőgépek, fadobozos, a tanyákon áram nélkül használható fényképelőhívó és -nagyító apparátusok, továbbá eredeti Bartók-hanglemezek. Az összegyűjtött rádiók között is akad jó néhány különlegesség. Például a magyarországi műsorsugárzás első évéből, 1925-ből való felnyitható tetejű ládarádió tizenhat forgatógombbal és csatlakozással. Ebből a típusból csupán négy van az egész országban, egy közülük a balmazújvárosi gyűjtőé. A két világháború között Magyarország rádiógyártó nagyhatalom volt. Az Orion mellett itt működtek a Philips, a Telefunken, a Siemens és a Standard üzemei is. Az akkori rádió-formatervezők sokat adtak a szépségre: a legegyszerűbb készülékeket is gyönyörű dobozokba rakták. Közülük is kiemelkedik az a kétgombos cserkészliliomos rádió, amelyet a gödöllői cserkész-világtalálkozó alkalmából gyártott az Orion cég. Csige József gyűjteményében megtalálható a Vörös Szikra nevű első magyar magnetofon is 1952-ből, valamint az első hi-fi tornyok egyike 1958-ból, amely a maga idejében egy vagyonba: nyolcezer forintba került. Kohl Antal Nagykőrös

-
2003. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.